Η Παναχαϊκή βαριά ήττα με 4-1 από την ΑΕΚ Β' (ΦΩΤΟ)

Κυριακή, Μάιος 28, 2023 - 6:06μμ
Αδιάφορο ματς, αλλά

Με σκόρερ τους Γερολέμου, Μαχαίρα, Τζούντα Γκαρσία και Αποστόλη Χριστόπουλου, η ΑΕΚ Β' με όμορφη εμφάνιση επικράτησε με 4-1 της Παναχαϊκής στο «Σεραφείδειο», σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για την 27η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Η ΑΕΚ Β' ήταν η ομάδα που πίεζε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έχοντας διάφορες καλές στιγμές κυρίως με τον Κοσίδη, με μεγαλύτερη αυτή στο 35' όταν ο επιθετικός των κιτρινόμαυρων δεν κατάφερε να σκοράρει με προβολή σε κενή εστία. Δύο λεπτά αργότερα, όμως, ο Γερολέμου με ωραία προσωπική ενέργεια βρήκε δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την ΑΕΚ Β' στο 37'.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν με φόρα και στο δεύτερο μέρος φτάνοντας στο 54' σε ένα δεύτερο γκολ. Ο Γρρολέμου από σκόρερ αυτή τη φορά έφτιαξε το γκολ δίνοντας ωραία κάθετη στον Μαχαίρα, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Παναχαϊκής και τελείωσε τη φάση στα δίχτυα του Κολοβούρη για το 2-0.

Η Παναχαϊκή πάντως αντέδρασε και με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα μείωσε σε 2-1 με τον Μπουρλάκη, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Θεοχάρη, βάζοντας την πατρινή ομάδα ξανά μέσα στο παιχνίδι.

Όμως δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ Β' κλείδωσε τη νίκη της με τον Τζούντα Γκαρσία με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ να γράφει στο 70' 3-1. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 87' με τέρμα του Απ. Χριστόπουλου, ο οποίος βρήκε δίχτυα μετά τη σέντρα του Γερολέμου. Αξίζει να σημειωθεί ότι ένα λεπτό μετά το 3-1 του Τζούντα Γκαρσία, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Ρουγκάλα.

Στο 26´ Σουτ του Στασινόπουλου, η μπάλα είναι out.
Στο 28´ Σουτ του Στασινόπουλου, σούταρε, όμως έκοψε ο Ντάικο.
Στο 87´ Κεφαλιά του Χριστόπουλου καιέγινε το 4-1

Παναχαϊκή (Σωτηρόπουλος): Κολοβούρης, Λιοφάγος, Τοπάλ(Αντωνιάδης 57´), Larrea, Ρουγκάλας(Τσακμάκης 75´), Στασινόπουλος(Παπαχρονόπουλος 52´), Χαντί(Silva 75´),Ζυγκερίδης, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης, Carlos.
ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Θεοχάρης, Laci, Dajko (64′ Σκόνδρας), Χατζηκυριάκος, Σταμούλης, Παρράς, Γερολέμου, Ραντόνια, Απ. Χριστόπουλος, Κοσίδης (54′ Garcia), Μαχαίρας.
Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν : Πρώτος Διαιτητής: Χουλιάρας Δημήτριος (ΕΠΣ Εύβοιας)
Βοηθοί: Βιτζεντζάτος Κυριάκος (ΕΠΣ Αν.Αττικής), Καλλής Αντώνιος (Αν.Αττικής)
4ος Διαιτητής: Αλάμπεης Γεώργιος(ΕΠΣ Αθηνών)

15. Ηρόδοτος -11 (25 ματς)
*Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.