Επιτυχίες των Πατρινών στα «Βεργώτεια 2022» (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΦΩΤΟ)

Κυριακή, Μάιος 15, 2022 - 1:26μμ
Βλάχος και Σγούρας

Σημαντικές επιτυχίες σημειώθηκαν το Σάββατο από τους Αχαιούς αθλητές στίβου στo διεθνές meeting Βεργώτεια στην Κεφαλλονιά, συνάντηση με σημαντικές διεθνείς και εγχώριες παρουσίες.

Καταρχήν, ο Μίλτος Τεντόγλου μόλις στον τρίτο του αγώνα στη σεζόν "προσγειώθηκε" στα 8,36 μ. (1,9) στην τέταρτή του προσπάθεια και ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο.

Κάτι παραπάνω από ικανοποιητική ήταν η παρουσία του Παναγιώτη Τριβυζά στη διοργάνωση. Ο αθλητής αρχικά επικράτησε στα 100 μ. με 10.38 κι έπειτα αναδείχθηκε νικητής και στα 200 μ. με 20.72.

1,4

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Η Πολυτίμη Μαντά ήταν 3η στα 200μ με 24"98 και στα 100μ έκανε 12"08.
Ενας νέος αθλητής, με μεταγραφή, ο Γιώργος Ντανάσος έκανε 11"62.

ΚΟΥΡΟΣ: Στο βάθρο, στην τρίτη θέση, ανέβηκε ο Ανδρεοσόπουλος Άγγελος, στο μήκος Ανδρών ,με εξαιρετική επίδοση στα 7.30μ., αγώνισμα ιδιαίτερο απαιτητικό λόγω της παρουσίας του Ολυμπιονίκη Μίλτου Τεντόγλου! Στην τρίτη θέση βρέθηκαν επίσης, η Κωτσοπούλου Στεφανία στο μήκος (5.87μ.) αλλά και ο Καϊπης Μιχαήλ στο ύψος με επίδοση 1.95μ. Στη σφαιροβολία ανδρών, ο Μαλαπάνης Παναγιώτης με βολή στα 14.58μ.που είναι νέο ατομικό ρεκόρ , κατετάγη πέμπτος ενώ την ίδια θέση κατέλαβε και η Ντουλαπτσή Δάφνη στο μήκος γυναικών(5.39μ.). Τέλος, ν.α.ρ έκανε η Σώλου Λυδία στα 200μ. (26.87), ενώ η Καλλιόπη Παπανδρεοπούλου με ένα επίδοση 1.60μ., στο ύψος γυναικών, δείχνει να επανέρχεται σιγά σιγά στους ρυθμούς της, μετά τη σοβαρή θλάση που υπέστη στον δικέφαλο.

ΠΕΛΟΠΑΣ: Σε μια όμορφη διοργάνωση ο σύλλογος μας εκπροσωπήθηκε από τρεις αθλητές! Συγχαρητήρια και στα τρία παιδιά για την πολύ καλή εμφάνιση τους! Συγκεκριμένα: Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Σγουρας Γεώργιος στα 400μ Ανδρων με χρόνο 50:46. Στην ίδια κούρσα την 4η θεση κατέκτησε ο Βλάχος Θεόδωρος κάνοντας νεο ατομικό ρεκόρ 50.63. Στο αγώνισμα των 200μ Γυναικών η Κυδωνιατη Μαρία κατέκτησε την 6η θέση με χρόνο 26.36! Μπράβο σε όλους.. συνεχίζουμε δυνατά για τους επόμενους στόχους!

ΤΡΙΠΟΛΗ: Στο φεστιβάλ ρίψεων της Τρίπολης (15/5), αγωνίζονται οι Αχαιοί, Μαρία Ασπρομάλλη, Λεωνίδας Μπούργος, Πολυχρόνης Ιατρόπουλος, Παναγιώτης Μαλαμπάνης, Κώστας Γκοτσόπουλος.