"Καθάρισε" την Ολλανδία και πάει για την πρωτιά η Eθνική

Τετάρτη, Ιούλιος 18, 2018 - 6:33μμ

Ενα βαθμό μακριά από την κατάληψη της πρώτης θέσης στον Γ΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Βαρκελόνης, βρίσκεται η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 12-7 της Ολλανδίας στη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αγγελο Βλαχόπουλο (έξι γκολ), και πλέον θα πάει στο ντέρμπι της Παρασκευής (20/7) με την Κροατία έχοντας πλεονέκτημα στη διαφορά τερμάτων έναντι των "χρβάτσκι", που νωρίτερα σήμερα συνέτριψαν 23-2 την Τουρκία.

Ετσι στην ελληνική ομάδα αρκεί μία ισοπαλία απέναντι στους πρωταθλητές κόσμου, για να πάρει την πρώτη θέση και το απευθείας εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Η ελληνική άμυνα στην πρώτη περίοδο θα πρέπει να έκανε... έξαλλο τον Θοδωρή Βλάχο, που είδε τους παίκτες του να δέχονται στο διάστημα αυτό τρία γκολ και να δίνουν έξι αποβολές. Επί της ουσίας, βέβαια, το γεγονός αυτό δεν είχε ιδιαίτερες συνέπειες, καθώς η εθνική είχε 6/7 σουτ στο πρώτο οκτάλεπτο και, με «πρώτο βιολί» τον Αγγελο Βλαχόπουλο, που σημείωσε τρία γκολ, προηγήθηκε 6-3. Οι διεθνείς βελτιώθηκαν σχετικά στη συνέχεια, παρά τις πολλές αποβολές που σφύριζαν οι διαιτητές (τρεις φορές η εθνική χρειώθηκε με δύο αποβολές στην ίδια φάση!), και με τον Βλαχόπουλο να συνεχίζει να «πυροβολεί» ξέφυγαν 9-4 στα μέσα του δεύτερου οκταλέπτου. Ο άσος της Εγκερ χρεώθηκε όμως με δεύτερη ποινή και αποσύρθηκε προληπτικά, το ίδιο συνέβη λίγο αργότερα και με τον Γιάννη Φουντούλη, κι έτσι οι «οράνιε» κατάφεραν να κρατήσουν απαραβίαστη την εστία τους για τέσσερα λεπτά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 9-5.

Από κει κι έπειτα οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου προσπάθησαν περισσότερο να διαχειριστούν τη διαφορά και να την κρατήσουν πάνω από τα τρία γκολ που χρειάζονταν, προκειμένου να έχουν το «πάνω χέρι» από την Κροατία και να χρειάζονται μία ισοπαλία στο ντέρμπι της Παρασκευής για να πάρουν την πρώτη θέση του ομίλου. Τα κατάφεραν χάρη στην αμυντική τους βελτίωση, ιδιαίτερα στον παίκτη λιγότερο, όπου η Ολλανδία ξεκίνησε με 2/3 και τελείωσε με 2/8. Ο Φουντούλης πέτυχε το μοναδικό γκολ του τελευταίου οκταλέπτου, διαμορφώνοντας το τελικό 12-7, και πλέον το μυαλό όλων είναι στην αναμέτρηση με τη «χρβάτσκα». Οπως έχει πει και ο ομοσπονδιακός τεχνικός, το Ευρωπαϊκό αρχίζει την Παρασκευή...

Η εθνική είχε 6/11 με παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι και 5 γκολ από την περιφέρεια. Η Ολλανδία είχε 2/8 με παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 3 γκολ από την περιφέρεια και 1 από θέση φουνταριστού.

Αποβλήθηκε με αντικατάσταση ο Δημήτρης Σκουμπάκης, 6΄18΄΄ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Με τρεις ποινές αποβλήθηκε ο Φαν ντεν Μπουργκ, 7΄05΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Διαιτητές: Μπουτς (Ισπανία), Ράκοβιτς (Σερβία)

Τα οκτάλεπτα: 6-3, 3-2, 2-2, 1-0

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Νικολαϊδης, Φουντούλης 2, Καπότσης 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 6, Ζερδεβάς

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόμπιν Φαν Γκάλεν): Βάγκενααρ, Φαν ντεν Μπουργκ 1, Βίνκελχορστ 1, Φαν ντερ Χορστ, Φαν Αϊπερεν, Λίντχουτ 2, Γκοτεμάκερ 1, Φιλίποβιτς, Μίλερ, Γιάνσεν 2, Κούπμαν, Λούκας, Ντε Κοφ