Απομακρύνεται η 8αδα για τον Παναθηναϊκό

Παρασκευή, Ιανουάριος 18, 2019 - 10:28μμ

Δύο «νεκρά» διαστήματα σε άμυνα και επίθεση στα πρώτα λεπτά της τρίτης και της τέταρτης περιόδου, αντίστοιχα, δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό το μόλις δεύτερο, αλλά πολύτιμο φετινό «διπλό» στην προσπάθειά του να προλάβει την οκτάδα, που οδηγεί στα πλέι οφ της Euroleague.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 82-69 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας, για την 19η αγωνιστική, με τους Λιθουανούς να «πιάνουν» το «τριφύλλι» με ρεκόρ 8-11 και να δημιουργούν μία τριπλή ισοβαθμία μαζί με την Μακάμπι, την οποία ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στον «τελικό» του Τελ Αβίβ την επόμενη εβδομάδα.

Το «τριφύλλι»... κατρακύλησε στην 12η θέση και πλέον χρειάζεται πάση θυσία το «διπλό» απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος του παρκέ στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο ξέφυγε ακόμη και με +10 πόντους (16-26 στο 12΄). Ωστόσο, στην επανάληψη οι «πράσινοι»... θυμήθηκαν την έλλειψη διάρκειας τους σε άμυνα και επίθεση, δίνοντας αρχικά... δικαιώματα στην Ζαλγκίρις και στη συνέχεια επιτρέποντας της να κυριαρχήσει στο παρκέ, φτάνοντας άνετα στη νίκη και δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών της. Παράλληλα, οι Λιθουανοί έκαναν το «2 στα 2» απέναντι στον Παναθηναϊκό τη φετινή σεζόν.

Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ο ΝτεΣόν Τόμας με 14 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης προσέφερε 11 πόντους και 6 ασίστ. Στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του ο Σον Κιλπάτρικ ήταν θετικός με απολογισμό 11 πόντους, 3 ασίστ, αλλά μέτρια ποσοστά ευστοχίας (4/9δ., 1/5τρ.).

Με 14 λάθη ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι αυτή τη φορά ήλεγξαν τα ριμπάουντ, αλλά δεν πήραν εύκολους πόντους από τη γραμμή ψηλών τους.

Στον αντίποδα, ο Άαρον Ουάιτ πρωταγωνίστησε με 15 πόντους, ενώ πολύτιμος ήταν και ο Μάριους Γκριγκόνις με 13.

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε την τελειότητα στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Γκιστ να περιορίζει τον Μπράντον Ντέιβις και να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, την άμυνα να λειτουργεί  αποτελεσματικά και αξιοποιώντας όλα τα σουτ στο ανοιχτό γήπεδο, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με το... καλημέρα με 0-9 (στο 4΄), ενώ κράτησαν το +9 μέχρι το 8΄ (8-17). Ωστόσο, ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τελευταίο δίλεπτο (επιμέρους σκορ 5-2) βοήθησε την Ζαλγκίρις να κλείσει το δεκάλεπτο στο -6 (13-19).

Με τον Κιλπάτρικ να μπαίνει στην εξίσωση, ευστοχώντας από τα 6.75, και τον Παπαγιάννη να ανεβάζει ρυθμό κοντά στο καλάθι, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε γρήγορα με +10 (16-26 στο 12΄).

Ωστόσο, η Ζαλγκίρις έβγαλε και πάλι αντίδραση, έσφιξε την άμυνα της, πίεσε σε όλο το παρκέ και στο 15΄ πέτυχε την ανατροπή, μετά από σερί 11-0 (27-26). Ο Παππάς, όμως, έδωσε και πάλι λύσεις από την περιφέρεια και έχοντας άξιο συμπαραστάτη στην επίθεση τον Καλάθη, οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (33-37).

Ο Παναθηναϊκός έχασε τη διάρκεια του σε άμυνα και επίθεση στα πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, με τους Λιθουανούς να βρίσκουν ρυθμό και με σερί 13-0 να προσπερνούν και πάλι στο 25΄ με 46-37.

Ο Κιλπάτρικ μείωσε σε 48-46, αλλά αστοχία από τα 6.75 και τις βολές δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» νέα ανατροπή, κλείνοντας την περίοδο στο -1 (52-51).

Ένα νέο σερί 7-0 των Λιθουανών ήταν καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τους «πράσινους» να βρίσκονται και πάλι στο -8 (59-51).

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά το καλάθι και φάουλ του Ουόκαπ κράτησε σε απόσταση τους Λιθουανούς (62-53 στο 33΄), ενώ το τρίποντο του Ουόλτερς στο 34΄ διαμόρφωσε το 65-56.

Με την άμυνα του «τριφυλλιού» να... μπάζει και την παραγωγικότητα του να έχει εξαφανιστεί η Ζαλγκίρις ξέφυγε στο 36΄ με 67-59, ενώ αξιοποιώντας το μπόνους των βολών εκτόξευσε τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα, φτάνοντας άνετα στο τελικό 82-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-37, 52-51, 82-69.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Γουόλτον Τζούνιορ 9 (1), Τόμπσον 4, Ουόλτερς 10, Ουόκαπ 5, Γιανκούνας 9, Μιλάκνις, Ουάιτ 15 (1), Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 13 (2), Ουλανόβας 7 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 14 (3), Παπαγιάννης 4, Λάσμε, Παπαπέτρου 4, Παππάς 3 (1), Γκιστ 8, Λεκαβίτσιους 3 (1), Κιλπάτρικ 11 (1), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 11 (1), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 7.