Οι Αχαιοί στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ημιμαραθωνίου

Κυριακή, Μάρτιος 20, 2022 - 5:47μμ
Η Έμμη Σάπιου

Ο Αλεξάντρου Κορνέσκι από τη Ρουμανία – που σημείωσε ρεκόρ διαδρομής με 1.07.26 – και η Κατερίνα Ασημακοπούλου ήταν οι νικητές στον Διεθνή 10ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας, που είναι αφιερωμένος από πέρυσι στη μνήμη του σπουδαίου Έλληνα συνθέτη, Μίκη Θεοδωράκη και που πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής (20/3) στην Aθήνα.

Ο αθλητής του Πανελληνίου Παναγιώτης Καραϊσκος στέφθηκε νικητής για τέταρτη φορά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και τερμάτισε δεύτερος στον αγώνα του Ημιμαραθωνίου. Κάλυψε την απόσταση σε 1.07.45, βελτιώνοντας τη δική του προηγούμενη επίδοση.

Τρίτος στον Ημιμαραθώνιο και δεύτερος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τερμάτισε ο Δημήτρης Τσάκαλος του ΓΣ Αμαρουσίου Αττικής με χρόνο 1.09.20.

Τρίτος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ήταν ο δρομέας του Ολυμπιακού Γιώργος Καλαπόδης με 1.09.32

Στις γυναίκες, πρώτη στον Διεθνή και νστο πανελλήνιο πρωτάθλημα, τερμάτισε η Κατερίνα Ασημακοπούλου (ΑΟ Μυκόνου) με χρόνο 1.19.42. Η Ασημακοπούλου στέφθηκε για τρίτη φορά πανελληνιονίκης στο αγώνισμα του Ημιμαραθωνίου νικήτρια τα τελευταία τρία χρόνια. Δεύτερη κατετάγη η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου (ΟΚΑ Καβάλας) με χρόνο 1.20.03 και τρίτη τερμάτισε η Ειρήνη-Ρια Μιχαλά (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) με 1.22.57.

Η 'Εμμη Σάπιου του Αθηνόδωρου εντυπωσίασε με 1.27.38 τερματίζοντας στην πρώτη δεκάδα των γυναικων και 2η στην ηλικιακή της κατηγορία, ήταν δε 9η στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Ο Δημήτρης Τασσόπουλος του Αθηνόδωρου, τερμάτισε στην 6η θέση στην ηλικιακή του κατηγορία με χρόνο 1.17.51 και 23ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Η Ελένη Κυδωνιάτη του Πέλοπα τερμάτισε στην 31η θέση της γενικής και 18η στο πανελλήνιο πρωτάθλημα με χρόνο 1:39:34.

Ήταν το 5ο πανελλήνιο στιβικό πρωτάθλημα της αγωνιστικής περιόδου 2021-'22, καθώς ήδη είχαν διεξαχθεί αυτά των μαραθωνίου, 35 χλμ βάδην, ανωμάλου δρόμου και κλειστού στίβου. Ακολουθεί, στις 3 Απριλίου το πανελλήνιο πρωτάθλημα 10 χλμ.