Νίκη για ΠΓΕ, έχασαν Γλαύκος/Εσπερος, Προμηθέας, Γαλήνη και Αχαγιά '82

Δευτέρα, Ιανουάριος 16, 2023 - 12:02πμ
Η ΠΓΕ πήρε το τοπικό ντέρμπι

Ζεσταίνεται για τα καλά η Νήαρ Ήστ! Η Νήαρ Ήστ έχει αφήσει για τα καλά πίσω της την βαριά ήττα προ εβδομάδων στην Πάτρα από τον τοπικό Γλαύκο Εσπερο, με την ομάδα της Καισαριανής να απαντάει σε αυτήν την αποτυχία με τρεις συναπτές επιτυχίες -με την τελευταία χρονικά να λαμβάνει χώρα σήμερα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής με 86-58 κόντρα στην σαφώς πιο αδύναμη Γαλήνη Πάτρας.

Η Γαλήνη, από την άλλη μεριά -ακόμα και αν μετράει πλέον έξι ήττες στη σειρά- δεν έχει χρόνο για χάσιμο και δάκρυα, με το ντέρμπι των χαμηλών στρωμάτων της κατάταξης με τον Πήγασο Θυρέας στην Πάτρα να έπεται και να είναι ιδιαίτερα σημαντικό!

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής, ο ΝΕΟΛ (4-9) πέρασε το μεσημέρι της Κυριακής (15/1) από την Πάτρα και την έδρα της Αχαγιάς 82 (3-10) με 73-69 και κερδίζοντας αυτό το τόσο σπουδαίο ντέρμπι – παραμονής βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τις ελπίδες σωτηρίας του -ακόμα και αν δεν έσπασε το -13 του πρώτου μεταξύ τους αγώνα!

Αν και οι Πατρινοί ήταν η ομάδα εκείνη που από την αρχή της αναμέτρησης κιόλας (13-9 στο 5′) είχε αρχίσει να ξεφεύγει στον πίνακα του σκορ ξεφεύγοντας ακόμα και με διαφορές κοντά στη τάξη των 10+ πόντων (25-17 στο 10′, 34-23 στο 13′, 36-30 στο 17′), ο ΝΕΟΛ πολύ σύντομα όχι απλά κατόρθωσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης αλλά και να αναλάβει εκείνος τα ηνία του αγώνα.

Μάλιστα, μπλοκάροντας επιθετικά τους Αχαιούς επιτρέποντας μόλις δύο πόντους παθητικό από το 16′ μέχρι και το 22′ πέρασε και μπροστά στο σκορ με 38-43 (2-13 επί μέρους σκορ), μοιάζοντας πια ξεκάθαρα με την πιο συγκεντρωμένη και αποτελεσματική ομάδα του παρκέ -με την απόσταση να παραμένει σε αυτήν την τάξη ακόμα και στα επόμενα λεπτά (43-48 στο 24′)! Μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου δε, η κατάσταση είχε ξεφύγει ακόμα περισσότερα για τον ΝΕΟΛ, ο οποίος -αν και είδε την Αχαγιά να πλησιάζει στο καλάθι στο 27′ μειώνοντας σε 48-51- σκόραρε έντεκα πόντους στα εναπομείναντα τρία λεπτά και με 2/2 βολές 2.5” πριν το τέλος του εν λόγω δεκαλέπτου ξέφυγε και για πρώτη φορά με διψήφια τιμή (52-62)!

Στη συνέχεια όμως, το ματς έγινε για τα καλά ροντέο, με τους γηπεδούχους με αντεπίθεση διαρκείας να επιστρέφουν από το 57-64 του 33′ και το 60-66 του 34′ μειώνοντας ακόμα και στον πόντο (65-66) στο 37ο λεπτό -με το επί μέρους σκορ σε αυτό το διάστημα να αγγίζει το 8-2!

Ωστόσο, οι Πατρινοί σπατάλησαν με 0/2 βολές στο 38′ να ισοφαρίσουν σε 69-69, με τον ΝΕΟΛ αμέσως να τιμωρεί στην απέναντι πλευρά του γηπέδου σε ένα τετράποντο ουσιαστικά που έφερε το ματς σε απόσταση δύο κατοχών 01:43 πριν το φινάλε -με τον οργανισμό της Κεφαλονιάς στη συνέχεια να κλειδώνει το ματς από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 36-38, 52-62, 69-73