Ζωντανός ο Προμηθέας 2014, ισοφάρισε 2-2 και ελπίζει στην παραμονή στη Γ' Εθνική

Δευτέρα, Μάιος 8, 2023 - 12:00πμ
Ο Προμηθέας 2014

Έχει σφυγμό ο Προμηθέας! Ο Προμηθέας 2014 ήταν ανώτερος κόντρα στον Δίωνα και κερδίζοντάς τον με 69-53 στο Game 4 της μεταξύ τους σειράς για τα Playouts του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής ισοφάρισε σε 2-2 και μεταφέρει ξανά τη συνάντηση στην έδρα του αντιπάλου του σε μερικές ημέρες από σήμερα για τον τελικό των τελικών.

Αν και δε μπήκε τόσο καλά όσο θα ήθελε στο ματς βρισκόμενος πίσω στο σκορ με 3-7 στα πρώτα τρία λεπτά της συνάντησης, ο Προμηθέας έσφιξε πάρα πολύ την αμυντική του υπόσταση και βρίσκοντας πολλές λύσεις σε αυτό το κομμάτι του παρκέ -κρατώντας μόλις στους δύο πόντους στα επόμενα έξι λεπτά τους φιλοξενούμενους αλλά και στο ούτε ένα καλάθι μέχρι και το φινάλε της 1ης περιόδου- κατάφερε να αντιστρέψει της εις βάρος του κατάσταση περνώντας αυτός τώρα μπροστά τόσο με 8-7 στο 5′ και με 14-9 στο 7′ όσο και με 17-9 στο 9′!

Μάλιστα, έχοντας φόρα από αυτόν τους τον ξέφρενο ρυθμό τα πιτσιρίκια των Αχαιών οι Πατρινοί θα ξέφευγαν σταθερά με αποστάσεις ακόμα και άνω των δέκα πόντων (23-14 στο 14′, 30-19 στο 16′, 34-21 στο 18′) -με τα έμπειρα χέρια των παικτών του Δίωνα να μην είναι μέχρι στιγμής σε καλό φεγγάρι, κάτι που φυσικά έπαιξε καθοριστικό ρόλο όπως φαίνεται και από τους μόλις 0.9 πόντους ανά λεπτό στα τελευταία 14 λεπτά...

Ακόμα και αν κόλλησε αισθητα κόντρα στη ζώνη των φιλοξενούμενων στην 3η περίοδο και σπαταλούσε την ίδια στιγμή σε πολλές βολές, ο Προμηθέας διατήρησε έστω και δύσκολα ένα προβάδισμα άνω της τάξης των 10 πόντων καθ' όλη τη διάρκεια του εν λόγω δεκαλέπτου (43-28 στο 23′, 49-37 στο 27′) με τον χρόνο πλέον να είναι ακόμα περισσότερο στο δικό του πλευρό. Η ομάδα της Κυπαρισσίας όμως, θα πλησίαζε με τον Πολιτόπουλο... καυτό ακόμα και στο 49-43 μέχρι και το 30′.

Ωστόσο, μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τους Αχαιούς να ισοφαρίζουν σε 2-2 τη σειρά και να τη στέλνουν ξανά στην Κυπαρισσία για τον τελευταίο χρονικά αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ Εθνικής.
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 36-23, 49-43, 69-53