Ελαμψαν με τις επιδόσεις τους

Σε εξέλιξη η ψηφοφορία για την ανάδειξη των κορυφαίων του 2022, που διοργανώνει ο ΠΣΑΤ, στον μακροβιότερο θεσμό του ελληνικού Αθλητισμού, που άρχισε το 1954 και συμπληρώνει 69 χρόνια ζωής. Σε έναν θεσμό καταξιωμένο στην Κοινωνία, που δεν τον σταμάτησε τίποτα, ούτε η πανδημία.

Ο ΠΣΑΤ γνωστοποίησε τον -ενδεικτικό και μη δεσμευτικό- πίνακα με τους υποψήφιους κορυφαίους του αθλητισμού.
Αναμέσά τους και πολλοί αθλητές από την Πάτρα (οι 4 εκ των 16, του Νίκου Πλέα!).

Η γιορτή των κορυφαίων θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου και ώρα 18:30.

Αναλυτικά όλοι οι Αχαιοί στη διαδικασία:

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Λαμπρινή: Πέμπτη θέση στα 50κ. του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κορασίδων.
ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ Μαρία: Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 48 κιλά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κορασίδων.
ΚΑΝΤΖΑΡΗ Ιωάννα: Πέμπτη θέση στα 52 κιλά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κορασίδων.
ΠΛΕΑ Χρυσούλα: Κατέλαβε την 5η θέση στα 52 κιλά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών που έγινε στο Μαυροβούλιο

ΑΝΔΡΕΣ

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Νίκος: Στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μπακού ήταν 5ος στο μονόζυγο και 6ος στο δίζυγο, ενώ στην αντίστοιχη διοργάνωση του Κότμπους κατετάγη 7ος στο μονόζυγο. Στους Μεσογειακούς Αγώνες ήταν 7ος στο μονόζυγο και 8ος σε σύνθετο ατομικό και κρίκους.
ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ
ΜΙΧΟΠΟΥΛΟΣ Σωτήριος: Κατετάγη 5ος στα -80κ. του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων ανδρών.

ΟΜΑΔΕΣ

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΛΟ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΑΝΔΡΕΑΔΗ, ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΥ, ΚΟΥΡΕΤΑ, ΛΑΣΚΑΡΙΔΟΥ, ΣΑΝΤΑ, ΣΙΟΥΤΗ, ΤΟΡΝΑΡΟΥ, ΤΡΙΧΙΑ, ΤΣΙΜΑΡΑ ΕΥΦΡ., ΧΑΛΔΑΙΟΥ): Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Βελιγραδίου, χάνοντας στον τελικό με 10-8 από τις ΗΠΑ.
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΛΟ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΜΑΥΡΩΤΑ Λυδία, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ Μαρία, ΑΓΓΕΛΙΔΗ Φοίβη, ΚΑΪΑΦΑ Τίνα, ΜΟΥΣΤΑΚΑΡΙΑ Θωμαΐς, ΤΣΙΜΑΡΑ Ευδοκία, ΣΑΝΤΑ Στεφανία, ΤΟΡΝΑΡΟΥ Σοφία, ΤΣΙΜΑΡΑ Ευφροσύνη, ΧΑΛΔΑΙΟΥ Νεφέλη, ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ Δέσποινα, ΤΡΙΧΙΑ Φωτεινή, ΣΙΟΥΤΗ Χριστίνα, ΚΟΥΡΕΤΑ ΝΤΕΝΙΑ): Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που έγινε στη Νετάνια του Ισραήλ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΛΟ ΠΑΙΔΩΝ (ΜΑΥΡΙΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΥΚΟΥΔΗΣ, ΚΟΚΚΙΝΟΣ, ΚΑΡΑΤΖΑΣ, ΚΑΠΡΑΓΚΟΣ, ΛΑΣΚΑΡΙΔΗΣ, ΖΕΡΒΟΥΔΑΚΗΣ, ΜΗΤΡΑΚΗΣ, ΖΑΧΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΙΑΜΑΣ, ΜΠΕΛΕΣΗΣ, ΧΩΜΑΤΑΣ, ΚΡΑΤΗΜΕΝΟΣ): Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξήχθη στον Βόλο.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ
ΚΕΦΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Ναπολέων (στίβος): Ο προπονητής που καθοδήγησε την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στην κατάκτηση δύο τίτλων μέσα στη χρονιά στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου και στην 4η θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

ΜΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΠΑΡΚΟΥΡ

ΚΥΡΣΑΝΙΔΗΣ Δημήτρης: Στέφθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής στο freestyle της παρθενικής διοργάνωσης της FIG στο Τόκιο.

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΚΩΦΩΝ
ΧΙΩΝΗΣ Παναγιώτης: Στο αγώνισμα των 1000μ. σπριντ των Ολυμπιακών Αγώνων Κωφών που έγιναν στην Βραζιλία, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ήταν 3ος στο αγώνισμα πόντων.
ΣΤΙΒΟΣ
ΧΙΩΝΗ Νικολέττα: Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο επί κοντώ των Ολυμπιακών Αγώνων Κωφών που έγιναν στην Βραζιλία.