Γ' Εθνική: Ασταμάτητη η Παναχαϊκή

Δευτέρα, Φεβρουάριος 28, 2022 - 12:00μμ
Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Σε μια αγωνιστική -την 13η- που στιγματίστηκε από την αναβολή δύο παιχνιδιών ελέω της πανδημίας, το απόλυτο ντέρμπι δεν ήταν άλλο από τη μονομαχία μεταξύ της Καλαμάτας και του Εργοτέλη, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη επικρατώντας με 58-57 στο τελευταίο δευτερόλεπτο και να ανέβουν στους 22 βαθμούς με την 9η επιτυχία τους!
Οι Κρητικοί μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και κατόρθωσαν να προηγηθούν με 2-10 στο 4ο λεπτό της συνάντησης, ωστόσο μετά το τάιμ άουτ που κάλεσαν οι οικοδεσπότες μείωσαν σταδιακά την απόστασή τους (8-12 στο 7') πριν κλείσουν την πρώτη περίοδο στην ισοπαλία του 12 (12-12) -χρονικό σημείο που τους χάρισε και την άτυπη κυριαρχία στο παρκέ, αφού μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, δεν έχασαν ουδέποτε το προβάδισμα (14-13 στο 13', 19-14 στο 14', 24-22 στο 18', 28-23 στο 20'), ενώ με επί μέρους σκορ της τάξης του 17-4 έφτασαν και στη μεγαλύτερη διαφορά τους στο 14' (19-14).
Μετά την ανάπαυλα, η αρμάδα της Μεσσηνίας μπήκε... φουριόζα και με ένα ηγεμονικό σερί της τάξης του 10-0 από το 23' μέχρι και το 26' κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (38-28), δείχνοντας ικανή να πετύχει τη 2η συνεχόμενη νίκη της.
Ωστόσο, η ομάδα από το Ηράκλειο έσφιξε τρομερά την αμυντική της υπόσταση στη συνέχεια και δεχόμενη μόλις 1 πόντο μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου πέρασε εκείνη μπροστά με 39-41 (1-13 σερί)!
Το απόλυτο ντέρμπι συνεχίστηκε φυσικά και στην 4η και τελευταία περίοδο, με την Καλαμάτα να εκκινεί με ένα καταπληκτικό 9-0 σερί μέχρι και το 34ο λεπτό αλλά τον Εργοτέλη -μέσω της καταπληκτικής του άμυνας- να απαντάει με ένα δικό του 0-6 στο επόμενο δίλεπτο, μειώνοντας έτσι στον πόντο (48-47) στο 36'.
Όμως, με δύο τρίποντα των Τσέλου και Σαλάι στις επόμενες επιθέσεις τους, οι οικοδεσπότες έφτασαν στο +7 (54-47) στο 38', ενώ μετά από καίριο λάθος των Κρητικών στην επόμενη φάση, ο Τσέλος έδειχνε πως «καθάρισε» με tip το ματς (56-47)!
Ο Εργοτέλης πάλεψε όμως μέχρι τέλους και κατάφερε με μεγάλο τρίποντο να μειώσει στο καλάθι (57-55) 30'' περίπου πριν το τέλος, με την Καλαμάτα να χάνει 4 βολές στη σειρά στη συνέχεια και να δίνει έτσι την ευκαιρία στον Μαϊστρέλη να πετύχει ένα τρομερό buzzer beater τρίποντο και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του!
Στην 4η σερί της νίκη κατάφερε να φτάσει η Παναχαϊκή, που πέτυχε μια σπουδαία βαθμολογική επιτυχία κόντρα στους Δρομείς της Τρίπολης (66-49) -αποτέλεσμα που την φέρνει πλέον μια ανάσα από τη σωτηρία της!
Μάλιστα, οι Αχαιοί ήδη από το πρώτο μέρος (41-27 στο 20') φάνηκαν να τελειώνουν το ματς, με τη συνέχεια να τους φέρνει σε σταθερές αποστάσεις πάνω από τους 10 πόντους.

Ήφαιστος Αχιλλέας ΣΦΑ- ΑΟ Αίολος Αγυιάς Πατρών 65-67

Δεκάλεπτα: 23-14, 36-29,47-47,65-67

Διαιτητές: Καρακάσκης, Τσακιράκη

Ήφαιστος Αχιλλέας (Γιούπης): Γιαννούτσος 8, Μανωλόπουλος, Βεργανελάκης, Κεφαλάς 12(1), Χριστόπουλος 7, Γκόβας 18(3), Καραγιάννης 1, Οικονομόπουλος 7, Ιατρόπουλος 1, Ντουλές 4(1), Τσεκλένης 7(1).
Αίολος (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 6, Βουρνάς 14(1), Βάλαης, Γιαννικόπουλος 3, Πουλάκης, Θανόπουλος 5(1), Παπαβασιλόπουλος 12(1), Μαναβόπουλος 2, Καλλής 15(3), Δαραμούσκας, Γοργότσης 8, Λαμπρόπουλος 2.

Παναχαϊκή ΓΕ-ΣΔΥ Τρίπολης 66-49

Δεκάλεπτα: 20-13, 41-27, 57-43, 66-49
Διαιτητές: Κοντογιαννίδης, Τσιμικίδης

Παναχαϊκή (Ζίζηλας): Τζίμης 8, Μοσχοβάκης 12(2), Νικολάου 5, Κούτρας 9, Κατωπόδης 4, Λυμπερέας 10, Τσουλέας, Βανδώρος, Μπαρδάκας 12, Τριπολίδης 6(1), Σπυριδωνίδης, Γιοβάς.
Δρομείς (Αλικάκος): Κόκκορης, Καραλής 2, Μαντικός 18(1), Καλαμπόγιας, Αγγουράς 18(1), Σακελλαράκος 8(1), Σταματόπουλος 3.