Ο Προμηθέας βαριά ήττα με 81-57 στη Βενέτσια

Τετάρτη, Μάρτιος 30, 2022 - 10:48μμ
Αναμενόμενη εκτός έδρας ήττα

Ο Προμηθέας ταξίδεψε στην Ιταλία χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον μετά τον αποκλεισμό του στο Eurocup και η Βενέτσια τον... διέλυσε, με μια κυρίαρχη εμφάνιση (81-57).

Οι Πατρινοί πήγαν στην Ιταλία δίχως βαθμολογικό κίνητρο και αυτό φάνηκε από το πρώτο λεπτό, με τους γηπεδούχους να... στήνουν πάρτι στο παρκέ, για να ανέβουν στο 8-9 της βαθμολογίας. Αντιθέτως, η ελληνική ομάδα που βρέθηκε στο -20 στο 12' και στο -35 στο 24', υποχώρησε στο 4-13, καταγράφοντας ακόμα ένα αρνητικό αποτέλεσμα στη φετινή ευρωπαϊκή πορεία της.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και ο μοναδικός που διακρίθηκε από τους ηττημένους (22π., 7ρ.), ενώ από τη Βενέτσια ξεχώρισε ο Στέφανο Τόνουτ (16π.).

Ο Προμηθέας αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τους Ιταλούς να παίρνουν από τα πρώτα λεπτά μεγάλες διαφορές (16-9 στο 5' και 25-11 στο 10'). Μάλιστα, με καλάθι του Τζούλιαν Στόουν η Βενέτσια πήγε στο +20 στο 12' (31-11). Ο Δημήτρης Αγραβάνης έμοιαζε να... παλεύει μόνος του (16π., 3ρ.), με τους γηπεδούχους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ (49-28, ημίχρονο).

Η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους στο 22' (58-28) και τους 36 λίγα λεπτά αργότερα (66-30 στο 25'), με την ιταλική ομάδα να... διαλύει τους Πατρινούς, που είχαν 6/22 δίποντα σε εκείνο το σημείο του αγώνα και 10 λάθη. Στη συνέχεια της 3ης περιόδου, βέβαια, οι ρυθμοί... έπεσαν, με τον Προμηθέα να μειώνει στο -20 (67-47 στο 30'). Ήταν προφανές πως τα πάντα είχαν κριθεί, με τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν σχήματα σε ένα 4ο δεκάλεπτο που μάλλον έμοιαζε με τυπική διαδικασία (74-50 στο 35'), μέχρι το τελικό 81-57.
Τα Δεκάλεπτα: 25-11, 49-28, 67-47, 81-57.

Ο Προμηθέας αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τους Ιταλούς να παίρνουν από τα πρώτα λεπτά μεγάλες διαφορές  (16-9 στο 5' και 25-11 στο 10'). Μάλιστα, με καλάθι του Τζούλιαν Στόουν η Βενέτσια πήγε στο +20 στο 12' (31-11). Ο Δημήτρης Αγραβάνης έμοιαζε να... παλεύει μόνος του (16π., 3ρ.), με τους γηπεδούχους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ (49-28, ημίχρονο).

Τα Δεκάλεπτα: 25-11, 49-28, 67-47, 81-57.