Ισοπαλία σαν ήττα για τον Παναιγιάλειο με την Καλλιθέα

Σάββατο, Μάρτιος 24, 2018 - 8:38μμ
flnews

Καταδικαστική ισοπαλία (0-0) στο Αίγιο για τον Παναιγιάλειο και την Καλλιθέα, που δεν εκμεταλλεύτηκαν την ήττα του Αιγινιακού. Μονόδρομος ήταν για τον Παναιγιάλειο και την Καλλιθέα η νίκη στο μεταξύ τους ματς που διεξήχθη το Σάββατο (24/03).

Εξάλλου αμφότεροι ήθελαν να μειώσουν την απόσταση από τη ζώνη σωτηρίας, οπότε το 0-0 είναι καταδικαστικό περισσότερο για τους «κυανόλευκους». Η αθηναϊκή ομάδα, μάλιστα, ήταν αυτή που είχε τις κλασικές ευκαιρίες για να πάρει το πολύτιμο «διπλό», όμως δεν κατάφερε να κάνει το...restart.

Την ίδια ώρα ο Αιγινιακός έχανε στο γήπεδό του, αλλά το αποτέλεσμα αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο. Με την πλάτη στο τοίχο παρατάχθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Αιγίου οι δύο ομάδες.

Μεγαλύτερη πίεση, βέβαια, ένιωθε η Καλλιθέα που βρισκόταν στο -8 από τη ζώνη σωτηρίας. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους αναζητούσαν την 3η εντός έδρας νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς στο γήπεδό τους. Παρόλα αυτά το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό και οι καλές στιγμές ελάχιστες...

Στο 9' ο Αγιούποφ δεν ήταν όσο ομαδικός έπρεπε και σούταρε άουτ μετά από λάθος του Κουτογλίδη αντί να πασάρει σε συμπαίκτη του. Η Καλλιθέα ήταν αυτή που είχε τη σημαντικότερη στιγμή, όμως στο 24' ο Τσάπαλος έσωσε την εστία του σε κεφαλιά του Τσατσόπουλου από σέντρα του Ντιακιτέ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα του Αιγίου είχε την πρώτη χαμένη ευκαιρία όταν στο 51' από κεφαλιά πάσα του Αγιούποφ ο Σταματής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουτογλίδη. Στο 65' ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Γιώργος Κορακάκης πέρασε στο ματς τον Ταλέντο, με τον Βραζιλιάνο να επιστρέφει στη δράση μετά από τρεις μήνες, ώστε να δώσει πνοή επιθετικά.

Οκτώ λεπτά μετά την είσοδο του Ταλέντο η αθηναϊκή ομάδα έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Ο Μάκο «έσπασε» τη μπάλα για τον Ταμπάκη, αλλά ο έμπειρος επιθετικός με σουτ έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.

Το ματς άνοιξε στο τελευταίο 10λεπτο, αφού ο πόντος δεν έκανε σε κανέναν και στο 82' ο Ταλέντο είχε νέα χαμένη ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, το 0-0 κράτησε τον μεν Παναιγιάλειο στο -3 από τη 12η θέση και τους «κυανόλευκους» στο -8...

Παναιγιάλειος (Δημητρίου): Τσάπαλος, Μηλιώτης, Βλάχος, Γκούμας, Γαβριηλίδης, Γραμματίκας, Τζανουλίνος, Αγιούποφ (68' Χαρίτος), Σκαρτσίλας, Ζαφειράκης (85' Κάναλς), Σταματής.

Καλλιθέα (Κορακάκης): Κουτογλίδης, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Συριόπουλος, Πολίντορο, Καντέ, Χοτζάλι, Μάκο (85' Παυλής), Τσατσόπουλος (65' Ταλέντο), Σμυρλής, Ταμπάκης (75' Ζυγκερίδης).