Τεράστιος Προμηθέας άλωσε το Παρίσι, 74-71 την Παρί

Τετάρτη, Δεκέμβριος 14, 2022 - 11:39μμ
Παλικαρίσια νίκη

Ο Προμηθέας είδε την Παρί να κάνει ανατροπή στα τελευταία λεπτά, όμως είχε τον Άντονι Κάουαν ως σημείο αναφοράς και έφτασε σε σημαντική εκτός έδρας νίκη (74-71).

Η νίκη στο ντέρμπι της Πάτρας έδωσε ώθηση στον Προμηθέα, που πέρασε και από το Παρίσι, επικρατώντας της Παρί σε ένα παιχνίδι που ήταν θρίλερ ως τα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου παρά τις προσπάθειες του Άλμαν κατάφερε να πάρει τη νίκη και να ανέβει βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Ο Τζο Γιανγκ δεν αγωνίστηκε, ο Τρέβις Σίμπσον δεν ταξίδεψε στη Γαλλία, αλλά ο Άντονι Κάουαν με 21 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα ήταν αυτός που ηγήθηκε για την ομάδα του, έχοντας βοήθειες από τον Αρνόλντας Κουλμπόκα με 13 πόντους.

Από την άλλη πλευρά το κρεσέντο του Άλμαν με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και η εμφάνιση των Μπεγκαρίν (12π, 6ρ, 2κλ) και Καμαγκατέ (8π, 13ρ) δεν αρκούσαν για τους Παριζιάνους, ώστε να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Προμηθέα να προπσθαίε να βρει ρυθμό, αλλά την Παρί να έχει τον έλεγχο, χάρη σε Άλμαν και Καμαγκατέ. Αυτός ήταν και ο λόγος που η γαλλική ομάδα κατάφερε να πάρε τα ηνία στο τέλος της πρώτης περιόδου με 17-14. Οι Πατρινοί ισορρόπησαν στη συνέχεια και βρήκαν λύσεις. Κουλμπόκα και Τανούλης ανέλαβαν δράση, η άμυνα ανέβασε στροφές και το προβάδισμα άλλαξε χέρια για το 34-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Η άμυνα των παικτών του Χριστόπουλου παρέμενε αποτελεσματική, την ίδια στιγμή που ο Άντονι Κάουαν μπήκε στην εξίσωση, επιθετικά. Ο Κουλμπόκα τον ακολούθησε, οι ΄Γάλλοι «μπλόκαραν» στην καλή άμυνα του Προμηθέα και δια χειρός Τσαϊρέλη οι Πατρινοί έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4 (47-51).

Η Παρί προσπάθησε να πλησιάσει και μείωσε με τον Άλμαν σε απόσταση βολής (56-57, 35'). Ο Προμηθέας αντέδρασε και με μεγάλα σουτ του Γκίκα κατάφερε να χτίσει διαφορά (58-63, 37'). Ο Κόντιτ έφερε την ομάδα του στο +6 (61-67), όμως Άλμαν και Μπεγκαρίν έφεραν την γαλλική ομάδα σε απόσταση... βολής (66-67, 39'). Ο Κάουαν αστόχησε σε τρίποντο, με τον Κόντιτ να κάνει φάουλ στον Άλμαν. Ο Αμερικανός με 2/2 βολές, 34'' για το τέλος έβαλε την ομάδα του μπροστά (68-67).

Ο Κουλμπόκα κέρδισε φάουλ από τον Έβανς και όντας ψύχραιμος από τη γραμμή έγραψε το 68-69, 16'' για το τέλος. Μια τεχνική ποινή στον Ουίβερ και το 5ο φάουλ του Μπεγκαρίν «κλείδωσαν» το παιχνίδι για τον Προμηθέα, με τον Κάουαν να γράφει το 68-72. Οι Πατρινοί κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος και έφυγαν από τη Γαλλία με σημαντικό «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-36, 47-51, 71-74.