Η Παναχαϊκή επικράτησε δίκαια με 2-1 του Διαγόρα Βραχνεΐκων στο γήπεδο της το μεσημέρι της Κυριακής (13/2) για την 19η αγωνιστική του 4ου ομίλου του 57ου πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής.
Ετσι μείωσε την διαφορά της στον ένα βαθμό από τον πρωτοπόρο Τηλυκράτη Λευκάδας που είχε ρεπό.
Παναχαϊκή – Διαγόρας 2-1: 10' πέναλτι, 45' πέναλτι Χαντί - 68' Καράμπουλας
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Κολοβούρης, Στεργίδης, Στασινόπουλος, Καρπαθάκης (53' Τσακμάκης), Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος, Χαντί, Αλεξόπουλος (74' Τεγούσης), Μπουρλάκης, Καρακλάιτς (66' Μικελάτος), Κέρι (46' Κυβελίδης).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Μπαμπούνης, Σταυρόπουλος, Δημόπουλος, Παπαδόπουλος, Καπετανάκης, Ν. Βλασσόπουλος, Θωμάς (53' Καράμπουλας), Αποστολόπουλος (93' Σκούρτας), Γεωργαντόπουλος, Σπανός (53' Σκεπετάρης), Αλεξανδρής (75' Θ. Βλασόπουλος).
Ακόμα μία ισοπαλία για τον "μαχητικό" Παναιγιάλειο αυτή την φορά εντός έδρας με τον Αίαντα Γαστούνης με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τοκάμ στο 94ο λεπτό.
Παναιγιάλειος – Αίας Γαστούνης 1-1: 93' πέναλτι Τοκάμ - 59' Παπαχριστόπουλος
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Βίλλιος, Κουρτελέσης, Χατζηαντωνίου, Μακρίδης (77' Ψωμαράς), Σ. Αφούσι, Παπαδόπουλος, Γκασίδης (62' Ροδόπουλος), Τοκάμ, Καρακούτης, Λιάτος, Σκούτας (62' Φουφούνης)
ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ: Καραμανλής, Στανής, Βασιλικόπουλος, Ρίλντι, Βατσής, Τσακοπιάκος, Σταθάτος (90' Τόρες), Ντρέου, Παπαχριστόπουλος, Ρετσούλι, Ντελγκάδο.
Τα σημερινά αποτελέσματα:
Παναχαϊκή – Διαγόρας Βραχνεΐκων 2-1
Παναιγιάλειος – Αίας Γαστούνης 1-1
ΠΑΟ Βάρδας – Αναγέννηση Άρτας 4-0
Εθνικός Σκουλικάδου – Αχέρων Καναλακίου 0-0
Διαβολίτσι – Παναγρινιακός 1-0
Αμβρακικός – Ναυπακτιακός 0-3 α.α.
Ρεπό: Τηλυκράτης Λευκάδας
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ | Ν | Ι | Η | ΓΥ | ΓΚ | +/- | Β | ||
1 | Τηλυκράτης | 17 | 13 | 2 | 2 | 32 | 9 | 23 | 41 |
2 | Παναχαϊκή | 17 | 13 | 1 | 3 | 35 | 12 | 23 | 40 |
3 | Ναυπακτιακός | 18 | 8 | 5 | 5 | 23 | 15 | 8 | 29 |
4 | ΑΟ Διαβολιτσίου | 15 | 8 | 4 | 3 | 26 | 16 | 10 | 28 |
5 | Αχέρων Καναλακίου | 17 | 8 | 4 | 5 | 23 | 14 | 9 | 28 |
6 | Διαγόρας Βραχνεΐκων | 18 | 8 | 3 | 7 | 25 | 17 | 8 | 27 |
7 | Αίας Γαστούνης | 18 | 8 | 3 | 7 | 23 | 21 | 2 | 27 |
8 | Παναγρινιακός | 17 | 6 | 5 | 6 | 15 | 14 | 1 | 23 |
9 | Εθνικός Σκουλικάδου | 18 | 6 | 4 | 8 | 14 | 19 | -5 | 22 |
10 | ΠΑΟ Βάρδας | 17 | 6 | 2 | 9 | 19 | 21 | -2 | 20 |
11 | Αναγέννηση Άρτας | 17 | 5 | 1 | 11 | 12 | 26 | -14 | 16 |
12 | Παναιγιάλειος | 17 | 3 | 5 | 9 | 13 | 21 | -8 | 14 |
13 | Αμβρακικός Λουτρού | 18 | 0 | 1 | 17 | 2 | 57 | -55 | 1 |
* Εκκρεμούν οι αγώνες Διαβολίτσι – Παναχαϊκή (16 Φεβρουαρίου), Διαβολίτσι – Παναιγιάλειος (23 Φεβρουαρίου)
* Ρεπό στον β' γύρο έχουν κάνει οι Παναγρινιακός, Αναγέννηση, Αχέρων, ΠΑΟ Βάρδας, Διαβολίτσι, Τηλυκράτης.
Η επόμενη 20η αγωνιστική – Κυριακή 20/2
Αχέρων Καναλακίου – ΠΑΟ Βάρδας
Ναυπακτιακός Aστέρας – Παναχαϊκή
Διαγόρας Βραχνεΐκων – Παναιγιάλειος
Αναγέννηση Άρτας – Διαβολίτσι
Παναγρινιακός – Τηλυκράτης Λευκάδας
Αμβρακικός – Εθνικός Σκουλικάδου 0-3 α.α.
Ρεπό: Αίας Γαστούνης
ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ
1ος όμιλος (15η αγωνιστική)
Θερμαϊκός Θέρμης – Αλεξανδρούπολη FC 4-0
Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου – Νέστος Χρυσούπολης 0-1
Άρης Αβάτου – Δόξα Δράμας 1-1
Απόλλων Παραλιμνίου – Αναγέννηση Πλαγιάς 3-0
Πανδραμαϊκός – Ορφέας Ξάνθης 1-2
Αγροτικός Αστέρας – Εθνικός Σοχού 1-0
2ος όμιλος (15η αγωνιστική)
Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – ΟΦ Αγίου Ματθαίου 1-1
Ηρακλής Αμπελοκήπων – Ποσειδών Μηχανιώνας 1-1
ΑΣ Γιαννιτσά – Κοζάνη 0-1
Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης – Μακεδονικός 0-1
ΑΕΠ Κοζάνης – Εδεσσαϊκός 2-0
ΑΕ Λευκίμμης – Θύελλα Σαρακηνών 1-0
3ος όμιλος (15η αγωνιστική)
Νέα Αρτάκη – Θησέας Αγριάς 3-0
Αταλάντη – Ατρόμητος Παλαμά 0-1
Αετός Μακρυχωρίου – ΠΟ Ελασσόνας 0-3 α.α.
Δήμητρα Ευξεινούπολης – Ηρακλής Λάρισας 1-2
Αμβρυσσέας Διστόμου – ΠΟ Φήκης 0-1
ΑΟ Υπάτου – Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 4-1
5ος όμιλος (15η αγωνιστική)
Άρης Σκάλας – ΑΣ Σαντορίνης 0-3
ΑΕ Μυκόνου – Παναρκαδικός 3-2
Φοίνικας Νέας Επιδαύρου – Χαραυγιακός 0-1
Φωστήρας – ΑΕ Ερμιονίδας 2-0
Άγιος Ιερόθεος – Ερμής Μελιγούς 2-1
Ρεπό: ΓΣ Ηλιούπολης
6ος όμιλος (15η αγωνιστική)
Αιολικός – Αήττητος Σπάτων 1-0
Θύελλα Ραφήνας – Πανελευσινιακός 2-0
Αίας Σαλαμίνας – ΑΟ Καραβάς 1-1
ΑΟ Πυλίου – ΑΠΟ Κερατσίνι 2-2
Εθνικός – Αστέρας Βάρης 1-0
Ρεπό: Προοδευτική
7ος όμιλος (12η αγωνιστική)
Άρης Σούδας – ΠΑΟ Ρουφ 1-2
Αλμυρός Γαζίου – Ατσαλένιος 2-0
ΑΕ Νεάπολης – Γιούχτας 1-2
ΑΟ Πόρου – Αναγέννηση Ιεράπετρας 7-0
ΑΟ Αγίου Νικολάου – Πανιώνιος 1-0