Μεγάλη νίκη της Παναχαϊκής κόντρα στον Εργοτέλη

Δευτέρα, Ιανουάριος 31, 2022 - 12:00μμ
Οι Πατρινοί ήταν οι άμεσοι κυρίαρχοι της μονομαχίας

Επιστροφή στις νίκες για την Παναχαϊκή -πρώτη μετά τις 22/12 (63-53 την Σφήκα Αμαλιάδας)- η οποία κατέβαλε τον Εργοτέλη με 69-62 στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής.
Οι Πατρινοί ήταν οι άμεσοι κυρίαρχοι της μονομαχίας ήδη από το πρώτο μέρος, όταν αρκετά καίριοι στην επίθεση αλλά και σημαντικά αξιόπιστοι στην άμυνα (δέχθηκαν 12 πόντους στην 2η περίοδο) μπήκαν στα αποδυτήρια με το +11 (42-31) ανά χείρας.
Στο δεύτερο ημίχρονο, και παρά το γεγονός πως πέτυχαν μόλις 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να λυγίσουν τους Κρητικούς -που μετρούν πλέον 4 ήττες στα τελευταία 5 ματς τους- και να τους πλησιάσουν (με ματς περισσότερο) στον ένα βαθμό!
Τα δεκάλεπτα: 28-19, 42-31, 52-45, 69-62
Παναχαϊκή (Ν. Ζίζηλας): Μοσχοβάκης 16 (4), Τριπολίδης 2, Βανδώρος 3 (1), Χάρης, Νικολάου 19 (2), Κούτρας 11 (1), Κατωπόδης 8, Ψαρρής, Τσουλέας, Γιοβάς 3 (1), Λυμπερέας 3, Μπαρδάκας 4.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 22(4), Μαϊστρέλης2, Γουμενάκης 3, Μπουραντάς, Χριστοδούλου 4(1), Γιαννακόπουλος 4, Μαχαιριανάκης 5, Καραλής 9(1), Κουμάκης, Μπουμπάρης 13.