Η τρομερή επιστροφή του Γιάννη Καυκά και η συνέπεια του Κώστα Ντεντόπουλου

Δευτέρα, Ιανουάριος 23, 2023 - 3:25μμ
Στο βάθρο

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου) και η Κυριακή Φιλτισάκου (ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας) ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 35χλμ. βάδην στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο.

Στη δεύτερη θέση πίσω από τον Παπαμιχαήλ ήταν ο Γιάννης Καύκας (Ολυμπιάς Πατρών) με 2.53.59 και στην τρίτη ο Κώστας Ντεντόπουλος (Ολυμπιάς Πατρών) με 2.59.07. Και οι δύο αθλητές της Ντίνας Μπορνιβέλλι.

Αξιέπαινος ο Γιάννης Καυκάς που επέστρεψε μετά από 17 χρόνια στα μετάλλια, μετά το ασημένιο που είχε πάρει στα 20 χλμ νέων το 2006, όντας αθλητής τότε του Κούρου. Είναι το 5ο του μετάλλιο σε πανελλήνια πρωταθλήματα!

Ο Κωνσταντίνος Ντεντόπουλος συνέχισε την εντυπωσιακή συγκομιδή, το χθεσινό ήταν το 27ο μετάλλιο στην καριέρα του. Ανελλιπώς στο βάθρο από το 2009 συνεχώς!

Εξαιρετικός ο Ανδρέας Μπαχός του Αθηνόδωρου (προπονητής Νίκος Τσιοφύλας), για πρώτη φορά μάλιστα στην απόσταση των 35 χλμ. επί δημοσίας οδού. Πήρε την 6η θέση στη μεγάλη κατηγορία των ανδρών ακολουθώντας συντηρητική τακτική και έχοντας μεγάλο απόθεμα δυνάμεων στο τέλος του αγώνα. Πέτυχε χρόνο 3ώρες 11λ 15, 8ο μετάλλιο στη συλλογή του!

Τέλος η Σοφία Αλικανιώτη, πρώην πρωταθλήτρια της Ολυμπιάδας κι αυτή, πανηγύρισε ο 6ο της μετάλλιο, ήταν 3η με 3.13.24. Εδώ και λίγο καιρό, μετά από πέρασμα από τον ΓΑΣ Ιλισσό, είναι αθλήτρια του Εθνικού ΓΣ.

Η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα δεν θα μπορούσε να απουσιάσει από το πρώτο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της χρονιάς και να χειροκροτήσει τις προσπάθειες των αθλητών και αθλητριών του βάδην, που τόσες επιτυχίες έχουν χαρίσει στη χώρα μας. Το παρών στη διοργάνωση έδωσαν κι άλλα μέλη του διοικητικού συμβουλίου όπως η Βούλα Παχατουρίδου, ο Πέτρος Μαντάς και ο Νίκος Τσώνης.

Η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα και ο Δήμαρχος Μαραθώνα Στέργιος Τσίρκας έδωσαν το παρών στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα βάδην

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα βάδην έγινε σε έναν Δήμο όπου βρίσκεται δίπλα στους αθλητισμό και ιδιαίτερα τον στίβο, τον Δήμο Μαραθώνα. Ο Δήμαρχος της πόλης Στέργιος Τσίρκας έδωσε το παρών στη διοργάνωση και μάλιστα εξέφρασε την ικανοποίηση του και τον ενθουσιασμό του για τους αγώνες, αλλά και την πρόθεση του Δήμου να στέκεται αγωγός σε όλες τις αθλητικές διοργανώσεις.

Μάλιστα τόσο η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, όσο και ο Δήμαρχος είχαν την ευκαιρία να δώσουν το παρών και στους περιφερειακούς αγώνες, που έγιναν στο Μαραθώνα, λίγα χιλιόμετρα από το κωπηλατοδρόμιο.

ΗΜΕΡΙΔΑ ΒΑΔΗΝ
Ο Γιώργος Κριτούλης (Έφηβος Χίου) ήταν νικητής στα 10χλμ. βάδην Ανδρών Κ20, στην ημερίδα βάδην που έγινε στο πλαίσιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 35χλμ. βάδην στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο στο Σχινιά, με επίδοση που του εξασφαλίζει από νωρίς την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20.
Ο αθλητής του Γιάννη Τζήκα τερμάτισε σε 45.46, επίδοση καλύτερη από το 46.00 που έχει η ΕΑ για συμμετοχή στη διοργάνωση του Αυγούστου.
Ο πρώτος τερματισμός της ημέρας ήταν της Χάρις Ζαχαροπούλου (Ολυμπιάς Πατρών), η οποία ήταν νικήτρια στα 5χλμ. βάδην με 26.45.
Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Ο Ελισσαίος Μπαρδάκης (Ολυμπιάς Πατρών) νικητής στα 10χλμ. Κ18 με 52.07. Ο αθλητής της Ντίνας Μπορνιβέλη επέλεξε από νωρίς να δώσει γρήγορο ρυθμό στην κούρσα και να τον διατηρήσει μέχρι το τέλος.
Ο ηλιόλουστος καιρός ευνόησε τις προσπάθειες των αθλητών και αθλητριών, αφού σε αντίθεση με τις αρχικές προγνώσεις ο άνεμος ήταν ήταν χαμηλής έντασης κι έτσι ο αγώνας έγινε δίχως προβλήματα.

ΗΜΕΡΙΔΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ

Ο Δημήτρης Τσιάμης είναι ήδη σε τροχιά πρόκρισης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κωνσταντινούπολης και στην προπονητική ημερίδα (που έγινε το Σάββατο) του Αγίου Κοσμά είχε την ευκαιρία να κάνει ένα πρώτο δυνατό τεστ ενόψει των εκτός συνόρων εμφανίσεων του. Ο έμπειρος άλτης ξεκίνησε τους αγώνες του στη χρονιά με άλμα στα 16,24 μ. κι έδειξε πως είναι σε θέση να διεκδικήσει καλύτερα άλματα.
Μετείχαν αρκετοί Αχαιοί, ενώ ξεχώρισε η προσπάθεια της Πολυτίμης Μαντά στα 60μ. και στα 150μ.