Ο Προμηθέας συνεχίζει νικηφόρα, 74-71 το Λαύριο (Βίντεο&φωτό)

Σάββατο, Ιανουάριος 14, 2023 - 5:54μμ
Δίκαιη επικράτηση στο "Τόφαλος"

Ο Προμηθέας βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 18 πόντους του Λαυρίου, είδε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να κάνει ανατροπή διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο στο τέλος κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 74-71.

Το παιχνίδι στο «Δ.Τόφαλος» είχε απρόσμενη εξέλιξη, με τον Προμηθέα να έχει τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά (55-37, 26'), όμως το Λαύριο με ανατροπή διαρκείας στην τέταρτη περίοδο έφτασε να μειώσει ακόμα και σε απόστραση... αναπνοής. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο ως το τέλος όμως και πήραν τη νίκη στο ξεκίνημα του β' γύρου του πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στην Πάτρα, με το Λαύριο να μένει κοντά στον Προμηθέα, χάρη σε Λανγκεβάιν και Γκρέι (9-9, 4'). Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα ανέλαβε δράση και με δικές του προσπάθειες ο Προμηθέας έχτισε διαφορά (18-12, 6'). Ο Κάουαν μπήκε στην εξίσωση, με τη διαφορά να ανεβαίνει (20-12, 7'). Το Λαύριο αντέδρασε και χάρη στον Φλαγκ μείωσε σε απόσταση βολής (20-17, 8'). Η απάντηση του Προμηθέα όμως ήταν άμεση και με επί μέρους 6-0 από Μουράρο και Κουλμπόκα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 για το 26-17.

Το Λαύριο έδειξε σφυγμό στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και μείωσε με τον Κουζέλογλου (26-22, 12'). Οι παίκτες του Σερέλη έμειναν στο πλάνο τους και χάρη στον Κουζέλογλου κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση βολής (28-27, 14'). Ο Κόντιτ έκανε αισθητή την παρουσία του και ο Προμηθέας πήρε ανάσα επιθετικά (35-29, 17'). Κουλμπόκα και Τόμασον ανέλαβαν δράση, η άμυνα του Προμηθέα ανέβασε στροφές και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (39-29, 19'). Το Λαύριο είχε μπλοκάρει πλήρως στην επίθεση και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας, που έκλεισε το ημίχρονο στο +12, χάρη στον Μουράτο, για το 41-29.

Ο Τρέβις Σίμπσον μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο ημίχρονο και ο Προμηθέας διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (46-32, 23'). Το Λαύριο είχε υπομονή στο παιχνίδι του και με τα τρίποντα των Φλαγκ και Γερομιχαλού κατάφερε να μειώσει (46-37, 24'). Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις ξανά και με τους Σίμπσον και Μουράτο να σκοράρουν η διαφορά «εκτοξεύτηκε» (55-37, 26'). Ο Φλαγκ έκανει αισθητή την παρουσία του και προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ το Λαύριο (57-45, 29'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με τον Γκρέι, αλλά ο Τόμασον σκόραρε στο τέλος του δεκαλέπτου, για το 59-48.

Μάρτιν και Φλαγκ μπήκαν με καλό ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο και το Λαύριο πλησίασε στο σκορ (61-54, 32'). Ο Μάρτιν συνέχισε να κάνει αισθητή την παρουσία του, με την ομάδα του να μειώνει ακόμα περισσότερο (63-58, 34'). Ο Κάουαν φώναξε παρών και ο Προμθέας πήρε ανάσα, λίγο πριν μειώσει ο Νικολαϊδης (67-61, 36'). Ο Κοντίτ σε κρίσιμο σημείο ανέλαβε δράση για τον Προμηθέα, που ανέβασε τη διαφορά (72-63,37'). Οι παίκτες του Σερέλη έκαναν την ύστατη προσπάθεια να μειώσουν, με τον Κόουλ (72-67, 38').

Η άμυνα του Λαυρίου παρέμενε αποτελεσματική και ο Φλαγκ μείωσε σε απόσταση ενός σουτ σε κρίσιμο σημείο (72-69, 37'' για το τέλος). Ο Κάουαν αστόχησε στην επίθεση του Προμηθέα, με τον Κόουλ να κερδίζει φάουλ στα 6,8'' για το τέλος. Ο Αμερικανός ήταν ψύχραιμος και μείωσε σε 72-71 με 2/2 βολές. Ο Τόμασον πήρε φάουλ στα 5,3'' για το τέλος και με δικές του βολές έγραψε το 74-71. Ο Κουλμπόκα έκοψε τον Φλαγκ στο τελευταίο σουτ και χάρισε τη νίκη στον Προμηθέα,

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 41-29, 59-48, 74-71.

Κολοσσός Ρόδου-Ιωνικός 89-48: Ένα εύκολο, ξεκόυραστο απόγευμα!
Αρκετά άνετα και ξεκούραστα επικράτησε ο Κολοσσός Ρόδου απέναντι στον Ιωνικό. Οι Ροδίτες επέβαλλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του ως το τέλος του παιχνιδιού δείχνοντας παράλληλα την ανοδική πορεία στην οποία βρίσκονται. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Kendall με 15 πόντους ενώ από πλευράς των ηττημένων διασώθηκε ο Lacy με 11.

EΠΕΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΕΟΚ

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες η ΕΟΚ αναμένεται τη Δευτέρα να καταθέσει φάκελο στο Ε.Π.ΑΘΛ.Α για την αναμέτρηση της σημερινής μέρας ανάμεσα στο Κολοσσό Ρόδου και τον Ιωνικό Νικαίας.

Μάλιστα, η ΕΟΚ έχει μέσα στο φάκελο και άλλα στοιχεία που έχουν συγκεντρωθεί ζητώντας την πλήρη διαλεύκανση της υπόθεσης έτσι ώστε να μην υπάρχουν τέτοιου είδους «σκιές» στο πρωτάθλημα της Basket League.

Έτσι, τη Δευτέρα αναμένεται να διερευνηθεί διεξοδικά η συγκεκριμένη αναμέτρηση!