Μέσι λαμπρός την οδηγεί, η Αργεντινή απέκλεισε την Ολλανδία (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, Δεκέμβριος 9, 2022 - 11:59μμ
Δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι

Ο Λιονέλ Μέσι με φανταστική ασίστ και πέναλτι βρέθηκε αντίπαλο στον Βόουτ Βέχορστ που με δύο γκολ στο τέλος έστειλε τη ματσάρα της Αργεντινής με την Ολλανδία στην παράταση κι από εκεί στα πέναλτι. Οι Εμιλιάνο και Λαουτάρο Μαρτίνες όμως στάθηκαν στο ύψος τους και με 4-3 οδήγησαν την Αλμπισελέστε στα ημιτελικά, πάνω στην Κροατία.

Ο φανταστικός Λιονέλ Μέσι ήταν και πάλι ο άνθρωπος στον οποίο στηρίχθηκε όλη η Αργεντινή, αλλά δεν ήταν αρκετός. Ο Βόουτ Βέχορστ με δύο γκολ στο τέλος έστειλε τη ματσάρα με την Ολλανδία στην παράταση και από εκεί στα πέναλτι, όπου ανέλαβαν δράση δύο Μαρτίνες. Ο Εμιλιάνο έκανε δύο επεμβάσεις, ο Λαουτάρο έβαλε το αποφασιστικό πέναλτι κι η Αλμπισελέστε προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2022.

Στον ημιτελικό της Τρίτης η Αργεντινή αντιμετωπίζει την Κροατία του Λούκα Μόντριτς στις 21:00 ώρα Ελλάδας για μια θέση στον τελικό.

Ο Λουίς φαν Χάαλ επέλεξε τρεις κεντρικούς αμυντικούς και τον Κόντι Χάκπι σε ρόλο ψευδοενναριού, υπολογίζοντας ότι οι δύο ακραίοι του, Ντένζελ Ντούμφρις και Ντέιλι Μπλιντ, θα βρίσκονται συνεχώς τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα κι έτσι ουσιαστικά θα παίζει με παίκτη παραπάνω. Υπολόγιζε χωρίς τον Λιονέλ Σκαλόνι όμως, που προτίμησε κι αυτός άμυνα με τρεις στόπερ κι έτσι είχε τους Ναουέλ Μολίνα και Μάρκος Ακούνια να ανεβοκατεβαίνουν τις πτέρυγες.

Οι δύο ομάδες προχώρησαν σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, αφού καμία δεν κατάφερε να επιβάλλει το παιχνίδι της. Ορισμένα σουτ εκτός επριοχής ή εντός αλλά χωρίς δύναμη δεν ανησύχησαν τους δύο τερματοφύλακες. Αυτό που προκαλούσε ανησυχία είναι το... mode Ντιέγκο Μαραντόνα '86 στο οποίο είχε μπει ο Μέσι και όποτε έπαιρνε την μπάλα στα πόδια του, ακόμα και στο κέντρο του γηπέδου, ήταν επικίνδυνος.

Σε μία τέτοια περίσταση στο 35ο λεπτό, ο Μολίνα του έδωσε μπάλα και συνέχεια την κίνησή του στην επίθεση. Ο Μέσι χόρεψε τον Νέιθαν Άκε και με αδιανόητη κάθετη βρήκε τον συμπαίκτη του στην περιοχή κι ο δεξιός μπακ της Σεβίλλης με "τσίμπημα" της μπάλας έγραψε το 1-0.

Ο Λουίς φαν Χάαλ ήταν αήττητος στα τελευταία έντεκα παιχνίδια Μουντιάλ (οκτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες) και για να κρατήσει το σερί, έκανε δύο αλλαγές στην ανάπαυλα. Οι Τον Κόπμαϊνερς και Στίβεν Μπέρχαουζ δεν κατάφεραν να βελτιώσουν την εικόνα της Ολλανδίας, που δεν μπορούσε να βρει καθαρούς χώρους στο γήπεδο της Αργεντινής και προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί λάθη και αναμπουμπούλα.

Οι Αργεντινοί ήταν πιο επικίνδυνοι παρότι η κατοχή ήταν για τους "οράνιε". Τα κενά στην ολλανδική άμυνα ήταν εμφανή και η "αλμπισελέστε" προσπάθησε να τα εκμεταλλευτεί, όμως στις κόντρες οι επιλογές πάσας ήταν κακές κι έτσι δεν σημειώθηκε κάποια μεγάλη στιγμή. Εξαίρεση μια εκτέλεση φάουλ του Μέσι που πέρασε λίγο άουτ μέχρι το 71ο λεπτό και την ανατροπή του Ακούνια από τον Ντούμφρις.

Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση κι έγραψε το 2-0, φτάνοντας το δέκατο γκολ σε Μουντιάλ και ισοφαρίζοντας το ρεκόρ Αργεντινής του Γκαμπριέλ Μπατιστούτα. Το γκολ έφερε εκνευρισμό για τους Ολλανδούς, συρράξεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, ωστόσο ο Φαν Χάαλ παρουσιάστηκε ψύχραιμος κι έριξε στον αγώνα τον Βόουτ Βέχορστ, τη στιγμή που ο Σκαλόνι έκανε αλλαγή τους αμυντικούς του

Ο πανύψηλος Ολλανδός πήρε μια πανέμορφη κεφαλιά στο 83' και μείωσε για τους "οράνιε", ενώ στην επόμενη φάση ένα σουτ του Μπέρχαουζ μέσα από την περιοχή παραλίγο να "παγώσει" το Μπουένος Άιρες. Το παιχνίδι αναπόφευκτα μεταφέρθηκε στο γήπεδο της Αργεντινής, όπου ένα φάουλ έξω από την περιοχή έφερε τα πάνω κάτω. Ο Κόπμαϊνερς εκτέλεσε με πάσα και έπιασε στον ύπνο την άμυνα της "αλμπισελέστε", ο Βέχορστ πήρε την μπάλα, γύρισε κι έκανε το 2-2.

Το παιχνίδι είχε ξεφύγει από κάθε λογική και η νέα σύρραξη ήταν το μόνο φυσικό επακόλουθο της έντασης των τελευταίων λεπτών. Οι παίκτες και των δύο ομάδων είχαν "αδειάσει" κι έτσι στο 1ο μέρος της παράτασης δεν σημειώθηκε κάτι το αξιοσημείωτο.

Στο 2ο ημίχρονο της παράτασης, η δράση μεταφέρθηκε στο γήπεδο της Ολλανδίας. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία, ενώ μια κόντρα στον Βέχορστ παραλίγο να κρεμάσει τον Άντρις Νόπερτ και να λυτρώσει την πρωταθλήτρια Νότιας Αμερικής.

Οι ευκαιρίες της Αργεντινής δεν τελείωσαν εδώ. Ο Άνχελ ντι Μαρία που μπήκε αλλαγή για τα πέναλτι εκτέλεσε απευθείας ένα κόρνερ, αλλά έδιωξε σε νέο κόρνερ ο Νόπερτ, ενώ ο Ένσο Φερνάντες με σουτ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων είχε σουτ στο δοκάρι.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου οι δύο επεμβάσεις του Εμιλιάνο Μαρτίνες και η... εξιλέωση του Λαουτάρο Μαρτίνες με το τελευταίο πέναλτι έστειλε την Αλμπισελέστε στα ημιτελικά.

• Ο Ντε Γιονγκ εκτελεί και κάνει το 3-3
  • Ο Λαουτάρο Μαρτίνες εξιλεώνεται και κάνει το 4-3!

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ
Κατάρ – Εκουαδόρ 0-2 (1ος Όμιλος)
Αγγλία – Ιράν 6-2 (1ος όμιλος)
Σενεγάλη – Ολλανδία 0-2 (1ος όμιλος)
ΗΠΑ – Ουαλία 1-1 (2ος όμιλος)
Αργεντινή – Σαουδική Αραβία 1-2 (3ος όμιλος )
Ελβετία – Καμερούν 1-0 (7ος όμιλος)
Ουρουγουάη – Νότια Κορέα 0-0 (8ος όμιλος)
Τυνησία – Αυστραλία 0-1 (4ος όμιλος)
Πολωνία – Σαουδική Αραβία 2-0 (3ος όμιλος)
Βραζιλία – Ελβετία 1-0 (7ος όμιλος)
Πορτογαλία – Ουρουγουάη 2-0 (8ος όμιλος)
Πολωνία – Αργεντινή 0-2 (3ος όμιλος)
Σαουδική Αραβία – Μεξικό 1-2 (3ος όμιλος)
Καναδάς – Μαρόκο 1-2 (6ος όμιλος)
Κροατία – Βέλγιο 0-0 (6ος όμιλος)
Ιαπωνία – Ισπανία 2-1 (5ος όμιλος)
Κόστα Ρίκα – Γερμανία 2-4 (5ος όμιλος)
Γκάνα – Ουρουγουάη 0-2 (8ος όμιλος)
Νότια Κορέα – Πορτογαλία 2-1 (8ος όμιλος)

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου
21:00 SF2: Αγγλία ή Γαλλία - Μαρόκο ή Πορτογαλία (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor) - ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου
17:00 Ηττημένος SF1 - Ηττημένος SF2 (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) - ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+