Νίκες για ΠΓΕ, Προμηθέα 2014, Γλαύκο

Κυριακή, Νοέμβριος 27, 2022 - 7:14μμ
Νίκη για τον Γλαύκο

Πρώτη νίκη με... στυλ! Η απόκτηση του Κώστα Χουντή στην άκρη του πάγκου εδώ και μερικές ώρες φαίνεται πως είχε αποτέλεσμα για τον Προμηθέα 2014 ήδη με το... καλημέρα, με την ομάδα της Πάτρας να παρουσιάζεται εξαιρετική στο ντέρμπι παραμονής της 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής και ούσα επιβλητική σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ να κερδίζει με 96-53 τον ΑΟ Ερμιονίδας στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία του αγωνιστικού προγράμματος της ημέρας για το γκρουπ της και να σπάσει το ρόδι με την πρώτη της φετινή νίκη!

Ήδη απο την 1η αναγνωριστική περίοδο οι Αχαιοί ήταν αυτοί που έκαναν ό,τι ήθελαν πραγματικά σε κάθε άκρη του παρκέ και σκοράροντας στα πρώτα δέκα λεπτά κιόλας πάνω από 30 πόντους είχαν καταφέρει να ξεφύγουν ήδη με σχεδόν νταμπλ σκορ στον πίνακα του σκορ κόντρα στους φιλοξενούμενους (31-16). Μάλιστα, στη συνέχεια αντί να ανατραπεί κάπως αυτό το σκηνικό, ο Προμηθέας ήταν για ακόμα μια φορά η ομάδα που κινούσε τα νήματα με... ολιγαρχικό τρόπο στην εν λόγω αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να αγγίζουν και το φράγμα των 60 (!) πόντων μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου ξεφεύγοντας με 28 πόντους διαφορά (60-32) σε αυτό το διάστημα μοιάζοντας ικανοί να κλειδώσουν από νωρίς το ιστορικό τους ροζ φύλλο.

Ουσιαστικά δε, με την απόσταση να επεκτείνεται και άνω του φράγματος του +30 ήδη από τα αρχικά λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (69-36 στο 24′, 73-36 στο 26′, 82-43 στο 30′), ο Προμηθέας έφτασε εν τέλει πολύ εύκολα σε μια σημαντική νίκη που τον επαναφέρει για τα καλά στο όνειρο της παραμονής σε έναν δύσκολο όμιλο απέναντι σε πολλές έμπειρες ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 60-32, 82-43, 96-53
Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

Επιστροφή στις νίκες για τον ΚΑΟΚ! Πολύ γρήγορα και δυναμικά κατάφερε να ξεπεράσει εν τέλει την πολύ δύσκολη και κρίσιμη ήττα της περασμένης εβδομάδας στην πρωτεύουσα από την ιστορική Νήαρ Ήστ ο ΚΑΟΚ, ο οποίος πέρασε ένα σχετικά εύκολο απόγευμα την Κυριακή κόντρα στη Γαλήνη για την 8η στροφή του 1ου ομίλου της φετινής Γ Εθνικής, κερδίζοντας την ομάδα της Αχαΐας με 80-69.

Έτσι, το συγκρότημα του κόουτς Ιμπραϊμάκη κατόρθωσε αφενός να επιστρέψει και πάλι δυναμικά και με τον τρόπο που γνωρίζει πολύ καλά στο δρόμο των επιτυχιών μετά από δύο ήττες στα τελευταία τρία ματς αλλά και ισάριθμα ντέρμπι και αφετέρου να φτάσει πια τους 14 βαθμούς σε σύνολο οκτώ αγώνων και να πατήσει όλο και πιο γερά στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα του γκρουπ -θέσεις που στο τέλος της κανονικής διάρκειας φυσικά, αναμένεται να επικυρώσουν και μια παρουσία στα Playoffs ανόδου.

Όσον αφορά τώρα τους Πατρινούς, εκείνοι μετά και την πολύ καίρια επικράτησή τους επί της ομάδας του Προμηθέα 2014 πριν από λίγες ημέρες έπεσαν πια στο 2-6 με τα δύσκολα ματς που ακολουθούν τις επόμενες εβδομάδες μέχρι και την εκπνοή του πρώτου γύρου της φετινής σεζόν με Παναχαϊκή (εντός έδρας), ΚΑΠ (εκτός έδρας) και Γλαύκο Εσπερο (εντός έδρας) να αναμένεται να κρίνουν πολλά για την αποφυγή των τελευταίων βαθμολογικά θέσεων.