Χωρίς να ιδρώσει και απόλυτα δίκαια, η Παναχαϊκή νίκησε στο γήπεδό της το μμεσημέρι της Κυριακής (12/12) 2-0 τον Παναιγιάλειο κι είναι στην κορυφή της βαθμολογίας.
Χάρη σε γκολ των Λιμάτσι στο 32' και του Καρακλάιτς στο 75'. Με εξαίρεση μια περίπτωση στο Α' ημίχρονο, η Παναχαϊκή δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση από τον αντίπαλό της, ο οποίος παρέδωσε πνεύμα όταν έμεινε με 10 παίκτες στο 68' με την κόκκινη στον Κουρτελέση.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σούλης Παπαδόπουλος): Αθανασόπουλος, Κωνσταντακόπουλος, Λιποράτσε, Σμίλτος, Σελινιωτάκης, Μπουρλάκης (82΄λ.τρ. Γούλας), Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Λιμάτσι (65΄ Καρακλάιτς), Χαντί, Κυβελίδης.
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Φάνης Γκέκας): Ιωαννίδης, Κουρτελέσης, Χατζηαντωνίου, Μακρίδης, Σπίντζος, Σ. Αφούσι, Α. Αφούσι, Ψωμαράς, Σκούτας (81΄ Ροδόπουλος), Λιάτος (71΄Βαλλιάνος), Βλαχόπουλος (81΄Κρεμίτσας).
ΣΩΖΕΤΑΙ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ
“Μάγκας” Διαγόρας Βραχνεΐκων πέρασε νικηφόρα από την Άρτα επικρατώντας με 2-1 της ιστορικής Αναγέννησης, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του.
Τα σημερινά αποτελέσματα:
* ΠΑΟ Βάρδας – Τηλυκράτης Λευκάδας 0-2 (32΄, 49΄ Νικλητσιώτης)
* Αχέρων Καναλακίου – Αίας Γαστούνης 1-1 (20΄ Βέρμπης 14΄ Παπαχριστόπουλος)
* Παναχαϊκή – Παναιγιάλειος 2-0 (32΄Λιμάτσι, 73΄ Καρακλάιτς, 41΄δοκάρι Ψωμαράς)
* Αναγέννηση Άρτας – Διαγόρας Βραχνεΐκων 1-2 (47΄Παπακίτσος – 7΄Aποστολόπουλος, 53΄Καπετανάκης)
* Ναυπακτιακός Aστέρας – Παναγρινιακός 0-0
* Διαβολίτσι – Εθνικός Σκουλικάδου αναβλήθηκε (λόγω απεργίας της Πανελλήνιας Ναυτικής Ομοσπονδίας και μη διαθέσιμης συγκοινωνίας με πλοίο)
Ρεπό για τον α’ γύρο δεν έχουν κάνει Παναχαϊκή, Παναιγιάλειος, Εθνικός Σκουλικάδου
ΑΓ | Ν | Ι | Η | ΓΥ | ΓΚ | +/- | Β | ||
1 | Τηλυκράτης | 9 | 7 | 1 | 1 | 17 | 5 | 12 | 22 |
2 | Παναχαϊκή | 10 | 7 | 1 | 2 | 21 | 7 | 14 | 22 |
3 | Αχέρων Καναλακίου | 9 | 6 | 2 | 1 | 16 | 7 | 9 | 20 |
4 | Αίας Γαστούνης | 9 | 5 | 1 | 3 | 13 | 8 | 5 | 16 |
5 | ΑΟ Διαβολιτσίου | 8 | 4 | 2 | 2 | 16 | 11 | 5 | 14 |
6 | Διαγόρας Βραχνεΐκων | 9 | 4 | 2 | 3 | 13 | 9 | 4 | 14 |
7 | Ναυπακτιακός | 9 | 3 | 4 | 2 | 12 | 8 | 4 | 13 |
8 | Εθνικός Σκουλικάδου | 9 | 3 | 1 | 5 | 9 | 12 | -3 | 10 |
9 | Παναγρινιακός | 9 | 2 | 3 | 4 | 3 | 8 | -5 | 9 |
10 | Αναγέννηση Άρτας | 9 | 3 | 0 | 6 | 7 | 14 | -7 | 9 |
11 | Παναιγιάλειος | 10 | 2 | 2 | 6 | 9 | 14 | -5 | 8 |
12 | ΠΑΟ Βάρδας | 9 | 2 | 2 | 5 | 5 | 10 | -5 | 8 |
13 | Αμβρακικός Λουτρού | 9 | 0 | 1 | 8 | 2 | 30 | -28 | 1 |
Η επόμενη 11η αγωνιστική – Κυριακή 19/12
Αίας Γαστούνης – ΠΑΟ Βάρδας
Εθνικός Σκουλικάδου – Παναιγιάλειος
Διαγόρας Βραχνεΐκων – Αχέρων Καναλακίου
Τηλυκράτης – Διαβολίτσι
Ναυπακτιακός – Αναγέννηση Άρτας
Παναγρινιακός – Αμβρακικός Λουτρού 3-0 α.α.
Ρεπό: Παναχαϊκή
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους άλλους ομίλους:
1ος όμιλος
Πανδραμαϊκός-Θερμαϊκός Θέρμης 3-0
Άρης Αβάτου-Αγροτικός Αστέρας 0-2
Αλεξανδρούπολη FC-Αναγέννηση Πλαγιάς 0-1
Απόλλων Παραλιμνίου-Εθνικός Σοχού 0-1
Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου-Ορφέας Ξάνθης 1-2
Νέστος Χρυσούπολης-Δόξα Δράμας 1-2
2ος όμιλος
ΑΣ Γιαννιτσά-ΑΕ Λευκίμμης 1-0 τελικό
ΑΕΠ Κοζάνης-Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων 1-2
ΟΦΑΜ-Μακεδονικός 2-2
Αστέρας Καληράχης-Θύελλα Σαρακηνών 1-2
Ηρακλής Αμπελοκήπων-Εδεσσαϊκός 1-3
Ποσειδώνας Μηχανιώνας-ΦΣ Κοζάνη 2-4
3ος όμιλος
Αμβρυσσέας Διστόμου-Νέα Αρτάκη 1-1
Θησέας Αγριάς-Ηρακλής Λάρισας 0-1
Δήμητρα Ευξεινούπολης-Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 0-0
Αταλάντη-ΠΟ Φήκης 1-0
Ατρόμητος Παλαμά-ΠΟ Ελασσόνας 1-1
Αετός Μακρυχωρίου-ΑΟ Υπάτου 0-3 α.α.
5ος όμιλος
Ηλιούπολη-Άρης Σκάλας 5-0
Φοίνικας Νέας Επιδαύρου-Άγιος Ιερόθεος 2-1
Παναρκαδικός-Χαραυγιακός 2-0
Φωστήρας-Ερμής Μελιγούς 4-1
Σαντορίνη-Ερμιονίδα (15/12)
Ρεπό: ΑΕ Μυκόνου
6ος όμιλος
Αήττητος Σπάτων-Κερατσίνι 1-3
Αίας Σαλαμίνας-Εθνικός 0-3
Πανελευσινιακός-Καραβάς 1-1
ΑΟ Πυλίου Κω-Αστέρας Βάρης αναβλ.
Προοδευτική-Αιολικός 3-0 (11/12)
Ρεπό: Θύελλα Ραφήνας
7ος όμιλος - 7η αγωνιστική
ΑΕ Νεάπολης-Ατσαλένιος 1-0
Άγιος Νικόλαος-Γιούχτας 0-1
Άρης Σούδας-Αλμυρός Γαζίου 1-1
Πόρος-Πανιώνιος 0-2
Αναγέννηση Ιεράπετρας-ΠΑΟ Ρουφ αναβλ.