Οι πρώτες επιτυχίες της Πάτρας στην Παγκόσμια γυμνασιάδα στίβου

Δευτέρα, Μάιος 16, 2022 - 6:33μμ
Ο Αλέξανδρος Σκούρτης

Η Παγκόσμια Γυμνασιάδα στίβου ξεκίνησε σήμερα Δευτέρα (16/5) με επιτυχίες για τους Πατρινούς αθλητές και ολοκληρώνεται την Παρασκευή (20/5) στην πόλη Καν της Νορμανδίας στη Γαλλία.

Έχουν προκριθεί 4 Αχαιοί, που κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα. Ο λόγος για την Αναστασία Καρέλα της Ολυμπιάδας (που θα αγωνιστεί την Πέμπτη το μεσημέρι στα 200μ.), την Μαριάνθη Βυθούλκα του Πέλοπα στα 3.000μ., τον Αλέξανδρο Σκούρτη της Ολυμπιάδας (800μ.) και τον Ανδρέα Γεωργίου του Αθηνόδωρου (3.000μ.).

Η πρώτη επιτυχία ήρθε από τον Αλέξανδρο Σκούρτη το απόγευμα της Δευτέρας. Ο πρωταθλητής του Κώστα Λεβιδιώτη ήταν 2ος στην προκριματική του σειρά και με χρόνο 1.54.14 προκρίθηκε με την 5η επίδοση στον τελικό που θα γίνει την Πέμπτη.

Στον τελικό των 3.000 μ. Κοριτσιών η Μαρία- Ανθή Βυθούλκα του Πέλοπα ήταν έκτη με 10.25.71, ενώ στα 3.000 μ. Αγοριών ο Ανδρέας Γεωργίου του Αθηνόδωρου έβδομος με ν.α.ρ. 8.37.52.