Νέα νίκη ο ΝΟΠ, ήττα για άνδρες και γυναίκες της ΝΕΠ

Σάββατο, Μάρτιος 4, 2023 - 5:05μμ
Τελικά νίκησε ο ΝΟΠ

Αν και δυσκολεύτηκε, ο ΝΟΠ νίκησε (4/3) εντός έδρας με 17-15 το ΠΕΚΕΒ για την 10η αγωνιστική της Α2 Εθνικής και εξακολουθεί να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας (Νότιος όμιλος).

Η ομάδα του Δημ. Κραβαρίτη βρέθηκε να χάνει με 4-3 στην πρώτη περίοδο, αντέδρασε στη συνέχεια και προηγήθηκε με 10-6 στο ημίχρονο, αλλά και με 14-11 στο τέλος του τρίτου 8λεπτου.

Κομβικό σημείο ήταν το τρίτο οχτάλεπτο όπου το 12-10, έγινε 14-10 σε ένα λεπτό και οι «δαίμονες» πήραν μια διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΝΟΠ (Κραβαρίτης): Βυθούλκας, Αγγελόπουλος 1, Πολάτος , Κανελλόπουλος 1, Γεωργαράς 1, Λαμπάτος, Παπαχριστόπουλος 3, Μπετχαβάς 1, Ανδρικόπουλος 1, Γκότσης 1, Βικάτος 5, Πασσάς 3, Γιώτης, Αλάτσης, Σοφός

Τα 8λεπτα: 3-4, 7-3, 4-4, 3-4.

Η ΝΕΠ ΑΝΔΡΕΣ

Την ήττα από τον Νηρέα Γέρακα στην Πάτρα με σκορ 14-9 γνώρισε (4/3) η Ανδρική ομάδα πόλο της ΝΕΠ για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Ανδρών του πόλο. Το παιχνίδι επί της ουσίας κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όταν τα «δελφίνια» υπέστησαν καθίζηση δεχόμενα 6 συνολικά γκολ!
Διαιτητές: Μπουδραμής-Βόσικας. Τα 8λεπτα: 3-3, 2-2, 2-3, 2-6. Τα γκολ του Νηρέα Γέρακα: Κυζιώρος 3, Μαυρεδάκης 3, Κασιμάτης 1, Ορφανός 3, Γκιτσάκης 4.
ΝΕΠ: Μαυριόπουλος, Κανελλόπουλος, Λυκούδης 4, Τουλγαρίδης 2, Τρασάι 2, Γουρδούπης, Σπανογιάννης, Κωνσταντακόπουλος, Πίτσικας, Καρράς, Αντίοχος 1, Καραϊσκος, Δραγώνας, Τσίπης, Γιαννακόπουλος.

ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Στο παιχνίδι των-μέχρι σήμερα-ισόβαθμων στους 22 βαθμούς, ο ΠΑΟΚ νίκησε 10-6 την ΝΕ Πατρών, και είναι μόνος πλέον στην 7η θέση της βαθμολογίας της Α1 Εθνικής Κατηγορίας μετά και την 18η αγωνιστική.
Ο Δικέφαλος προηγήθηκε από το ξεκίνημα και κράτησε μια διαφορά ασφαλείας από την αχαϊκή ομάδα που είχε νικήσει 11-10 στον πρώτο γύρο. Στον πάγκο της ΝΕΠ κάθισε ο Δημήτρης Κρητικός.
ΠΑΟΚ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 10-6
Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 3-2, 1-1
ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Βέργος): Λεριώτη, Μπίκου, Πουστινίκοβα 2, Τζελέπη 1, Καρυπίδου Μελίνα 3, Παρασκευοπούλου, Γραικού, Ακιλμπάγιεβα, Φραγκιά 3, Ντόνα-Τσιάκα, Νιαρχάκου 1, Τζούρκα, Καρυπίδου Ηρώ.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Δημήτρης Κρητικός): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη 2, Ζοφώλη, Λέβι, Ευφρ.Τσιμάρα, Μαρία Μπαλάτσα, Μ.Πετάση, Κουρέτα 3, Μοίραλη 1, Ναυσικά Μπαλάτσα, Παρασκευοπούλου, Σχίζα, Μιχαλάτου, Ρακ.
Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Αγγελίδης
Αλυτάρχης: Αντώνης Ρέντας