Νέα ήττα του Παναιγιάλειου στην Κρήτη

Δευτέρα, Απρίλιος 30, 2018 - 8:49μμ

Ο ΑΟΧ Κισσαμικός προηγήθηκε 2-0 στο 16ο λεπτό του Παναιγιαλείου και το... κράτησε μέχρι το τέλος. Ακόμη ένα ήρεμο τρίποντο προσέθεσε στην συγκομιδή του ο ΑΟΧ Κισσαμικός και παραμένει με σχετική άνεση στην 4η θέση της βαθμολογίας μετά το 2-0 κόντρα στον Παναιγιάλειο στα Περιβόλια.

Η ομάδα του Αιγίου είχε να διαχειριστεί την βαριά ήττα της Πέμπτης (26/4) με 7-0 από τον ΟΦΗ και την κούραση από τις συνεχόμενες ημέρες παραμονής στην Κρήτη για αυτά τα δύο παιχνίδια. Από την άλλη η γηπεδούχος έψαχνε τρόπο να επιστρέψει στις νίκες μετά το «κάζο» που έπαθε στην Καρδίτσα, όπου προηγήθηκε 3-0 της Αναγέννησης και το παιχνίδι τελείωσε 3-3.

Αυτή τη φορά ο ΑΟΧ Κισσαμικος έβαλε πάλι βάσεις νίκης από το πρώτο ημίχρονο, με τη διαφορά πως κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και το 2-0 που έγραψαν οι Παντελάκης (7’) και Σάλιακας (16’) παρέμεινε και του έδωσε το τρίποντο.

Οι ποδοσφαιριστές του Παναιγιαλείου από την άλλη πλευρά έψαξαν τρόπους να δημιουργήσουν, αλλά ήταν ελάχιστες οι επικίνδυνες φάσεις που έκαναν, με την κυριότερη από αυτές το δοκάρι που είχε σε σουτ από τα 35 μέτρα ο Μηλιώτης στο 94ο λεπτό.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δεν έγιναν ουσιαστικά φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και το 2-0 παρέμεινε σχεδόν για 75 λεπτά.

Γκολ: 7' Παντελάκης, 16' Σάλιακας

Δοκάρι: 94’ Μηλιώτης

AΟΧ Κισσαμικός (Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Αρναούτογλου, Σελινιωτάκης (71’ Βρεττός), Γκίνη (92’ Καραγεώργης), Λεμονής, Σάλιακας (87’ Αποστολίδης), Χαλκιαδάκης, Λέο.

Παναιγιάλειος (Δημητρίου): Τσάπαλος, Γραμματίκας, Σμίλτος, Βλάχος (68’ Χαρίτος), Μηλιώτης, Γκούμας, Γαβριηλίδης, Κάναλς (92’ Καναβέτας), Κόκκορης, Ζαφειράκης, Σταματής (46’ Δοξάκης)