Ο Προμηθέας κυρίαρχος επί του Απόλλωνα * Θρίαμβο η Αχαγιά '82 (φωτό&βίντεο)

Σάββατο, Δεκέμβριος 10, 2022 - 9:03μμ
Δίκαιη νίκη

Το παιχνίδι του Προμηθέα με τον Απόλλωνα Πάτρας ήταν ντέρμπι με τα όλα του. Τι κι αν μετά το 23-6 της τρίτης περιόδου, που ο Προμηθέας βρέθηκε στο +21, όλα να έμοιαζαν τελειωμένα; Ο Απόλλων βρήκε μεγάλα σουτ από τον Ζώη Καράμπελα και επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς, μαζεύοντας τη διαφορά.

Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ο Βασίλης Μουράτος «μίλησε» και έκανε τη διαφορά για τους Προμηθείς, που επέστρεψαν στις νίκες μετά από 4 ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη, ανεβαίνοντας στο 3-4, με το πέρας 9 αγωνιστικών (έχουν 2 παιχνίδια λιγότερα) την ίδια στιγμή που ο Απόλλων υποχώρησε στο 3-6, παρά την μεγάλη προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο.

Ο Τζορτζ Κόντιτ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν σημείο αναφοράς κοντά στο καλάθι για τους γηπεδούχους, με τον Βασίλη Μουράτο να είναι κομβικός (16π, 5/11 σουτ), ενώ καθοριστικός ήταν και ο Αρνόλντας Κουλμπόκα με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, σε ένα παιχνίδι που ο Προμηθέας παρατάχθηκε χωρίς τους Τζο Γιανγκ και Τρέβις Σίμπσον.

Από την άλλη πλευρά, ο Ζώης Καράμπελας έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 6/10 σουτ, νε τον Νικ Γκρίφιν να μετράει 23 πόντους και 8/14 σουτ, ενώ ο Ιμπραχίμ Σίλα είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Απόλλων δεν είχε στη διάθεσή του τον Ράιαν Τέιλορ, που αποχώρησε πριν από μερικές μέρες και στο ντέρμπι της Πάτρας παρατάχθηκε με 10άδα.

Ο Απόλλων κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Προμηθέα, χτυπώντας κοντά στο καλάθι με Σίλα και Καράμπελα (0-6, 2'). Ο Τζορτζ Κόντιτ τελείωσε φάσεις κοντά στο καλάθι για τον Προμηθέα, ο οποίος μείωσε (7-9, 4'). Το τρίποντο του Κουλμπόκα έφερε ακόμα πιο κοντά τους γηπεδούχους (10-11, 5'). Ο Απόλλων είχε υπομονή στο παιχνίδι του και χάρη σε Σίλα και Γκρίφιν ανέβασε τη διαφορά ξανά (12-20, 7'). Οι παίκτες του Χριστόπουλου ανέβασαν την ένταση στην άμυνα και με τους Μουράτο-Τσαϊρέλη να σκοράρουν ανέτρεψαν την κατάσταση (22-20, 9'). Ο Ντέιβις είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο και ισοφάρισε σε 22-22.

Μουράτος και Ντάνγκουμπιτς ανέλαβαν δράση στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Προμηθέα να χτίζει διαφορά (29-24, 12'). Ο Απόλλων δεν έχασε την επαφή του με το σκορ και δια χειρός Γκρίφιν μείωσε σε απόσταση βολής (30-29, 15'). Ο Σίλα ακολούθησε τον συμπαίκτη του, με τον Απόλλωνα να περνάει μπροστά (30-34, 17'). Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε με Κόντιτ και Κάουαν, για την ισοφάριση (35-35, 18'). Η πίεση των παικτών του Χριστόπουλου απέδωσε καρπούς, με τους Κουλμπόκα και Κάουαν να ανεβάζουν τη διαφορά (41-35, 19'). Ο Γκρίφιν με βολές έγραψε τον επίλογο του ημιχρόνου για το 41-37.

O Τζορτζ Κόντιτ ήταν αιχμή του δόρατος για τον Προμηθέα, με την ομάδα της Πάτρας να ανεβάζει σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (48-37, 22'). Ο Μουράτος ακολούθησε τον συμπαίκτη του, ο Απόλλων δεν μπορούσε να πλησιάσει στο σκορ και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (52-37, 14'). Χρειάστηκε να περάσουν 4'14'' για να πετύχει τους πρώτους πόντους του ο Απόλλων στο δεύτερο μέρος, με τον Γκρίφιν (52-40). Ο ρυθμός όμως ήταν στα χέρια των γηπεδούχων, καθώς Ντάνγκουμπιτς και Γκίκας ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (62-42, 28'). Το καλάθι του Κάουαν έφερε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για το 64-43 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα τρίποντα του Σαράντη Μαστρογιαννόπουλου έδωσαν πνοή στον Απόλλωνα, ο οποίος κατάφερε να μειώσει (64-50, 32'). Ο Προμηθέας έδειχνε να κολλάει στην επίθεση, με τον Καράμπελα να μειώνει ακόμα περισσότερο (64-53, 33'). Ο Απόλλων συνέχισε να πιέζει και ο Καράμπελας κατέβασε σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά (64-55, 34'). Ο Κουλμπόκα όμως έδωσε ανάσα στον Προμηθέα με τρίποντο (67-55). Ο Καράμπελας προσπάθησε να μειώσει, αλλά δύο διαδοχικά τρίποντα του Μουράτου έφεραν τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (73-62, 36').

Οι παίκτες του Βετούλα δεν παρέδωσαν τα όπλα και με τον Σίλα να φωνάζει παρών μείωσαν τη διαφορά εκ νέου (73-66, 37'). Ένα μεγάλο σουτ του Κάουαν ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε κρίσιμο σημείο (77-66, 38'). Ο Καράμπελας προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Προμηθέας κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-37, 64-43, 80-71.

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Πρωταθλητής χειμώνα ο Μίλωνας! Σε μια αρκετά περίεργη εβδομάδα τόσο ελέω της γνωστής υπόθεσης ΕΟΚ και Συνδέσμων Κριτών όσο και εξαιτίας των δύο αναβολών (Μύκονος – Εθνικός Πειραιά, ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια – Αίολος Αγυιάς) στα πέρατα του 1ου ομίλου, ο ΑΟΝΣ Ο Μίλων κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο του σερί περνώντας και από του Ζωγράφου και το σπίτι της τοπικής ΕΦΑΟΖ επικρατώντας με 87-75 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του γκρουπ.
Νίκη ανάσα για την Αχαγιά! Η ομάδα της Πάτρας έκαμψε την αντίσταση του ΑΟ Παγκρατίου με 88-76 και πέτυχε μια πολύ σπουδαία και πολύ καίρια επιτυχία αναφορικά με την μάχη στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Β Εθνικής!
Το πρώτο μέρος από την αρχή του μέχρι και το απόλυτο φινάλε του βάφτηκε στα χρώματα της Αχαγιάς, η οποία μπήκε με το... μαχαίρι στα δόντια και κατάφερε από νωρίς βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και παίζοντας τη γνωστή σκληρή και αποτελεσματική της άμυνα να ξεφύγει σημαντικά στον πίνακα του σκορ ούσα σταθερά σε διψήφιες αποστάσει καθ' όλη τη διάρκεια της 1ης περιόδου. Μπορεί με την εκκίνηση της 2ης, το Παγκράτι να πείσμωσε και να πάλεψε να ανταπεξέλθει αλλά σκοράροντας μόλις 30 πόντους στο πρώτο 20 λεπτό (13 στην 1η και 17 στην 2η περίοδο) αντίκρισε τους Πατρινούς να προσπερνούν ένα μικρό σοκ και από το 25′ περίπου και μετά να επαναφέρουν και πάλι την αποκατάσταση των 10+ πόντων στον πίνακα του σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με 43-30.
Στο δεύτερο μέρος, ακόμα και αν το Παγκράτι βλέποντας την 6η ήττα του στη σειρά να έρχεται έβγαλε αντίδραση και δις μείωσε σε απόσταση 5 πόντων (45-40 στο 23′, 74-69 στο 34′), η Αχαγιά βρήκε τις απαραίτητες λύσεις και με ένα μεγάλο επί μέρους σκορ πήρε και διψήφια απόσταση από τους Αθηναίους -κάτι που θα χρειαστεί ενδεχομένως σε βάθος χρόνου στον οργανισμό της Πάτρας.