Πρώτη νίκη του ΝΟΠ στο πρωτάθλημα μίνι παίδων

Σάββατο, Ιούλιος 23, 2022 - 12:23μμ
Στο "Επαμεινώνδας Πετραλιάς"

Όμορφο θέαμα προσφέρουν οι ομάδες που συμμετέχουν στη τελική φάση του πρωταθλήματος Μίνι Παίδων Κ13, που διεξάγεται στα δυο κολυμβητήρια της Πάτρας, το ανοιχτό του Ν.Ο.Π. "Επαμεινώνδας Πετραλιάς" και το «Αντώνης Πεπανός».

Τα αποτελέσματα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ- ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΝΟΠ

ΠΑΟΚ-ΝΟ Χανίων 14-12, ΝΟ Βουλιαγμένης-ΝΟ Πατρών 17-11, ΝΟ Πατρών-ΠΑΟΚ 14-16, Παναθηναϊκός-ΝΟ Βουλιαγμένης 11-16, ΝΟ Χανίων-ΝΟ Πατρών 9-12, ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 10-8.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ-ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΠΑΝΟΣ

ΓΣ Ηλιούπολης-ΑΟ Π.Φαλήρου 5-11, ΑΝΟ Γλυφάδας-Ιωνικός ΑΟ 10-8, Ιωνικός-ΓΣ Ηλιούπολης 12-9, Άρης Θεσ.- ΑΝΟ Γλυφάδας 5-17, ΑΟ Π.Φαλήρου-Ιωνικός 12-4, ΓΣ Ηλιούπολης-Άρης Θες. 22-10.

Οι αγώνες συνεχίζονται αύριο Σάββατο 23/7. Το πρωί της Κυριακής θα γίνουν οι ημιτελικοί και οι αγώνες κατάταξης, ενώ το απόγευμα θα γίνει ο μικρός τελικός (18.00) και ο μεγάλος τελικός (19.30).

* Με ήττα ξεκίνησε την Πέμπτη ο ΝΟΠ τις υποχρεώσεις του στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο μίνι παίδων (Κ-13). Η πατρινή ομάδα έχασε με 16-10 από τη Βουλιαγμένη στο κολυμβητήριό της, καθώς πάλεψε όσο μπορούσε.

* Με ήττα από τον ΠΑΟΚ συνέχισε την Παρασκευή το πρωί η ομάδα μίνι παίδων του ΝΟΠ με σκορ 16 - 14. Παρόλο που είχε καλύτερη απόδοση από το χθεσινό παιχνίδι, δεν απέφυγε τα λάθη τα οποία και επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί από την αρχή του αγώνα και να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

* Νίκη για την ομάδα του ΝΟΠ απέναντι στην ομάδα του ΝΟ Χανίων με σκορ 12-9 .Αν και ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 5-2 τα Χανιά κατάφεραν με 3 γρήγορα γκολ να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με το σκορ στο ημίχρονο να βρίσκεται στο 6-6. Στη συνέχεια με το σκορ να έχει συνεχείς εναλλαγές χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει οι 2 ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο 9-9 , 6 λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία λεπτά ο ΝΟΠ ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και δεν δέχθηκε ούτε 1 γκολ ενώ εμφανίστηκε πολύ σοβαρός στην επίθεση όπου κατάφερε να πετύχει 3 συνολικά τέρματα, φτάνοντας στο τελικό σκορ 12-9. Το πρωί (23/7)  είχε ρεπό.

* Ο ΝΟΠ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 12-8 και κατέκτησε την 3η θέση στον όμιλο του. Αύριο Κυριακή θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-6.