Αρίων: Εξαιρετικός ο Νικόλας Λυμπέρης στο Πανελλήνιο

Τρίτη, Ιούλιος 11, 2023 - 10:00πμ

Εξαιρετική εμφάνιση που συνοδεύτηκε από μεγάλο ατομικό και συλλογικό ρεκόρ πραγματοποίησε ο αθλητής του Αρίωνα Νικόλας Λυμπέρης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών & Κ23 τρέχοντας στη 2η τελική σειρά των 5000μ.
Στη κούρσα που έκλεισε τους αγώνες στο Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου, ο πρωταθλητής του Βασίλη Σουβαλιώτη με σωστή τακτική και με υπερπροσπάθεια στα τελευταία 500μ δίνοντας και την τελευταία ικμάδα των δυνάμεων του τερμάτισε στην 6η θέση με επίδοση 15:28.00 βελτιώνοντας κατά σχεδόν 30΄΄ το ρεκόρ του στην απόσταση.
Στην συνολική κατάταξη της κατηγορίας Κ23 κατέλαβε την 12η θέση ενώ στην ηλικιακή κατηγορία του ήταν 2ος.

Με την εμφάνιση του αυτή ο Νικόλας Λυμπέρης αυξάνει τις προσδοκίες για κάτι καλό στο Πανελλήνιο της κατηγορίας του (Κ20) στις 23/24 Ιουλίου στη Λάρισα.