Ο Απόλλων πάλεψε αλλά έχασε από τον ΠΑΟΚ 81-76 (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, Απρίλιος 16, 2022 - 7:03μμ
Εκτός έδρας ήττα στην Πυλαία

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ που επικράτησε με 81-76 του Απόλλωνα Πατρών για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, βάζοντας τέλος έτσι σε ένα σερί τεσσάρων συνεχόμενων ηττών και παίρνοντας βαθμολογική ανάσα.

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του ο ΠΑΟΚ πιστοποίησε την ανωτερότητά του και τις περισσότερες επιθετικές λύσεις φτάνοντας με δυσκολία στο φινάλε στη νίκη που έψαχνε μετά από τέσσερις σερί ήττες. Ο Απόλλων, που γνώρισε την ήττα μετά από δύο συνεχόμενες νίκες, ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να κάνει την ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τολιόπουλος με 15 πόντους, ακολούθησαν οι Γκριν και Ρίβερς με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον Απόλλωνα από 15 πόντους είχαν οι Σίμονς και ΜακΛίν. Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ βελτίωσε το ρεκόρ του σε 8-11 πλησιάζοντας ξανά στην πρώτη οκτάδα, ενώ ο Απόλλων υποχώρησε στο 7-13.

Με τον Καμπερίδη να ξεκινάει ζεστός με 3/3 τρίποντα και 10 πόντους ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι στο ξεκίνημα (19-15), όμως ο 22χρονος γκαρντ στάθηκε άτυχος καθώς τραυματίστηκε στον αριστερό του αστράγαλο και αποχώρησε. Ο Απόλλων χάρη στα τρίποντα (4/5) έμενε πάντα κοντά στο σκορ, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο 23-22.
Ο Ρένφρο έδωσε ενέργεια και βοήθειες στο σκοράρισμα με τα καρφώματά του, όμως ο Ντέιβις είχε τις απαντήσεις καθώς με 11 δικούς του διαδοχικούς πόντους έβαλε τον Απόλλωνα μπροστά με 33-35. Σε εκείνο το σημείο (18') ο ΠΑΟΚ χάρη στους Γκριν, Μάντζαρη και Ρίβερς έτρεξε σερί 9-0 (42-35) και το ημίχρονο έληξε στο 45-38 με buzzer-beater τρίποντο του Τολιόπουλου στα 0,4'' πριν το τέλος.

Η τρίτη περίοδος κύλησε με τους γηπεδούχους να συντηρούν μια διαφορά 5-7 πόντων, με το τρίποντο του Γιάνκοβιτς και τα δύο καλάθια του Μάντζαρη να διαμορφώνουν το 63-54 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Για πρώτη φορά η απόσταση έφτασε σε διψήφιο αριθμό μετά το κάρφωμα του Ρϊβερς στον αιφνιδιασμό (66-56), όμως οι Πατρινοί έβρισκαν τα σουτ για να βρίσκονται σε κοντινή επαφή με το σκορ (74-68 στο 35'), χωρίς να αφήνουν τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει. ΜακΛίν και Μήτρου-Λονγκ έβαλαν κι άλλη πίεση στον ΠΑΟΚ με το 74-72, όμως οι Τολιόπουλος και Λι έκαναν το 79-74, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα. O MακΛίν έχασε το τρίποντο που θα έκανε το ματς ξανά ντέρμπι και ο Γιάνκοβιτς με τις βολές του «τελείωσε» το παιχνίδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ θα κοντραριστεί με τον Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (20/4, 20:00), ενώ ο Απόλλων Πάτρας θα παίξει με τον Ολυμπιακό (11/5, 19:15).