Σούπερ ο Αίολος Αγυιάς, 74-55 τον Εθνικό

Κυριακή, Νοέμβριος 6, 2022 - 12:01πμ
Τρομερή νίκη

Μπλόκο στην Πάτρα για τον Εθνικό! Με τα προβλήματά του που δεν λένε να τον αφήσουν σε χλωρό κλαρί, ο Εθνικός δεν κατάφερε το απόγευμα του Σαββάτου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β Εθνικής να περάσει από την Πάτρα και την "Αλεξιώτισσα", με τον οικοδεσπότη Αίολο Αγυιάς να βιώνει την κορυφαία του φετινή βραδιά και να επικρατεί τελικά με 74-55!

Παρά το γεγονός ότι τις δύο ομάδες τις χώριζαν δύο νίκες και τρεις βαθμοί μετά και το πέρας της 4ης στροφής του γκρουπ, το ματς ήταν για το περισσότερο χρονικό διάστημα αρκετά κοντά στο σκορ -με τον σύλλογο της Πάτρας να βάζει δύσκολα στους Πειραιώτες, που με τα προβλήματα των τραυματισμών να τους χτυπούν την πόρτα δεν κατάφεραν να χτίσουν τόσο ισχυρά προβαδίσματα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης δίνοντας την ευκαιρία στους Αχαιούς να πιστέψουν γοερά πως θα φτάσουν στη 2η επιτυχία τους για φέτος.

Για την ακρίβεια οι Αχαιοί ήταν εκείνοι που εκκίνησαν... φονικά το ματς προηγούμενοι ακομα και με 12-3 στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της συνάντησης πριν μειώσουν σε 12-10 οι φιλοξενούμενοι με ένα μεγάλο σερί.

Μάλιστα δε, με ένα τρομερό σερί στην 4η περίοδο, μέχρι και τις απαρχές της οποίας το ματς πήγαινε πόντο πόντο, έφτασαν την απόστασή τους σε χαώδη προβαδίσματα και τελικά έφτασαν στο 2ο ροζ φύλλο τους για φέτος.

Αίολος Αγυιάς – Εθνικός 74-55
Διαιτητές: Νάστος-Ρίζος-Μπακετέα.
Τα δεκάλεπτα: 12-10, 31-29, 51-46, 74-55
Αίολος Αγυιάς: Χατζόπουλος 4, Πλώτας 22 (2), Βαλαής 4, Γιαννακόπουλος 8 (1), Νιφόρας 6, Θανόπουλος 15 (3), Παπαφωτίου, Γκάτζιος 8, Κέκερης, Δ. Λυμπέρης 5 (1), Γοργότσης 2.
Εθνικός: Ρούκας 2, Σταματίου 15, Γκαβασιάδης 11, Ιωάννου 5 (1), Καραφαντής 11 (1), Βαρδακοκοίλης, Παπουτσής, Ολύμπιος 8 (2), Χρήστου 3 (1), Καππης, Καπερώνης.

Την αναβολή του αγώνα ΑΠΑΣ Νάξου τα Φανάρια - ΑΟ Αχαγιά 82 αποφάσισε πριν λίγα λεπτά (6/11) η ΕΟΚ.
Ο λόγος της αναβολής είναι η καθυστερημένη αναχώρηση της πτήσης που θα μετέφερε τους διαιτητές της αναμέτρησης στη Νάξο.

" Σας ενημερώνουμε ότι μετά την αναβολή του αγώνα, λόγω ακύρωσης της πτήσης των Διαιτητών και λόγω του ότι το φιλοξενούμενο σωματείο ΑΟ ΑΧΑΓΙΑ βρίσκεται στην Νάξο (σύμφωνα με το άρθρο 35 παρ. 8, Γενικός κανονισμός οργάνωσης και διεξαγωγής διοργανώσεων ΕΟΚ) ο αγώνας ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ ΦΑΝΑΡΙΑ – ΑΟ ΑΧΑΓΙΑ 82 μετατίθεται να διεξαχθεί στις 07/11 και ώρα 15.00 στο ΔΑΚ ΝΑΞΟΥ.