Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι 90-79: Την «πάτησε» και χτίζει σερί

Τετάρτη, Δεκέμβριος 15, 2021 - 8:33πμ
Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι

Η Φενέρμπαχτσε (6-9) ήταν καλύτερη της Μακάμπι (7-8) στην πλειοψηφία της αναμέτρησης στην Πόλη και την νίκησε με 90-79. Οι Ισραηλινοί άγχωσαν κάπως τους Τούρκους στο φινάλε (επέστρεψαν από το -19 στο -6), αλλά η προσπάθεια τους έμεινε ημιτελής.

Ο αγώνας
Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε ιδανικό ξεκίνημα με 2/2 τρίποντα από Έβανς και Ουιλμπέκιν (0-6 στο 2'), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στα μισά της περιόδου οι Τούρκοι είχαν επαναφέρει την ισορροπία (13-13 στο 6') και δεν άργησαν να προηγηθούν ακόμα και με διαφορά 8 πόντων με τον Ντε Κολό (23-15 στο 10'). Ωστόσο ένα τρομερό buzzer beater του Ουιλμπέκιν μείωσε (23-18) απροσδόκητα κι έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ντε Κολό βρήκε ρυθμό και με διαδοχικούς πόντους οδήγησε στο +9 τους γηπεδούχους (30-21 στο 13') αλλά η Μακάμπι επέστρεψε εκμεταλλευόμενη το καλό της διάστημα (32-30 στο 16') με Τέιλορ, Ζίζιτς και Έβανς. Η Φενέρ διαχειρίστηκε σωστά την πίεση που δέχθηκε και βρήκε άμεσα λύσεις (38-32 στο 18') από τους ψηλούς της, Μπούκερ και Βέσελι, κι ευτύχησε να πάει στα αποδυτήρια στο +5 (42-37). Η αλήθεια είναι πως αν και τα πράγματα ήταν σχετικά... ρευστά στον πίνακα του σκορ, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έδειξε να ελέγχει την κατάσταση στο πρώτο εικοσάλεπτο, έχοντας ελαφρώς το πάνω χέρι.

Και πράγματι, στην επανάληψη η Φενέρ δεν άργησε να βάλει το... νερό στο αυλάκι με ένα γρήγορο 5-0 από Χένρι και Μπούκερ (47-37 στο 22'). Η πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς ήταν γεγονός και πλέον οι γηπεδούχοι μετατράπηκαν στο απόλυτο φαβορί για το ροζ φύλλο. Λίγο αργότερα χτύπησε ξανά ο Χένρι με έξι δικούς του πόντους (59-43 στο 27') από τρίποντο και γκολ-φάουλ για να εκτοξεύσει την διαφορά στο +16. Η Μακάμπι έχασε την επαφή της με το σκορ κάνοντας ένα κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο (28-14) σε άμυνα κι επίθεση. Μάλιστα η Φενέρ απλοποίησε ακόμη περισσότερο την κατάσταση, φτάνοντας στο φινάλε της τρίτης περιόδου ως το +21 με σερί 7-0 (70-49 στο 30') και πολύτιμους πόντους από Γκούντουριτς και Πολονάρα.

Ο αγώνας απέκτησε νέο ενδιαφέρον στην καθοριστική περίοδο όταν οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα απίστευτο επί μέρους 18-4 (74-68 στο 34'). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να επανέλθουν, με αιχμή του δόρατος τον Νάναλι, τη στιγμή που η Φενέρμπαχτσε είχε «κάτσει» στο προβάδισμα της. Κάποιες λύσεις από την γραμμή των προσωπικών (77-68 στο 36') έστειλαν ξανά τους Τούρκους στις παρυφές των δέκα πόντων, προσφέροντας επιθετικές ανάσες. 2'18'' πριν το φινάλε, ο Ουιλμπέκιν με το τέταρτο τρίποντο του στο ματς κατέβασε την διαφορά στους πέντε (79-74). Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι καταπληκτικοί Μπούκερ και Ντε Κολό (83-74) που ουσιαστικά στα 59'' κατοχύρωσαν το ροζ φύλλο υπέρ της ομάδας τους, παρά το άγχος των προηγούμενων λεπτών.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-37, 70-51, 90-79.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην τρίτη περίοδο η Φενέρ κεφαλαιοποίησε την ανωτερότητα της καθώς εκτόξευσε την διαφορά πλησίον των 20 πόντων. Αγχώθηκε λίγο στο φινάλε αλλά προστάτευσε επιτυχώς το ροζ φύλλο.

Ο MVP: Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν «άσφαιρος» από την περιφέρεια με 0/4 τρίποντα, αλλά έκανε μεγάλη ζημιά στους Ισραηλινούς χτυπώντας από «μέσα». Ο απολογισμός του; 21 πόντοι με 8/11 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο. Η σούμα έγραψε 25 μονάδες στην αξιολόγηση. Όλα αυτά σε 29:39' παρουσίας.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Δεν φάνηκε καθόλου ο Ρέινολντς (3π., 4ρ. σε 12:38'), άστοχος και με πολλά λάθη ο Ουιλμπέκιν (4/12 εντός πεδιάς, 6 λάθη σε 29:42').

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Η περίοδος φόρμας που διανύει το τελευταίο διάστημα ο Ντέβιν Μπούκερ κορυφώθηκε απόψε. Ο Αμερικανός ψηλός είχε 22 πόντους με 8/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα συν 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες και 1 τάπα σε 33:01'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 6 λάθη του Ουιλμπέκιν. Πριν το ματς, ο Αμερικανός γκαρντ μετρούσε μόλις 2.1 κατά μέσο όρο ανά 28.2'. Μπορεί συχνά να υπερβάλλει στις προσπάθειες του από την περίμετρο, ωστόσο πάντα ήταν low-mistake παίκτης αναλογικά με τον μεγάλο χρόνο συμμετοχής του. Το αποψινό φαινόμενο με τα έξι, δεν το βλέπουμε συχνά...

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η προσπάθεια της Μακάμπι για να επιστρέψει στο ματς στην τελευταία περίοδο. Λίγο οι δικοί τους άνοδος, λίγο η χαλάρωση των αντιπάλων, από το... πουθενά δημιουργήθηκαν ξανά συνθήκες ντέρμπι.