Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός 81-76: Δύο άμυνες μακριά από τον στόχο

Παρασκευή, Δεκέμβριος 10, 2021 - 8:05πμ
Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός

Το ταξίδι στο Βελιγράδι δεν ήταν εύκολο. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν είναι ποτέ εύκολος αντίπαλος κι ο Ολυμπιακός το κατάλαβε για άλλη μία φορά το βράδυ της Πέμπτης (9/12), καθώς ηττήθηκε με 81-76., με αποτέλεσμα να πέσει στο 9-5 μετά από την 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Τα ξεσπάσματα του Σλούκα και του Ντόρσεϊ, του Βεζένκοβ και του Μάρτιν, του Λαρεντζάκη και του ΜακΚίσικ δεν είχαν διάρκεια, στο τέλος έλειψε ένα πραγματικά μεγάλο σουτ, μια-δυο άμυνες, με τον Νίκολα Κάλινιτς να είναι ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης με μία πληθωρική, σπουδαία εμφάνιση απέναντι στους Πειραιώτες.
Στο 6-8 ανέβηκε ο Ερυθρός Αστέρας που είναι μια αληθινά καλή, μια σκληρή ομάδα που δεν έχει πολύ ταλέντο, τρυπάει όμως το ταβάνι της με αποφασιστικότητα, μπασκετικό θράσος και πείσμα. Όλα αυτά, το βράδυ που ο Γιώργος Πρίντεζης έγινε ρέκορντμαν στην ιστορία της EuroLeague, καθώς έχει πλέον τα περισσότερα καλάθια στην ιστορία της διοργάνωσης!

Ο MVP

Παίκτης-κλειδί, πραγματικός ηγέτης σε αυτόν τον Ερυθρό Αστέρα, ο Νίκολα Κάλινιτς έκανε την διαφορά και με το παραπάνω για την ομάδα του Βελιγραδίου. Σε 32 λεπτά σκόραρε 25 πόντους (8/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές), μάζεψε τέσσερα ριμπάουντ, μοίρασε έξι ασίστ και συγκέντρωσε 27 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, σχεδόν τις διπλάσιες από τον καλύτερο παίκτη του Ολυμπιακού. Έμπειρος και σκληροτράχηλος, ο Σέρβος περιφερειακός ήταν για ακόμα μία φορά ό,τι καλύτερο είχε η ομάδα του Βελιγραδίου.

Ο αδύναμος κρίκος

Αυτή τη φορά ο Μουστάφα Φαλ δεν μπορούσε να βοηθήσει. Το διάστρεμμα που υπέστη στην Λάρισα το απόγευμα της περασμένης Δευτέρας δεν του επέτρεψε να είναι ο εαυτός του, ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση. Σε 15 λεπτά ο Γάλλος σέντερ είχε 3 πόντους (1/3 δίποντα, 1/2 βολές) και μόλις ένα ριμπάουντ, αμυντικό, με αποτέλεσμα να μην προσφέρει κάτι στην ομάδα του.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 3/8 δίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός ότι ο Μουστάφα Φαλ έπαιξε στα εννέα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 8/13 δίποντα και οι φιλοξενούμενοι 6/11 τρίποντα, με τους πόντους στον αιφνιδιασμό (7-0) και τους πόντους από δεύτερες ευκαιρίες (0-6) να δείχνουν γιατί ο αγώνας ήταν ισορροπημένος. Στο τέλος της βραδιάς ο Πειραιώτες είχαν επτά ασίστ λιγότερες και τέσσερα λάθη περισσότερα, είχαν και δέκα βολές λιγότερες (18/21 ο Ερυθρός Αστέρας, 7/11 εκείνοι) που έπαιξαν τον ρόλο τους στην έκβαση του αγώνα.

Ο αγώνας

Με την κλασική του πεντάδα άνοιξε ο Ολυμπιακός το ματς (Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ), δεν είχε όμως καλό ρυθμό στην επίθεση. Βρέθηκε στο -9 (9-2) μετά από τέσσερα λεπτά, είχε 1/5 σουτ και τρία λάθη, στερήθηκε δημιουργίας, δεν την βρήκε ούτε όταν μπήκε στο ματς ο Σλούκας, είχε όμως καλύτερη άμυνα έως το 19-15 της περιόδου στην οποία οι δύο ομάδες είχαν 6/13 δίποντα, 6/13 τρίποντα και 10 ασίστ για 9 λάθη.

Με τον Μίτροβιτς να σκοράρει με όμορφες κινήσεις, οι Σέρβοι κράτησαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, πήγαν στο +6 (26-21) και είχαν καλύτερη εικόνα σε άμυνα κι επίθεση. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει απαντήσεις μέσα από την άμυνα, είχε κάποιες άσχημες επιστροφές που δεν του επέτρεψαν να κυνηγήσει το προσπέρασμα, μέχρι τα τέλη του πρώτου μέρους. Ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη και δύο βολές του Βεζένκοβ έγραψαν το 34-35, με τους Πειραιώτες να πετυχαίνουν τον πρώτο μικρό στόχο στην ανάπαυλα χάρη και στα 6/11 τρίποντά τους.

Με τον Νταβίντοβατς να βάζει διαδοχικά τρίποντα στο ξεκίνημα του β' μέρους, ο Αστέρας ανέκτησε το προβάδισμα την ώρα που ο Ντόρσεϊ απαντούσε ξανά και ξανά σε καταστάσεις απομόνωσης. Ο ομογενής γκαρντ ήταν ασταμάτητος, ο Λαρεντζάκης εκτέλεσε άψογα το πικ-εν-ρολ με τον Μάρτιν για το 49-53 στο 27', στη συνέχεια όμως χρεώθηκε με τεχνική ποινή για φλόπινγκ και είχε ένα κακό διάστημα με άστοχα σουτ και λάθος (βήματα) που πάντως οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύθηκαν στον βαθμό που μπορούσαν.

Ένα τρίποντο του Σλούκα στο τέλος της τρίτης (56-56) ακυρώθηκε και τελικά δεν έσπασε ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων, ο Γουόκαπ έβαλε όμως γκολ-φάουλ για το 56-58 και ο Ολυμπιακός έδειχνε έτοιμος και αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι. Λίγο αργότερα είχε δύο άσχημες άμυνες, με τους Σέρβους να σκοράρουν τρίποντα για το 69-66, τον Κάλινιτς να γράφει το 75-70 και τους Πειραιώτες να βλέπουν τον Ντόρσεϊ να κάνει επιθετικό φάουλ που έκρινε το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Μόγκουλκοτς, Τεπενιέ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 36-38, 56-56, 81-76

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 10 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Νταβίντοβατς 11 (3/5 τρίποντα), Μίτροβιτς 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Λάζιτς 6 (1), Κάλινιτς 25 (8/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόμπριτς, Χόλινς 3 (1), Σιμόνοβιτς, Ιβάνοβιτς 10 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ασίστ), Μάρκοβιρς (5 ασίστ), Κούζμιτς 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ντόρσεϊ 18 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 3 (1/3 δίποντα, 1/2 βολές), Σλούκας 12 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν 8 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 12 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 18/31 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 18/21 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/31 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 7/11 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 15η αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχθεί την Μπαρτσελόνα (14/12 στις 20:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα γυρίσει στο ΣΕΦ για να παίξει με την Μπάγερν Μονάχου (15/12 στις 21:00).