Πανάξια πρωταθλήτρια κόσμου η Αργεντινή, 4-2 στα πεν. (3-3 παρ.) την Γαλλία στον τελικό του αιώνα

Κυριακή, Δεκέμβριος 18, 2022 - 8:03μμ
Καθηλώθηκε ο πλανήτης

Η Αργεντινή επιβλήθηκε 4-2 της Γαλλίας στα πέναλτι στον 22ο τελικό του Μουντιάλ (2-2 η κανονική διάρκεια, 3-3 η παράταση) και έγινε πρωταθλήτρια κόσμου για τρίτη φορά στην ιστορία της, ανεβαίνοντας μόνη στην 4η θέση της λίστας με τους νικητές στο θεσμό.

Στον έβδομο ουρανό η Αργεντινή. Η ομάδα του Λιονέλ Μέσι νίκησε στα πέναλτι τη Γαλλία, έπειτα από έναν αδιανόητο τελικό Μουντιάλ και σήκωσε το παγκόσμιο κύπελλο για τρίτη φορά στην ιστορία της.

Ο Λιονέλ Μέσι τα κατάφερε και οδήγησε την αγαπημένη του Αργεντινή στην κορυφή του κόσμου. Η αλμπισελέστε επικράτησε της Γαλλίας στα πέναλτι με 4-2 και κατέκτησε το τρίτο παγκόσμιο κύπελλο της ιστορίας της.

Ύστερα από 1.617 ημέρες η υφήλιος έχει νέο πρωταθλητή. Η Αργεντινή δεν είναι καινούργια σε αυτόν τον τίτλο, ο Λιονέλ Μέσι όμως είναι, αφού στην τελευταία παράστασή του σε Μουντιάλ οδήγησε την "αλμπισελέστε" στην κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου. Το 4-2 στα πέναλτι επί της Γαλλίας στο Λουσαΐλ του Κατάρ προέκυψε από τον καλύτερο τελικό στην ιστορία της διοργάνωσης και τον Αργεντινό με δύο γκολ να νικάει το χατ τρικ του Κιλιάν Εμπαπέ.

Η "αλμπισελέστε" ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, ίσως και η μοναδική ομάδα στο γήπεδο για 70 λεπτά, με τους Γάλλους να μοιάζουν αποσβολωμένοι και ανήμποροι όχι απλά να κάνουν ενέργεια εντός αντίπαλης περιοχής, αλλά και απλά να σουτάρουν.

Οι δύο αλλαγές του Ντιντιέ Ντεσάμπ στο 41' καταδεικνύουν την εικόνα των απερχόμενων πρωταθλητών κόσμου, που στα τελευταία λεπτά βρήκαν σφυγμό και με τον Εμπαπέ να σκοράρει δις, έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί ήταν όλα ανοιχτά, αμφότερες οι ομάδες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες και οι Μέσι και Εμπαπέ βρήκαν ξανά τα δίχτυα, στέλνοντας την αναμέτρηση στα πέναλτι. Αμφότεροι σκόραραν εκεί, σε αντίθεση με τους Κινγκσλέ Κομάν (απέκρουσε ο Εμιλιάνο Μαρτίνες) και Ορελιέν Τσουαμενί (άουτ), με συνέπεια το τρόπαιο να καταλήξει στην Αργεντινή.

Ο Μέσι έγραψε το όνομά του και σε αυτό το πάνθεον, με μία σειρά ρεκόρ και με το τρίτο τρόπαιο στην ιστορία της "αλμπισελέστε", το πρώτο δικό του, στο 26ο και τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

OΙ ΣΚΟΡΕΡΣ
Λιονέλ Μέσι 23' (ΠΕΝ), 108', Άνχελ ντι Μαρία 36'
Κιλιάν Εμπαπέ 80' (ΠΕΝ), 81', 118' (ΠΕΝ)

Η εξέλιξη των πέναλτι

Ο Εμπαπέ σκόραρε ξανά από τη βούλα
Ο Λορίς έκανε βηματάκι αριστερά, ο Μέσι σούταρε χαμηλά και λίγο από την άλλη πλευρά και 1-1
Ο Κομάν εκτελεί δυνατά, ο Μαρτίνες πέφτει αριστερά και το αποκρούει!
Ο Ντιμπάλα εκτελεί στο κέντρο και κάνει το 2-1 για την Αργεντινή
Ο Τσουαμενί το έριξε έξω!
Ο Παρέδες εκτελεί και κάνει το 3-1
Δύναμη και κέντρο από τον Κολό Μουανί και 3-2
Ο Μοντιέλ στέφει την Αργεντινή πρωταθλήτρια κόσμου

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ε. Μαρτίνες, Μολίνα (91' Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταγλιαφίκο (120_1' Ντιμπάλα), Ντι Μαρία (64' Ακούνια), Ντε Πολ (102' Παρέδες), Φερνάντες, Μακ Άλιστερ, Μέσι, Άλβαρες (102' Λα. Μαρτίνες)
ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Κουντέ (120+1' Ντισασί), Βαράν, Ουπαμεκανό, Τ. Ερναντέζ (71' Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Ραμπιό (96' Φοφανά), Ντεμπελέ (41' Κολό Μουανί), Γκριεζμάν (71' Κομάν), Εμπαπέ, Ζιρού (41' Τουράμ)

Η χρυσή βίβλος
5 κατακτήσεις: Βραζιλία (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)
4 κατακτήσεις: Γερμανία (1954, 1974, 1990, 2014), Ιταλία (1934, 1938, 1982, 2006)
3 κατακτήσεις: Αργεντινή (1978, 1986, 2022)
2 κατακτήσεις: Γαλλία (1998, 2018), Ουρουγουάη (1930, 1950)
1 κατάκτηση: Αγγλία (1966), Ισπανία (2010)

«Σείεται» το Μπουένος Άιρες μετά την κατάκτηση του Μουντιάλ 2022 από την Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι! Το πάρτι έχει ξεκινήσει για τα καλά στην πρωτεύουσα της χώρας, καθώς η εθνική ομάδα κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά μετά από 36 χρόνια, όταν το είχε κερδίσει ο Ντιέγκο Μαραντόνα.
Οι εικόνες που κυκλοφορούν στα social media από την Αργεντινή, λίγο μετά τη λήξη του τελικού του Μουντιάλ 2022, είναι συγκλονιστικές. Το Μπουένος Άιρες γιορτάζει και ο κόσμος πανηγυρίζει έξαλλα την κατάκτηση του τρίτου Παγκοσμίου Κυπέλλου της εθνικής ομάδας.
Δείτε τη στιγμή που ο τελικός του Μουντιάλ 2022 έληξε και η Αργεντινή πανηγυρίζει την κατάκτηση του τροπαίου:

Ονειρικό ήταν το πρώτο ημίχρονο του τελικού του Μουντιάλ 2022 για την Αργεντινή. Η παρέα του Μέσι προηγήθηκε με 2-0 της Γαλλίας με πέναλτι του Μέσι και ένα φοβερό γκολ του Ντι Μαρία. Η Αργεντινή ήταν ανώτερη από τη Γαλλία στο πρώτο ημίχρονο του τελικού του Μουντιάλ, με την παρέα του Μέσι να παίρνει ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάκτηση του τρίτου παγκοσμίου κυπέλλου της ιστορίας της. Όλα τα λεφτά ήταν το δεύτερο γκολ της Αργεντινής, με την ομάδα του Σκαλόνι να φεύγει εντυπωσιακά στην αντεπίθεση και να σκοράρει με τον Ντι Μαρία. Ο πολύπειρος Αργεντινός εξτρέμ έκανε το 2-0 με υπέροχο τελείωμα και στη συνέχεια δεν άντεξε τη συγκίνηση, ξεσπώντας σε κλάματα. Δείτε το δεύτερο γκολ της Αργεντινής και τη συγκίνηση του Ντι Μαρία: