Άλμπα - Μακάμπι 91-86: Αγχώθηκαν αλλά... επέζησαν τα «άλμπατρος»

Παρασκευή, Νοέμβριος 26, 2021 - 8:33πμ
Άλμπα - Μακάμπι

Η Άλμπα φιλοξένησε στο Βερολίνο την Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 12η αγωνιστική της Euroleague και έφτασε μία ανάσα πριν υποταχθεί στις διαθέσεις των Ουίλμπεκιν και Ζίζιτς. Τελικά, τα «άλμπατρος» επικράτησαν με 91-86 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 4-8.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι πάτησαν καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα του αγώνα και έφτασαν στο double score (8-4) στο 4ο λεπτό μετά από κλέψιμο και λέι απ του Λο. Η Μακάμπι βρήκε απάντηση και με τρίποντο του Ουίλμπεκιν έφτασε στο +3 (10-13), ωστόσο ο Τίμαν με δικό του εύστοχο σουτ από την περιφέρεια, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 υπέρ της Άλμπα με το 21-17.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι ένα μικρό ξέσπασμα των «κίτρινων» να τους δώσει... αέρα με 38-31 περίπου 3 λεπτά πριν το ημίχρονο. Μάλιστα, ο Κουμάτζε ανέβασε τη διαφορά στους 9 με alley oop στο 19', την ώρα που η Μακάμπι ήταν αρκετά άστοχη, καταγράφοντας στο ημίχρονο 3/12 τρίποντα.
Μετά το τέταρτο της ανάπαυλας, o ρυθμός διατηρήθηκε σε αντίστοιχα επίπεδα και ο Έρικσον με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 60-52 στο 3:18 της τρίτης περιόδου. Ο Ουίλμπεκιν έφερε την «ομάδα του λαού» στο καλάθι (60-58) απαντώντας άμεσα με τον ίδιο τρόπο, αλλά όλα θα κρίνονταν στο καθοριστικό δεκάλεπτο που άρχισε με το 65-58.

Νάναλι και Ουίλμπεκιν προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ την Μακάμπι, ενώ ο Έβανς με το πρώτο του σουτ από την περιφέρεια έκανε το 78-74 στο 35' και ένα λεπτό αργότερα ο Ζίζιτς έκανε το ματς κανονικό θρίλερ (78-76). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Ζούσμαν και Έρικσον που με δύο διαδοχικά τρίποντα έκαναν το +8 (84-76) σε ένα κρίσιμο σημείο. Η προσπάθεια της Μακάμπι στη συνέχεια δεν ήταν αρκετή και το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στην Άλμπα με 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-35, 65-58, 91-86