Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε απευθείας ως πρώτη η Εθνική Νεανίδων

Πέμπτη, Αύγουστος 30, 2018 - 12:53πμ

Πολύ μεγάλη και συνάμα αγχωτική πρόκριση απευθείας στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος πέτυχε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νεανίδων, των Πατρινών Μπιτσάκου και Γιαννακέα, παραχωρώντας ισοπαλία με 9-9 απέναντι στην Αυστραλία στο Βελιγράδι.

Οι διεθνείς μας παρότι προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο, δέχθηκαν την ισοφάριση στη συνέχεια με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με σκορ 3-3. Και παρότι η "γαλανόλευκη" πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων, η Αυστραλία ισοφάρισε εκ νέου σε 5-5 και στη συνέχεια σε 6-6.

Το παιχνίδι κύλησε παρόμοια και στο τελευταίο οκτάλεπτο και παρότι η Ελλάδα δεν βρέθηκε ποτέ πίσω, δεν κατάφερε εν τέλει να πάρει την νίκη, κάτι που ωστόσο δεν της στοίχησε αφού προκρίθηκε ως πρώτη αφού είχε καλύτερη διαφορά τερμάτων από τις Αυστραλέζες.

Επόμεος αντίπαλός της τώρα στα προημιτελικά η νικήτρια του αγώνα Ρωσία - Καζακστάν.

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 9-9

Οκτάλεπτα: 2-1, 1-2, 3-3, 3-3

Ελλάδα (Κώστας Δήμου): Αρχοντάκη, Φουντωτού, Νίνου Π., Λούδη 1, Κανετίδου 1, Γιαννοπούλου, Νίνου Ε., Μυριοκεφαλιτάκη 4, Κατσιμπρή 1, Δούλη 1, Κοντονή 1, Μπιτσάκου, Γιαννακέα