Στην 2η παράταση λύγισε η ΠΓΕ, 82-80 από το Π. Φάληρο

Κυριακή, Φεβρουάριος 23, 2020 - 8:43μμ

Το Παλαιό Φάληρο κατάφερε σε ένα δραματικό παιχνίδι να πάρει τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα στη δεύτερη παράταση με σκορ 82-80 απέναντι στην Παναχαϊκή.

Οι παίκτες και των δύο ομάδων προσέφεραν πλούσιο θέαμα. Ήδη από το πρώτο μέρος του παιχνιδιού είχαμε δει τα σημάδια πως το παιχνίδι θα γινόταν ένα μεγάλο ντέρμπι. Στο ημίχρονο το Παλαιό Φάληρο βρισκόταν μπροστά στο σκορ μόλις με 4 πόντους διαφορά (34-30.Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, οι παίκτες του Αλέξη Παπαδάτου έκαναν την ανατροπή στο τέλος και κατάφεραν να φτάσουν το παιχνίδι στην ισοπαλία (59-59). Ο αγώνας στην πρώτη παράταση δεν κατάφερε να βρει νικητή και με αυτόν τον τρόπο οδηγήθηκε και σε δεύτερη με το σκορ να είναι 70-70. Στην δεύτερη παράταση η κλάση και η εμπειρία των γηπεδούχων μίλησε. Το Φάληρο κατάφερε να πάρει μια πολύ κομβική νίκη με 82-80 που το φέρνει κοντά ακόμα στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΑΟΠΦ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 82-80 β' παρ. (59-59 κ.α., 70-70 α' παρ.)
Τα δεκαλεπτα: 22-16, 34-30, 44-47, 59-59 κ.α., 70-70 α' παρ. 82-80 β. παρ
Διαιτητές: Κωτσου-Ξυλάς
ΑΟΠΦ (Παπαδάτος-Καμαριώτης): Βαλιώτης 2, Βαϊδάκης 9, Μαυροειδής, Γραμματικός 20 (4), Τσορμπατσιόγλου 4, Βούζας 8 (1), Καψαρίδης 7, Σολωμός 26, Τσαπρούνης 6.
Παναχαϊκή (Λιόνας): Μοσχοβάκης 16, Βανδώρος 1, Γατσούλης, Νικολάου 12, Τσουλέας 10 (2), Λυμπερέας 4, Γκόβας 22 (4), Μπαρδακας 15, Κουμανιώτης, Οικονομόπουλος.

Στην Τρίπολη, οι Δρομείς πάλεψαν ένα παιχνίδι που έμοιαζε να είναι δικό τους. Για τρία δεκάλεπτα οι γηπεδούχοι βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ και πίστεψαν σε μια σπουδαία νίκη κόντρα σε μια αξιόλογη ομάδα όπως αυτή της Αχαγιάς. Ωστόσο, ο συνδυασμός ανώτερης κλάσης αλλά και μεγαλύτερου "rotation" από την Αχαγιά, έφεραν στους φιλοξενούμενους ένα πολύ δύσκολο διπλό με 70-77. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Ανδρέα Μπερδέση παρέμεινε στην πρώτη 5αδα του βαθμολογικού πίνακα σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που παραμένουν από τα πρώτα φαβορί για την πτώση από τις εθνικές κατηγορίες, έχοντας φτάσει στο ρεκόρ 2-15.

Νίκη με φόντο την 5αδα του βαθμολογικού πίνακα πανηγύρισε και ο Άρης Νίκαιας μέσα στην έδρα του Γλαύκου με 73-80. Ο Άρης Νίκαιας χρειαζόταν πολύ τη νίκη αυτή αφού τον τελευταίο καιρό δεν είχε τα αποτελέσματα που θα επιθυμούσε. Τα κατάφερε λοιπόν με όπλο του την καλή άμυνα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησε τους γηπεδούχους ακόμα στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.