Ήττα για την Αχαγιά '82 στη Β' Εθνική

Δευτέρα, Νοέμβριος 21, 2022 - 12:03πμ
Η Αχαγιά '82

Τον… χαβά του ο Μίλωνας! Αν και ο αντίπαλός του μόνο αμελητέα ποσότητα δεν φαντάζει, ο ΑΟΝΣ Ο Μίλων κατόρθωσε να λυγίσει και τον Εθνικό Πειραιά με 90-71 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β Εθνικής, και πλέον συνεχίζει να παραμένει αήττητος και πρωτοπόρος στον ενδεχομένως πιο δύσκολο γκρουπ της φετινής λίγκας για ακόμα μια βδομάδα.

Υπερασπίστηκε το σπίτι της η ΕΦΑΟΖ! Αν και το παιχνίδι ήταν πολύ επικίνδυνο κόντρα σε μια ομάδα με νέα τεχνικό στην άκρη του πάγκου της αλλά και καινούρια αύρα μετά από αυτήν την αλλαγή, η ομάδα του Ζωγράφου κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της σκληρής Αχαγιάς 82 με 84-73, με το τελικό σκορ ωστόσο να μη μαρτυράει το χαρακτήρα ντέρμπι και ελάχιστων προβαδισμάτων με μεγάλες διαφορές που έλαβαν χώρα στην Αθήνα.

Μάλιστα, μέχρι και τρία λεπτά πριν από το φινάλε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με την ΕΦΑΟΖ ωστόσο να βρίσκει τις λύσεις στο φινάλε σε άμυνα και επίθεση και σκοράροντας 20 πόντους έναντι 11 των Αχαιών στην 4η και κρισιμότερη όλων περίοδο έφτασε σε ακόμα ένα ροζ φύλλο για φέτος.

Για την ακρίβεια, μετράει πλέον 4 νίκες σε πέντε ματς και με δύο χρωστούμενα ματς μπορεί να κοιτάζει στα μάτια πια την μάχη για την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, που θα οδηγήσει στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στα Playoffs.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Αχαγιά 82 84-73

Διαιτητές: Ασλανίδης-Κατσαπρακάκης-Χατζημάρκος (Παππάς)
Δεκάλεπτα: 20-13, 42-41, 64-62, 84-73

ΕΦΑΟΖ (Μελέτης, Μανωλόπουλος): Κιατίπ, Καρελάς, Μαγκουνής 30 (2), Οικονόμου, Γκίκας, Λιακόπουλος 11 (1), Φίλιππας 15 (1), Ροζακέας 9 (2), Αβδάλας 4, Χατζής 11, Σοφρωνάς 4
Αχαγιά 82 (Λιόνας, Παναγιωταρόπουλος): Οουαντίντζο 4, Μπουρδάνος 8 (2), Καλογιάννης 8 (2), Νεόφυτος 16 (2), Φραντζής 5 (1), Στάθης 4, Τάρναρης, Σέρμπος, Μάρκοβιτς 12, Κοντόγιωργας, Οικονομόπουλος 16 (3)