Ήταν πάνω από τις δυνάμεις της Παναχαϊκής

Σάββατο, Μάρτιος 17, 2018 - 11:33μμ
volleyleague.gr
Η Παναχαϊκή γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήρε την 21η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες, ενώ η πατρινή ομάδα έχει αντίστοιχες ήττες, στο πρωτάθλημα Volley League Πάμε Στοίχημα.

Ο αγώνας έγινε στο γυμναστήριο Γιώργος Τριαντάφυλλος του Βραχατίου. Η Παναχαϊκή αγωνίστηκε πάλι χωρίς το Νίκο Ρουμελιώτη και με τον Νίκο Ντόντη στη θέση του διαγωνίου.

Ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς ο Ολυμπιακός έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση και η Παναχαϊκή έχει υποβιβαστεί αλλά η ομάδα του Μουνιόθ έδειξε σοβαρότητα και έκανε μόλις 4 λάθη σε όλο τον αγώνα συν 11 χαμένα σερβίς. Οι πατρινοί ακολούθησαν στο σκορ των δύο πρώτων σετ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά στη συνέχεια έμεναν πίσω λόγω της πίεσης που δέχονταν στο σερβίς.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Σταύρος Σταματόπουλος είπε: «Τηρουμένων των αναλογιών κάναμε αυτό που μπορούσαμε απέναντι στον πανίσχυρο Ολυμπιακό. Τα παιδιά πάλεψαν και μέχρι τα μισά των δύο σετ σταθήκαμε καλά.

Ο Ολυμπιακός έχει ποιότητα και ταχύτητα ακόμα και με τους παίκτες που έρχονται από τον πάγκο. Συνεχίζουμε και πάμε για τον τελευταίο αγώνα με τον Παμβοχαϊκό πάλι στο Βραχάτι που θα κλείσουμε τον κύκλο μας στο εφετινό πρωτάθλημα. Ευχόμαστε στον Ολυμπιακό να κατακτήσει το Τσάλεντζ Καπ».

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Γεράνιος

Τα σετ: 18-25, 16-25, 12-25.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 7 (6/11επ., 1 άσσος, 50%υπ., 40%αρ.), Σαλαβασίδης 10 (9/17επ., 1 μπλοκ, 28%υπ., 22%αρ.), Παπαδόπουλος, Λιβαθηνός 2 (2 άσσοι), Κωστόπουλος 6 (6/14 επ., 26%υπ.,21%αρ. ), Οράμας 6 (5/9, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. λ. (40%υπ., 17% αρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ρουμελιωτάκης 6π. (6/14 επ., 67%υπ., 44%αρ.), Ζουπάνης 11 (10/15, 1 άσσος), Στιβαχτής 4 (2/3, 2 άσσοι), Πετρέας 7 (6/9, 1 άσσος), Ανδρεάδης 7 (4/6, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 8 (5/10, 3 άσσοι, 36%υπ., 36%αρ.) / Δαρίδης λ. (50%υπ., 50%αρ.), Χριστοφιδέλης (100%υπ.), Στεφάνου (λ), Τσέλιος 4 (3/4, 1 μπλοκ), Ράουβερντινκ 4 (2/2, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 50%αρ.).