ΠΥΓΜΑΧΙΑ: Με Αγγελόπουλο, τέσσερα τα μετάλλια της Πάτρας

Κυριακή, Δεκέμβριος 19, 2021 - 6:02μμ
Ο Αντώνης Αγγελόπουλος

Με τέσσερα μετάλλια ολοκληρώθηκε την Κυριακή (19/12) για την Πάτρα στην Μεγαλόπολη η κορυφαία πυγμαχική διοργάνωση της χώρας, το 79ο πανελλήνιο πρωτάθλημα Α' κατηγορίας ανδρών - γυναικών (elite).

Ο Αντώνης Αγγελόπουλος της ΕΑΠ (προπονητής ο Χρήστος Κλαμπανάς) κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα +92κ.

Θυμίζουμε πως είχαν προηγηθεί τρία ακόμα: Η Βασιλική Σήτα της Άμυνας (προπονητής ο Μάριος Καπερώνης) στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στα 70κ. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ευτυχία Παπαδέλη της ΠΥΓΜΗ (προπονητής ο Λάμπρος Μιχαλόπουλος) στα 50κ., ενώ το χάλκινο στα 60κ., η σύνη Κατζόγια του Τόφαλου (Μάκης Συνοδινός).

Επίσης, δύο πρώην αθλητές στην Πάτρα, τα κατάφεραν. Η Εβελίνα Μαυρομμάτη του Ολυμπιακού (παλαιότερα στην Άμυνα) αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στα 66κ., ενώ ο Διονύσης Ψυχογιός, επίσης του Ολυμπιακού (πρώην της ΠΓΕ), αναδείχθηκε πρωταθλητής των 86κ.