Βαριά ήττα του Παναιγιάλειου στις Σέρρες

Κυριακή, Μάρτιος 4, 2018 - 6:29μμ
flnews

Σημάδια ζωής από τον Πανσερραϊκό, που επέστρεψε στις νίκες μετά από σχεδόν τρεις μήνες, επικρατώντας 3-0 του Παναγιάλειου. Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη χρειάστηκε ένα γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου για να... ξεμπλοκάρει και στη συνέχεια όλα ήταν πιο εύκολα.

Ήρωας για τους Σερραίους ο Στέφανος Παπουτσογιαννόπουλος, ο οποίος σημείωσε τα δυο πρώτα γκολ της ομάδας του και ουσιαστικά έκανε την διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Αιγιώτες εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά το 1-0 κατέρρευσαν.

Όσοι περίμεναν ένα ισορροπημένο παιχνίδι λόγω κρισιμότητας, αυτό συνέβη... μόνο για ένα ημίχρονο. Ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και απείλησε μόλις στο 2’ με τον Γκούρτσα, αλλά άμεσα ο Παναιγιάλειος βρήκε τα πατήματά του. Μάλιστα στο 10’ ο Σταματής έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν από πλεονεκτική θέση σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ρίστιτς.

Μετά το 20λεπτο κυριάρχησε η δύναμη, με χαρακτηριστικό πως μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο διαιτητής Σιδηρόπουλος είχε δείξει έξι κίτρινες κάρτες. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους, ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το 40’, είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Ναζίμ, Γκούρτσα και έφτασαν στο γκολ με την κεφαλιά του Παπουτσογιαννόπουλου στο 45’.

Το τέρμα αυτό άλλαξε το ρου της ιστορίας του αγώνα καθώς ο Πανσερραϊκός επέστρεψε «απελευθερωμένος» από τα αποδυτήρια. Στο 49’ και πάλι ο Παπουτσογιαννόπουλος έκανε το 2-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Κάκκο, μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ορφανίδη και Γκούρτσα, έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του.

Στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει σε πολύ μεγαλύτερο σκορ. Μείωσαν, πάντως, τη διαφορά από τη ζώνη σωτηρίας στους πέντε πόντους και... καβάλησαν τον Παναιγιάλειο στην ισοβαθμία, ξεπερνώντας την ήττα (3-2) στον πρώτο γύρο.

Γκολ: Παπουτσογιαννόπουλος 45’, 49’, Κάκκο 59’

Πανσερραϊκός (Χαραλαμπίδης): Ρίστιτς, Ορφανίδης, Τσελεπίδης, Ρούσσος, Ποζατζίδης, Ναζίμ, Παπουτσογιαννόπουλος (76’ Αναστασόπουλος), Κρητικός, Κάκκο (82’ Μακούσης), Πόζογλου, Γκούρτσας (70’ Δούμτσιος).

Παναιγιάλειος (Δημητρίου): Τσάπαλος, Ρέλλας, Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Γκούμας, Τζανουλίνος (57’ Καναβέτας), Σκαρτσίλας, Πολιανίδης (46’ Αγιούποφ), Ζαφειράκης (67’ Δοξάκης), Σταματής.