Ματσάρα στο Σαραβάλι και Αχαιός - Πήγασος 7-3 (δείτε φωτό)

Κυριακή, Απρίλιος 15, 2018 - 7:25μμ

Σπουδαίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Γήπεδο του Σαραβαλίου (15/3) ανάμεσα στον Πήγασο Πατρών και τον Αχαιό Σαραβαλίου για την 27η αγωνιστική της Β' ΕΠΣΑ (1ος Όμιλος). Συνολικά 10 γκολ στον αγώνα με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, δοκάρια και ένα απρόβλεπτο περιστατικό στην αρχή του δευτέρου μέρους. Νικητής ο Αχαιός με σκορ 7-3!

Στο 7ο λεπτό, το φάουλ για τον Πήγασο με εκτέλεση του Γιωργιόπουλου κατέληξε στο δοκάρι. Το πρώτο γκολ για την γηπεδούχο ομάδα σημειώθηκε στο 12' έπειτα από παράλληλη πάσα του Σπαθή στον Γιωργιόπουλο, ο οποίος εκτέλεσε από κοντά, κάνοντας το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα, διπλασιάζει τα τέρματα ο Πήγασος με σκόρερ ξανά τον Γιωργιόπουλο, όταν πραγματοποίησε ένα δυνατό σουτ μπροστά από το κέντρο, με τον Μπρούλια Ν. να μην μπλοκάρει σωστά και να καταλήγει στο πλεκτό.

Ο Αχαιός κατάφερε να ισοφαρίσει σε διάστημα 3 λεπτών. Αρχικά, ο Κασπίρης στο 40' με όμορφη ενέργεια στην μεγάλη περιοχή, περνώντας τον αμυντικό και με δυνατό πλασέ, κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα και να μειώσει την διαφορά. Τρία λεπτά μετά ο Σωτηρόπουλος από το ύψος του κέντρου σέντραρε στον Νικολόπουλο, ο οποίος αμαρκάριστος έκανε εύκολα το 2-2. Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν, διότι έπειτα από ένα λεπτό, ο Πήγασος προηγήθηκε ξανά, με μια εξοχή κίνηση του Σπαθή, που περνώντας δυο αμυντικούς αλλά και τον τερματοφύλακα, σε κενή εστία διαμόρφωσε το 3-2 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Πριν την έναρξη του δεύτερου μέρους σημειώθηκε ένα απρόβλεπτο περιστατικό, όταν ο βοηθός αντιλήφθηκε ότι στην μια πλευρά των διχτυών, υπήρχε τρύπα, που όμως δεν διορθώθηκε. Θα έλεγε κανείς για συμβολικούς λόγους, καθώς οι δύο άμυνες είχαν ... τρύπια δίχτυα!

Στο πρώτο κιόλας λεπτό του δεύτερου μέρους, ο Αχαιός Σαραβαλίου κέρδισε πέναλτι. Εκτελεστής ο Νικολόπουλος και 3-3. Η ανατροπή ήρθε στο 55ο λεπτό, όταν από φάουλ του Κασπίρη, ο Σωτηρόπουλος πήρε την κεφαλιά, με τον Πόγκα να διώχνει και τον Νικολόπουλο σε πρώτο χρόνο να κάνει την προβολή κοντά στην εστία (4-3).

Το πέμπτο γκολ ήρθε με τον ίδιο τρόπο, όταν ο Νικολόπουλος εκτέλεσε νέο φάουλ, με τον Ξυπολιά να κάνει καρφωτή κεφάλια δίνοντας στην ομάδα του αέρα δυο τερμάτων. Ο Ξυπολιάς χρίστηκε ξανά σκόρερ, ύστερα από ένα εξαιρετικό τακουνάκι και με πλασέ έκανε το 6-3, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Σωτηρόπουλος έδωσε πάσα στον αμαρκάριστο Κωστόπουλο και αυτός τετ α τετ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το 7-3. Πολύ λίγοι θεατές στάθηκαν τυχεροί βλέποντας ένα γεμάτο παιχνίδι με πολλά γκολ και φάσεις.

Διαιτητής: Παναγιώτης Καδδάς, βοηθοί: Οδυσσέας Αβραμόπουλος, Σωτήρης Κούσης.

Πήγασος Πατρών: Πόγκας, Λεβέντης, Κακαφώνης, Κονδύλης, Καραβότας (82' Σταθακόπουλος), Καρύδας (56' Σπυρόπουλος), Πολίτης, Παπαγεωργίου, Γιωργιόπουλος, Σπαθής, Τζάκας. Αναπληρωματικοί: Κατσίβελης, Ιωάννου, Φράγκος, Καλόφωνος.

Αχαιός Σαραβαλίου: Μπρούλιας Ν., Κωστόπουλος, Ξυπολιάς, Σωτηρόπουλος Α., Δημόπουλος, Σωτηρόπουλος Α., Μπρούλιας Κ. (30' Κασπίρης Κ.), Ανδρουτσόπουλος (36' Μαρίδης), Νικολόπουλος, Κασπίρης Α., Μικελάτος (36' Ξυπολιάς). Αναπληρωματικοί: Ραγιάς, Βασιλόπουλος, Τσιντώνης.