Ο Προμηθέας έχασε 87-79, αλλά έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό (Φωτό&βίντεο)

Τρίτη, Φεβρουάριος 14, 2023 - 12:00πμ
Λύγισε στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός έδωσε ένα δυνατό τεστ πριν από το Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ, με τον Προμηθέα να εμφανίζει ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο. Οι πράσινοι κατάφεραν να επικρατήσουν τελικά με 87-79, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ματέους Πονίτκα επέστρεψε στη δράση και αποδείχθηκε καταλυτικός για τους γηπεδούχους, μετρώντας 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ αλλά και 3 λάθη. Πολύ καλός στο εγχώριο ντεμπούτο του με τα πράσινα ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Ράθυμο ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό, με τον Προμηθέα να βρίσκεται νωρίς νωρίς σε double-score (8-16, 6') και να κλείνει την περίοδο στο +10 (14-24, 10'), με τον Νίκο Γκίκα να πετυχαίνει το πέμπτο τρίποντο των Πατρινών σε δέκα προσπάθειες.

Οι Ματ Τόμας και Δημήτρης Αγραβάνης με 6 και 8 πόντους αντίστοιχα μπήκαν στην εξίσωση και βοήθησαν τους πράσινους να πλησιάσουν στο καλάθι (32-24, 16'), ενώ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 39-38 (18'25") έπειτα από δύο βολές του Ντουέιν Μπέικον, ένα λέι απ του Ντέρικ Γουίλιαμς και ένα τρίποντο δια χειρός Ματέους Πονίτκα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικοί και μετά την ανάπαυλα, με τον Αρνόλντας Κουλμπόκα να βάζει 9 πόντους στην τρίτη περίοδο και να μην αφήνει το τριφύλλι να απομακρυνθεί (66-63, 30').

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μπήκε αποφασιστικά στην τελευταία περίοδο και πέτυχε 4 διαδοχικά κλεψίματα σε λιγότερο από 2 αγωνιστικά λεπτά. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κεφαλαιοποιήσουν αυτές τους τις ενέργειας για να πάρουν ένα ικανοποιητικό προβάδισμα και ο Προμηθέας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (76-76) στο 26'30", βάζοντας πολύ μεγάλη πίεση στον Παναθηναϊκό. Το time-out που πήρε ο Μαυροβούνιος τεχνικός απέδωσε καρπούς, αφού το τριφύλλι έτρεξε ένα σερί 9-0 και διαμόρφωσε το 85-76 στα 51" πριν το φινάλε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Πουρσανίδης, Μπακάλης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-24, 43-40, 66-63, 87-79

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 17η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί στο ΟΑΚΑ την Καρδίτσα (04/03) και ο Προμηθέας θα παίξει στην Πάτρα με τον ΠΑΟΚ (04/03).