Την επάνοδό του στις εθνικές κατηγορίες μπορεί να πανηγυρίζει από το απόγευμα του Σαββάτου (21/5) το Πάτραι που νίκησε 2-1 τον Πανγυθεατικό στα Προσφυγικά (7′ Αγριμακης - στο 52' έχασε πέναλτι, 16′ Δημητρακοπουλος - 45′ πεν. Κουρτεσης).
Η ομάδα του Σταμάτη Σαρρή θέλει μάξιμουμ 1 βαθμό (εάν και εφόσον κερδίζουν όλοι οι αντίπαλοί της) πιθανώς να είναι ήδη από σήμερα στη Γ' Εθνική. Θα πρέπει δηλαδή να την ξεπεράσουν Πανηλειακός, Πανθουριακός και ο Παλληξουριακός ή ο Πανθυρεατικός. Ο Πανγυθεατικός δεν προλαβαίνει.
* Τσιλιβί - Πανθουριακός 0-3 (α.α.). Το άλλο παιχνίδι του Ομίλου θα διεξαχθεί αύριο ανάμεσα στον Πανηλειακό και τον Πανθυρεατικό (Δημ. Στάδιο Πύργου, 17.00). Ρεπό έχει ο Παλληξουριακός.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΟΜ. ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
Πάτραι 4 9-2 10
Πανηλειακός 3 4-0 7
Πανθουριακός 3 5-2 5
==============
Πανγυθεατικός 4 1-2 3
Παλληξουριακός 3 1-2 2
Πανθυρεατικός 2 0-3 1
Τσιλιβή 3 0-9 0
* Οι τρεις πρώτοι ανεβαίνουν στη Γ' Εθνική, οι υπόλοιποι θα αγωνιστούν και τη νέα χρονιά στα τοπικά πρωταθλήματα
* Το Τσιλιβί δεν κατέβηκε στα μπαράζ
* Η επόμενη αγωνιστική: 5η αγωνιστική (25/5) Πάτραι - Πανηλειακός, Παλληξουριακός - Τσιλιβή, Πανθυρεατικός - Πανθουριακός, ρεπό: Πανγυθεατικός.
* Η συνέχεια: 6η αγωνιστική (29/5): Πανθυρεατικός-Παλληξουριακός, Πανθουριακός - Πανηλειακός, Πανγυθεατικός - Τσιλιβί, ρεπό: Πάτραι. 7η αγωνιστική (5/6): Πανγυθεατικός - Πανθουριακός, Τσιλιβί - Πανθυρεατικός, Παλληξουριακός - Πάτραι, ρεπό: Πανηλειακός.
* Στο περιθώριο του αγώνα, η διοίκηση του συλλόγου τίμησε τη μνήμη του ποδοσφαιριστή του Πάτραι, Μάκη Ηλιόπουλου που έφυγε πρόωρα από τη ζωή στις 6/5/1999.
EΠΣ ΑΧΑΪΑΣ
Α’ Κατηγορία – Play Out
A.E. Καλαβρύτων-Εθνικός Πατρών 1-2 (σώθηκε ο Εθνικός)
Ίκαρος Πετρωτού-Αετός Ρίου 1-2 ()
Αναγέννηση Πατρών-Δόξα Νιφορεΐκων 0-2
Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ
Αγώνες της Κυριακής 22-05-2022
Β' κατηγορία-1ος Όμιλος-28η 13:30 Αγυιάς Γαλήνη-Πείρος Ισώματος - ΑΣΠΡΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Β' κατηγορία-1ος Όμιλος-28η 14:00 ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας Αχαϊκός-Ολυμπιακός Πατρών - ΜΠΑΡΛΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΡΑΦΑΗΛ
Β' κατηγορία-1ος Όμιλος-28η 17:00 Ζαρουχλεΐκων Δάφνη Πατρών-Περιβόλα - ΚΑΜΖΟΛΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ
Β' κατηγορία-1ος Όμιλος-28η 17:00 Ντα Λουζ Οβρυάς Φαραικός-Ατρόμητος Λάππα 2015 - ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Β' κατηγορία-1ος Όμιλος-28η 17:00 Μιντιλογλίου Αστέρας Μιντιλογλίου-Πυρσός Πατρών - ΔΑΝΙΗΛ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Β' κατηγορία-1ος Όμιλος-28η 17:00 Χαλανδρίτσας Σταροχώρι-Ικαρος Λακκόπετρας - ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Β' κατηγορία-2ος Όμιλος-29η 11:30 ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας 2018-Φλόγα Ρόδιας - ΤΗΛΙΓΑΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Β' κατηγορία-2ος Όμιλος-29η 17:00 Πλαστήρα Άβυθος Αιγιάλειας-Ζαβλάνι-Αίας ΑΠΣ - ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΟΒΟΥΛΟΣ
Β' κατηγορία-2ος Όμιλος-29η 17:00 Ροδιάς Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου-Αυτόνομη Π.Ο. - ΠΑΠΙΓΚΙΩΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
Β' κατηγορία-2ος Όμιλος-29η 17:00 Ρίου A.E. Δρέπανου-Απόλλων Εγλυκάδος - ΣΑΦΑΡΙΚΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
Β' κατηγορία-2ος Όμιλος-29η 17:00 Ζήριας Φοινικας Ζήριας-Αστήρ Τέμενης - ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
Β' κατηγορία-2ος Όμιλος-29η 17:00 Αγυιάς Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)-Αργυρά Πατρών - ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Α' κατηγορία-PLAYOUT-11η 17:00 Προσφυγικών Α.Π.Ο. Αρόη-Άνω Καστρίτσι - ΒΑΒΑΡΟΥΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Α' κατηγορία-PLAYOUT-11η 17:00 ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας Πήγασος Μπεγουλακίου-Λιμνοχώρι - ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Α' κατηγορία-PLAYOUT-11η 19:30 ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας Πάτρα 2005 A.E.-Αχαιός Σαραβαλίου - ΧΡΟΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Γ' κατηγορία-PLAYOFF Α ΟΜΙΛΟΥ-5η 17:00 Μετοχίου Μετόχι-ΑΟ Τριταίας - "Ο Τριταιικός" - ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
Γ' κατηγορία-PLAYOFF Α ΟΜΙΛΟΥ-5η 17:00 Νιφορεΐκων Κρίνος-ΑΕ Ροϊτίκων - ΚΟΝΙΔΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Γ' κατηγορία-PLAYOFF B ΟΜΙΛΟΥ-5η 13:30 Προσφυγικών Α.Ε. Αρόης-Ολυμπιακός Καμαρών - ΚΑΡΑΒΑΣΙΛΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ