Μοιράστηκαν γκολ, βαθμούς και απογοήτευση

Κυριακή, Μάρτιος 18, 2018 - 1:13μμ

Ισόπαλο αποτέλεσμα (2-2) είχαμε στο παιχνίδι ανάμεσα στον Πήγασο Μπεγουλακίου και τον Άρη Πατρών, που έγινε το Σάββατο (17/3) στο γήπεδο του Σαραβαλίου (17/3) για την 24η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣΑ.

Περίπου 100 άτομα παρακολούθησαν ένα σκληρό παιχνίδι, με το αποτέλεσμα να μην ευνοεί τις δύο ομάδες στην μάχη που δίνουν για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Άρη ήρθε στο 1ο λεπτό, όταν ο Λυμπέρης, πραγματοποίησε ένα σουτ πάνω από την εστία του Καραλή. Το πρώτο γκολ μπήκε στο 6΄ με τον Στουπάκη να βγάζει μια ωραία κάθετη πάσα στα αριστερά για τον Μπαλάση, και αυτός με όμορφο πλασέ, διαμόρφωσε το 1-0 για τον Πήγασο.
Στο 43ο ο Άρης ισοφάρισε έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Βασιλόπουλου, με τον Σπηλιωτόπουλο, να κερδίζει κατά κράτος τους αμυντικούς και με καρφωτή κεφαλιά, να κάνει το 1-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, έχοντας συνολικά τέσσερις τελικές προσπάθειες.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του β' μέρους, είχαμε έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Πήγασου προς τον βοηθό για μια αμφισβητούμενη φάση, όταν ο Βασιλόπουλος βρέθηκε εντός περιοχής αμαρκάριστος, έδωσε παράλληλη πάσα στον Λυμπέρη και αυτός έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του Άρη, πράγμα που έγινε λίγο μετά, στο 65΄ με τον Λυμπέρη, που εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία των αμυντικών, με δυνατό πλασέ, διαμόρφωσε το 2-1.

Η ομάδα του Γιώργου Τουντόπουλου «ανέβασε στροφές» πιέζοντας τον Άρη για την ισοφάριση. Τελικά τα κατάφερε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (94') έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κολώνη, με τον Νιάχο στην κίνηση να κάνει ένα δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία του Σπυρόπουλου (2-2). Ο Νιάχος σκόραρε απέναντι στην πρώην ομάδα του και δεν πανηγύρισε το τέρμα του.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Φωκάς, βοηθοί: Ανδρέας Μειντάνας, Ιωάννης Χαμούζας.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΜΠΕΓΟΥΛΑΚΙΟΥ: Καραλής, Φραζέσκος (20΄ Γιαννόπουλος), Κολώνης, Χρονόπουλος, Πύρρης, Αθανασόπουλος, Ούτσικας, Νιάχος, Μπαλάσης (77΄ Ντεντόπουλος), Γεωργόπουλος, Στουπάκης. ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ: Κατσαΐτης, Μασούρας, Τακουμάκης, Μαρκαντώνης, Αναγνωστόπουλος.

ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ: Σπυρόπουλος, Δριμάλας, Εντρίτ (79΄ Παπαθωμάς), Σπηλιωτόπουλος, Λεπενιώτης, Βασιλόπουλος, Σούφης (58΄ Σοφιανός), Παναγόπουλος, Λυμπέρης, Αλποχωρίτης. ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ: Sadiku, Αργυρόπουλος, Μπάρλιας.

* Ο προπονητής του Άρη Πατρών, Χριστόδουλος Γκρέκας μετά το τέλος του ματς είπε: «Ήμασταν πολύ πιο καλύτεροι από τον Πήγασο στο συγκεκριμένο παιχνίδι, χάσαμε έξι τετ α τετ και βάλαμε δύο γκολ. Η μπάλα τιμωρεί. Άμα δεν βάζεις στο τέλος θα το πληρώσεις. Οι παίκτες μου ήταν πολύ καλοί. Και σήμερα η απόδοσή μας ήταν πάρα πολύ καλή αλλά σε αυτήν την φάση που βρισκόμαστε δεν παίζει ρόλο αν είσαι καλύτερος ή χειρότερος, ρόλο παίζουν οι βαθμοί. Ήμασταν καλύτεροι και πήραμε έναν βαθμό. Κρίμα. Αδικήσανε τους εαυτούς τους. Πιστεύω ότι θα σωθούμε γιατί έχουμε καλή ομάδα.

* Ο προπονητής του Πήγασου Μπεγουλακίου, Γιώργος Τουντόπουλος δεν ήθελε να κάνει δηλώσεις.