Φούτμπολ Λιγκ: Συνέχεια στην αγωνία για τον Παναιγιάλειο

Κυριακή, Μάρτιος 18, 2018 - 9:52μμ
flnews

Τα Τρίκαλα νίκησαν εντός έδρας 1-0 τον Παναιγιάλειο σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έκαναν το καθήκον τους και επέστρεψαν στις νίκες.

Σημείωσαν το νικητήριο γκολ με τον Γιαννιτσάνη στο 31’ και κατέκτησαν το τρίποντο έπειτα από ένα σερί τεσσάρων παιχνιδιών χωρίς νίκη (τρεις ήττες και μία ισοπαλία). Ο Παναιγιάλειος ηττήθηκε και παρέμεινε κάτω από τη διακεκαυμένη ζώνη, δεν εκμεταλλεύθηκε τις ήττες των αντιπάλων του και έτσι παρέμεινε τρεις βαθμούς μακριά από τη 12η θέση που οδηγεί στην παραμονή.

Κακό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο στο στάδιο των Τρικάλων. Λιγοστές φάσεις, με τους γηπεδούχους να γίνονται απειλητικοί μόνο από στατικές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Γκόλια. Η πρώτη φάση του αγώνα, αλλά και το γκολ προήλθαν από τα πόδια του.

Ήταν το 17ο λεπτό, όταν εκτέλεσε το φάουλ και ο Βέρτζος με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσάπαλο. Το 1-0 ήρθε από εκτέλεση φάουλ του Γκόλια και την κεφαλιά του Γιαννιτσάνη.

Άσχημη εικόνα και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Παιχνίδι κέντρου με τις δύο ομάδες να μην κάνουν υποψία φάσης μέχρι και το 76’. Η πρώτη ευκαιρία καταγράφηκε από τους φιλοξενούμενους με το μακρινό σου του Ζαφειράκη στο 77’ και η τελευταία, η σημαντικότερη του Παναιγιαλείου για να φθάσει στην ισοφάριση,  στο 89’ με τον Αγιούποφ.

Σκόρερ: Γιαννιτσάνης (31’)

ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Μάκος, Ανδρεόπουλος, Τσιάρας, Γροντής (46’ Τόμιτς), Τσίπρας (70’ Ζγκούρι), Σαχινίδης (86’ Χιντζίδης), Γιαννιτσάνης.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Πολιανίδης (56’ Κόκκορης), Γκούμας, Γραμματίκας, Τζανουλίνος (85' Καναβέτας), Σμίλτος (37’ Χαρίτος), Αγιούποφ, Ζαφειράκης.