Επεσε ξύλο και των γονέων στο Σαραβάλι

Κυριακή, Απρίλιος 1, 2018 - 5:00μμ

Ισόπαλο το αποτέλεσμα στο Δημοτικό Γήπεδο του Σαραβαλίου «Κ.Ζάρρας» ανάμεσα στον Απόλλων Εγλυκάδος και τον Αετό Ρίου με σκορ 1-1 για την 26η αγωνιστική της Β' ΕΠΣΑ (2ος Όμιλος) σ'ένα παιχνίδι όμως που σκιάστηκε από τα σοβαρά επεισόδια με το τέλος του.

Περίπου 100 θεατές παρακολούθησαν ένα δυνατό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες με πολλές φάσεις. Στο πρώτο λεπτό, ο Αετός απείλησε με τον Λάγιο, όταν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Δρογγίτη και με δυνατό σουτ απ' τα αριστερά εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 15' ο Αετός κατάφερε να κάνει το 1-0 με σκόρερ τον Λάγιο, ο οποίος παρέλαβε την κάθετη πάσα του Ζέρβα, και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στο πλεκτό. Ενα πρώτο ημίχρονο όπου δεν έλειψαν οι εντάσεις και τα δυνατά τάκλιν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εγλυκάδα πατούσε καλύτερο στο γήπεδο και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 56ο λεπτό. Ο Σταματέλος ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Χριστόπουλο να αποκρούει και τον Βρύνια σε δεύτερο χρόνο με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα άουτ. Μετά από αυτό το σημείο, οι γηπεδούχοι πίεζαν ψηλά για την ισοφάριση. Ο Απόλλων Εγλυκάδας άγγιξε το γκολ, όταν από σέντρα του Φωτακόπουλου, ο Αθανασακόπουλος παίρνει την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά το κατάφερε στο 73', όταν έπειτα από γρήγορη εκτέλεση άουτ, ο Λιακόπουλος στην κίνηση κάνει ένα ξερό σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Ρίου προς τον βοηθό, θεωρώντας λανθασμένη την υπόδειξη του. Στο 85' Ο Απόλλων Εγλυκάδος είχε και δεύτερο δοκάρι πάλι με κεφαλιά του Αθανασακόπουλου, έπειτα από κερδισμένο κόρνερ.

Μετά το σφύριγμα του διαιτητή, υπήρξαν άγριες συμπλοκές ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. Δύο ποδοσφαιριστές από τον Απόλωννα τραυματίστηκαν σοβαρά. Το σκηνικό συνεχίστηκε και στον χώρο των αποδυτηρίων, με συγκρούσεις ανάμεσα στους παίκτες και παράγοντες των δύο ομάδων. Τα πνεύματα ηρέμησαν μετά την έλευση της αστυνομίας.

Διαιτητές: Νικόλαος Μέρμηγκας, βοηθοί: Παναγιώτης Σακελλαρίου, Σπυρίδων Σταυρόπουλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΓΛΥΚΑΔΟΣ: Παλαιοθόδωρος, Γαλάνης (23' Αθανασακόπουλος), Φωτακόπουλος, Δρογγίτης, Καφεντζής, Ανδριακόπουλος, Δημητρακόπουλος, Βρύνιας, Λιακόπουλος (91' Μανιάτης), Σουγλέρης (23' Μυρώνης), Σταματέλος. Αναπληρωματικοί: Γιαννόπουλος, Κώστας, Μπερτσουκλής, Τρόκας.

ΑΕΤΟΣ ΡΙΟΥ: Χριστόπουλος, Μαρούντας (77' Μεταξάς), Μίντζας, Μάρκου (82' Χρισανθόπουλος), Ζακυνθινός, Στάμος, Ζέρβας, Γκαρτζονίκας (69' Σούλι), Μπαλαλάς, Λάγιος (68' Σπανός), Σπύρόπουλος. Αναπληρωματικοί: Κωστόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Αποστολόπουλος.