Δεν μπόρεσε ο Προμηθέας, βαριά ήττα στην Ολύμπια Λιουμπλιάνας

Πέμπτη, Μάρτιος 10, 2022 - 11:25μμ
Δεν ήταν ανταγωνιστικός

Την ήττα με 98-84 γνώρισε ο Προμηθέας στη Λουμπλιάνα από την Τσεντεβίτα σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του eurocup.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και το πέτυχε μέχρι το ημίχρονο, όμως στη συνέχεια υποτάχθηκε στη δική της κούραση αλλά και στην ανωτερότητα των αντιπάλων. Με αυτή τη νίκη η Τσεντεβίτα βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-7 παραμένοντας σταθερά εντός της προνομιούχου οκτάδας και στην 6η θέση, ενώ ο Προμηθέας υποχώρησε στο 4-10 στη 10η και τελευταία θέση του β' ομίλου.

Γνωρίζοντας εκ προοιμίου ο Προμηθέας ότι θα έχει δύσκολη αποστολή στη Λουμπλιάνα, πάλεψε στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (17-14) χάρη κυρίως στις ενέργειες Ρέι (8π.). Σε εκείνο το σημείο όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Όγκουστ για να κλείσει η περίοδος στο 27-15. Οι παίκτες του Γιούριτσα Γκόλεματς διατήρησαν τη διψήφια διαφορά μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου (42-30) με τον Πούλεν να βάζει 12 πόντους και τον Προμηθέα να... βγάζει αντίδραση. Οι Πατρινοί με ένα ξέσπασμα του Γκάντι και προσωπικό του σερί 7 πόντων, μείωσαν στο 48-43 του ημιχρόνου, δείχνοντας αντανακλαστικά.

Ωστόσο, τα πάντα άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, με την κούραση να καταβάλει τους παίκτες του Ηλία Ζούρου, οι οποίοι κλήθηκαν να δώσουν δύο ευρωπαϊκά παιχνίδια μέσα σε δύο ημέρες, κάτι για το οποίο δεν ήταν συνηθισμένοι. Έτσι, σταδιακά η Τσεντεβίτα έχτισε ξανά διαφορά και με τρίποντο του Μπλάζιτς πήγε στο 57-45 και το σλοβένικο σερί επεκτάθηκε στο εντυπωσιακό 17-0 για το 65-45 στο 24'. Η απόσταση συνέχισε να αυξάνεται, με τους γηπεδούχους να συνδυάζουν ουσία και θέαμα για το 84-58 στο 30'.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Προμηθέα να μειώνει στο τελικό 98-84.

Δεκάλεπτα: 27-15, 48-43, 84-58, 98-84