Μία ανάσα από το μετάλλιο οι παίδες του Προμηθέα στο Πανελλήνιο

Δευτέρα, Ιούνιος 24, 2019 - 9:46μμ

Την 3η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο 46ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας που νίκησε τον Γ.Σ. Περιστερίου με 72-42 μετά από εκπληκτική εμφάνιση και ισοβαθμεί στην κορυφή με την ΔΕΚΑ που νίκησε μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι τον Αστέρα Καβάλας με 62-56 στην 2η παράταση.

Η ομάδα του Ανδρέα Μελιγδή στηρίχθηκε στα δυνατά της όπλα στο Τουρνουά, δηλαδή την άμυνά της (14/50 σουτ το Περιστέρι), την ικανότητά της στο transition (15-0 οι αιφνιδιασμοί) και την κυριαρχία της στον αέρα (48-25 τα ριμπάουντ), με αποτέλεσμα να φτάσει σε μία άνετη νίκη, που της επιτρέπει να διατηρεί πολύ υψηλές προσδοκίες στη διοργάνωση. Αύριο ο Προμηθέας αντιμετωπίζει τον Αστέρα Καβάλας στις 16:00.

Το αρχικό 0-5 του Περιστερίου μετατράπηκε σε 6-5 για την ομάδα της Πάτρας. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξαναπήραν προβάδισμα 5 πόντων (8-13) λίγο αργότερα, όμως οι Αχαιοί με νέο σερί 6-0 έκαναν το 14-13. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία με μικρή πάντα διαφορά, με τον Προμηθέα να κλείνει την 1η περίοδο προηγούμενος με 5 πόντους.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάτρας άρχισε να κτίζει σταδιακά μια διαφορά (29-22 στο 12΄, 34-22 στο 16΄ και 38-24 στο 18΄) για να κλείσει το 1ο ημίχρονο στο +14 (40-26) με σημαντική υπεροχή σε ριμπάουντ (30-12) και αιφνιδιασμούς (9-0), ενώ το Περιστέρι είχε 9/28 σουτ (5/14 δίποντα και 4/14 τρίποντα).

Στην επανάληψη ο Προμηθέας ήταν καταιγιστικός, φτάνοντας στο +30 (58-28) στο 26΄30΄΄ «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι, έχοντας επιβάλει απόλυτα το ρυθμό του. Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Προμηθέα να πανηγυρίζει την 3η του νίκη με 72-42 και να κοιτά το παιχνίδι με τον Αστέρα Καβάλας αύριο στις 4 το απόγευμα, αλλά και το πρωινό παιχνίδι της Τετάρτης 26 Ιουνίου (10:00) κόντρα στην ΔΕΚΑ, που φαίνεται πως θα κρίνει τον φετινό Πρωταθλητή.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 40-26 (ημιχ.), 62-33, 72-42.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μελιγδής): Λιόλιος, Οικονομίδης 10 (7ρ.), Μπαζίνας 7 (7ρ., 4ασ., 3κλ.), Νεόφυτος 6, Χατζούλης 2 (3ασ.), Μαντζούκας 16 (12ρ., 3ασ.), Αγγελή 5, Μερμίγκης 14 (1), Κολιός 4, Γοργότσης 8, Λάγιος (3κλ.), Πλώτας.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ  (Ρήγγας): Παρδακίδης, Λευκαδίτης 4, Μανιάς 6 (1τρ., 4ασ.), Κακαβούλας 9 (2τρ., 4ασ.), Παπανδρέου 14 (2), Τόλα 4, Κουστένης, Γουλοσπύρος, Γρηγορόπουλος, Ασλάν 2, Στουρνάρας 3 (1).

Ο 1ος σκόρερ και ριμπάουντερ του Προμηθέα, Λευτέρης Μαντζούκας δήλωσε στο site της Ε.Ο.Κ. μετά την λήξη του παιχνιδιού: «Αρχίσαμε κάπως νωθρά και το Περιστέρι προηγήθηκε με 5-0. Στη συνέχεια όμως ήμασταν αυτοί που έπρεπε και επικρατήσαμε καθαρά και δίκαια. Έχουμε άλλα δύο παιχνίδια και πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι».