Ιστορικό χρυσό για την Ελλάδα

Σάββατο, Μάρτιος 24, 2018 - 8:57μμ
koe.org.gr

Στο ψηλότερο σκαλί το βάθρου ανέβηκε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Γυναικών, που επικράτησε στον μεγάλο τελικό του Europa Cup της Ρωσίας με 9-8 και χρίστηκε η πρώτη ομάδα που κατακτά το χρυσό μετάλλιο στη συγκεκριμένη νεοσύστατη διοργάνωση, στην Ποντεβέρδα.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τον τρόπο που εξελίχθηκε και έμελλε να είναι ένας σπουδαίος τελικός. Αρχικά η Ρωσία προηγήθηκε με 2-0 μέχρι σχεδόν τα τέλη του ημιχρόνου, όμως δύο γκολ από τις Ξενάκη και Καλαργυρού διαμόρφωσαν το 2-2. Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση και της βοηθού του, Πατρινής Αγγελικής Γερόλυμου, έκανε ένα τρομερό ξεπέταγμα στην τρίτη περίοδο, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ και διαμορφώνοντας το 6-3.

Η τελευταία περίοδος ήταν και η πιο εντυπωσιακή. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αρχικά έφτασε μέχρι και το 7-3, όμως η Ρωσία αντέδρασε και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι και στο γκολ (9-8), 44'' πριν τη λήξη.

Ωστόσο, στα 22 δευτερόλεπτα η Ελλάδα κέρδισε αποβολή και εξάντλησε το χρόνο επίθεσής της, παίρνοντας τελικά τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο. Από δύο γκολ πέτυχαν Βασιλική Διαμαντοπούλου, Ελευθεριάδου και Ξενάκη.

Η Χρυσή Διαμαντοπούλου, τερματοφύλακας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίκτρια του Final-6 του Europa Cup συμβάλλοντας τα μέγιστα στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου για τη χώρα μας.

Οκτάλεπτα: 0-1, 2-1, 4-1, 3-5

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 1, Διαμαντοπούλου Β. 2, Ελευθεριάδου 2, Πλευρίτου Μ., Αβραμίδου, Ασημάκη, Πάτρα, Χυδηριώτη 1, Καλαργυρού 1, Πλευρίτου Ελ. Ξενάκη 2, Διαμαντοπούλου Χ.

Ρωσία (Αλεξάντρ Γκαϊντούκοφ): Βερκογκλίντοβα, Βακίτοβα, Προκοφίεβα 1, Καρίμοβα 1, Μπορίσοβα 1, Γκορμπούνοβα 1, Σερζάντοβα, Σιμάνοβιτς 1, Τιμοφέεβα 1, Κούρζινα, Ιβάνοβα 2, Ριζκόβα, Καρνάουκ