Ήττα για τον Απόλλωνα, 83-68 από την ΑΕΚ

Σάββατο, Οκτώβριος 15, 2022 - 7:29μμ
Βετούλας: Κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι

Παρότι η ομάδα του Απόλλωνα πάλεψε μέχρι το τέλος, τελικά ηττήθηκε εκτός έδρας, με 83-68 από την ΑΕΚ για την 2η αγωνιστική της Basket League.
Η Πατρινή ομάδα, υστέρησε στα rebounds όπου η ΑΕΚ είχε 39 έναντι 26 του Απόλλωνα, έχοντας 15 επιθετικά, έκανε περισσότερα λάθη (16 έναντί 14) και δεν είχε πολλές λύσεις στην επίθεση σε αντίθεση με την Ένωση που είχε μεγαλύτερο πλουραλισμό.
Σημαντικό γεγονός επίσης πως οι ψηλοί του Απόλλωνα φορτώθηκαν με φάουλ από νωρίς.
Στο αγωνιστικό μέρος, στο πρώτο 10λεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να κάνουν λάθη και να μένουν σχετικά χαμηλά στο σκορ το οποίο ήταν 7-5 υπέρ της ΑΕΚ.
Στη συνέχεια έγιναν λάθη από την Πατρινή ομάδα και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-7 και πήγαν με προβάδισμα 21-12 στο τέλος του δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα μας με τους Γκρίφιν και Ντείβις να δίνουν λύσεις επιθετικά, μείωσε τη διαφορά και έφτασε στο 25-22 στο 15΄ αλλά δεν υπήρξε συνέχεια.
Η ΑΕΚ ελέγχοντας τα ριμπάουντ και έχοντας ευστοχία σε δίποντα και τρίποντα, πήρε διαφορά με 8 πόντους (33-25) και έφτασε να προηγείται στο ημίχρονο με 37-25.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά απέναντι σε ένα Απόλλωνα ο οποίος είχε πρόβλημα στους ψηλούς αφού ο Μπόγρης είχε συμπληρώσει 4 φάουλ.
Η ΑΕΚ διατήρησε προβάδισμα 10 πόντων (52-42) και παρά την προσπάθεια του Ντείβις που έκανε πολύ καλή δουλειά, πήγε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με +11 (55-44).
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας αν και έπαιξε χωρίς τον Σίλα που είχε αποβληθεί με 5 φάουλ, με τρίποντο του Ντείβις, μείωσε στους 9 (61/52) όμως και πάλι η ΑΕΚ πάτησε «γκάζι» και με τον Μίτσελ να είναι ιδιαίτερα εύστοχος, πήρε πάλι προβάδισμα με 15 πόντους (67-52) στο 35΄.
H Πατρινή ομάδα δεν το έβαλε κάτω, με τρίποντο του Γκρίφιν μείωσε σε 69-60 στα 2.30 πριν τα τέλος.
Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» και πάλι, με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Φρείζερ έκαναν το 75-62 και έδωσαν «αέρα» στην ΑΕΚ η οποία έφτασε στη νίκη με το τελικό 83-68.
Tα 10λεπτα: 21-12, 37-25, 55-44, 83-68.

Νίκος Βετούλας: «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ και στον κόουτς Ηλία για τη νίκη τους που ήταν δίκαιη. Η ΑΕΚ βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, έπαιξε φυσικάλ παιχνίδι, έχει ρόλους και ξέρει τι θέλει μέσα στο γήπεδο.
Εμείς σε κάποια σημεία παίξαμε καλά, όμως αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στα ριμπάουντ και δόθηκαν πολλές δεύτερες ευκαιρίες στην ΑΕΚ.
Στο πρώτο ημίχρονο ο αντίπαλος μας είχε κόψει τελείως την δημιουργία όμως στο β΄ ημίχρονο είχαμε 10 ασιστ. Στα κρίσιμα σημεία, εκεί που η διαφορά ήταν στους 7-8 πόντους, η επίθεση δεν μας έδωσε τη ευκαιρία να πλησιάσουμε και η ΑΕΚ που έχει παίκτες με ποιότητα που της έδωσαν το σερί και πήρε τη νίκη. Η απέκλεια του Σιλά με 5 φάουλ μας πλήγωσε πολύ. Αυτή την εβδομάδα θα προετοιμαστούμε κατάλληλα και επειδή πρόκειται για ένα παιχνίδι στα μέτρα μας θα προσπαθήσουμε να το κερδίσουμε».
ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης (0/4 σουτ), Φρέιζερ 11 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΜακΓκριφ 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φιλιππάκος, Γουίλιαμς 9 (2), Πετρόπουλος 3, Ξανθόπουλος 7 (3/3 σουτ), Περσίδης, Μάντσεν 5, Παπαδάκης, Μίτσελ 20 (8/13 δίποντα, 4/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη, 4 μπλοκ), Στρέλνιεκς 14 (1/5 τρίποντα, 7 ασίστ).
ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 9 (3/5 τρίποντα), Ντέιβις 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπόγρης, Καράμπελας 10 (2 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Καλχούν 5 (1), Σίλα 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χέινς – Τζόουνς 7 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Τέιλορ 10 (1), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1).
Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 23/41 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 10/14 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 15 επιθετικά), 25 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ.
Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 13/29 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 12/14 βολές, 26 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 16 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ.