Η Παναχαϊκή ξανάπαιξε στο Κύπελλο ΕΠΣΑ μετά 63 χρόνια και αποκλείστηκε!!

Τετάρτη, Δεκέμβριος 15, 2021 - 6:40μμ
Με τα κοκκινόμαυρα η Νίκη

Τελειωμό δεν έχουν τα φιάσκα και τα κάζα για την Παναχαϊκή, που διασύρεται στις εσχατιές της Γ' Εθνικής. Χθες κηλιδώθηκε για μια ακόμα φορά, καθώς αποκλείστηκε στο τοπικό κυπελλο εραιτεχνών της ΕΠΣΑ από τη Νίκη Προαστείου (ομάδα Α' ΕΠΣΑ) με 4-3στα πέναλτι, 1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση.

Λίγες ώρες αφότου το κονβόι των αμερικανών επενδυτών εξηγούσε τα όνειρα για τη Σούπερ Λίγκα, ήρθε το χθεσινό φιάσκο για την ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου. Ούτε στον τρίτο γύρο δεν πρόκαμε να πάει!

Στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 και στην παράταση 1-1. Οι «κοκκινόμαυροι» προηγήθηκαν στο 91′ με τον Μικελάτο, όμως δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Αντωνόπουλος.
Παπαχρονόπουλος άουτ

Θυίζουμε πως χθες το μεσημέρι έπαιξε στο πλαίσιο του B' γύρου του 64ου Κυπέλλου της ΕΠΣ Αχαΐας. Τελευταία της συμμετοχή στη διοργάνωση ήταν την περίοδο 1958-'59...

ΝΙΚΗ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ: Μποσγανάς, Μανούσος, Πολύδωρος, Θεοδωρακόπουλος, Σταματάκης, Διαμαντόπουλος, Ντζανής, Πατρώνης, Σαμαντάς, Ζεκιάι, Φούντος
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Μπαμπούνης, Πολίτης (62' Παπαχρονόπουλος), Στασινόπουλος, Σμιλτος, Μικές, Κωνσταντακόπουλος, Γούλας, Καρακλάιτς (78' λ.τ. Κυβελίδης), Κατσής (46' Λιμάτσι), Λούσκος (72' Αλεξόπουλος), Μικελάτος

Κορυφαία διάκριση για την Νίκη!

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ερασιτεχνών προκρίθηκε ο Παναιγιάλειος, ο οποίος νίκησε με 2-0 τη Θύελλα Αιγίου. Στο 45'+2 ο Βαλλιάνος άνοιξε το σκορ για τους «μελανόλευκους» και ο Πλατυκώστας στο 78′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας 22/12 15:00 Αστέρας Λεοντίου - Περιβόλα
ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας 22/12 17:30 Γαλήνη - Πάτραι Α.Π.Σ.
Αβύθου 29/12 14:30 Άβυθος Αιγιάλειας - Καλάβρυτα
Ριόλου 29/12 14:30 Πανμοβριακός Ριόλου - Αστέρας Τσουκαλεΐκων
Λιμνοχωρίου 29/12 14:30 Λιμνοχώρι - Διαγόρας Βραχνεΐκων

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Για το 92ο πρωτάθλημα της Α' Κατηγορία ΕΠΣ Αχαΐαςς και σε παιχνίδια που είχαν διακοπεί και συνεχίστηκαν από το 40′ και το 45′ με αποτέλεσμα 0-0 είχαμε (15/12):
Αστέρας Τσουκαλεΐκων – Δίας 0-0.
Αετός Πατρών – Ανω Καστρίτσι 2-0.