Δεν τα κατάφερε ο Απόλλων, έχασε 78-68 στο Περιστέρι (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, Νοέμβριος 20, 2021 - 6:49μμ
Διαρκώς πίσω στο σκορ

Το Περιστέρι πήρε πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρας με 78-68 για την 8η αγωνιστική της 82ης Stoiximan Basket League και ανέβηκε στο 4-3 στη σεζόν.

Έχοντας ως σύμμαχό του το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο που έκανε, το Περιστέρι επικράτησε έστω και δύσκολα του μαχητικού Απόλλωνα Πάτρας με 78-68 σε ένα ματς που ήταν εξ αρχής ντέρμπι αν σκεφτεί κανείς πως οι δύο ομάδες βρίσκονταν στην απόλυτη ισορροπία στο πρωτάθλημα με τρεις νίκες και τρεις ήττες.
Πλέον η ομάδα των Δυτικών προαστίων ανέβηκε στο 4-3 στη σεζόν και δείχνει σταδιακά να βρίσκει ρυθμό ενόψει της δύσκολης συνέχειας στη
Stoiximan Basket League.

Ο Πέτεγουεϊ ήταν εξαιρετικός για τους γηπεδούχους (13 πόντοι) το ίδιο και οι Χρυσικόπουλος (8 πόντοι) και Μορέιρα (12 πόντοι). Σημαντική η συνεισφορά του ΜακΚρί με 9 πόντους, που ωστόσο αποχώρησε από το ματς με ενοχλήσεις. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Τόμας (25 πόντοι), Δίπλαρος (10 πόντοι) και Τσαλμπούρης (15 πόντοι) χωρίς ωστόσο να μπορούν να προσφέρουν το κάτι παραπάνω στην ομάδα της Πάτρας.

Ηρακλής15-3
Το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων στο ματς (7-2) οδήγησε τον προπονητή του Απόλλωνα στο να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ και να τα πει σε έντονο ύφος με τους παίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν από νωρίς αρκετά λάθη επιτρέποντας στο Περιστέρι να χτίσει σταδιακά μία διαφορά 12 πόντων (17-5) επιτρέποντας στον Απόλλωνα να σκοράρει μόλις 13 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας πάτησε γκάζι, μείωσε στους 10 και έδειξε να βρίσκει σταδιακά το ρυθμό του. Τομας, Τσαλμπούρης και Δίπλαρος πήραν πρωτοβουλίες στην επίθεση και ξεκόλλησαν τους Πατρινούς ωστόσο η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια νούμερα στο ημίχρονο.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με πείσμα στο δεύτερο μισό, μείωσαν τη διαφορά στους 11 πόντους ωστόσο το Περιστέρι είδε τον κορυφαίο του παίκτη, τον Έρικ ΜακΚρί να τραυματίζεται και να αποχωρεί έστω και προσωρινά από το παρκέ. Ο Πέτεγουεϊ όμως ήταν εξαιρετικός για το Περιστέρι και πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση ιδίως από την περίμετρο. Εκτός αυτού όμως, το Περιστέρι κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα, βρήκε τις κατάλληλες επιθετικές λύσεις και παγίδευσε με την άμυνά του τον Απόλλωνα. Έτσι, αν και είδε τον αντίπαλό του να πλησιάζει στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι πήραν πολύτιμη νίκη για τη συνέχειά τους στο πρωτάθλημα.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Συμεωνίδης, Ξενικάκης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 46-33, 65-54, 78-68
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΜακΚρί 9 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 13 (3), Χρυσικόπουλος 8 (2), Κατσίβελης 4 (5 ασίστ), Μπράουν 9 (4/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μορέιρα 12 (6/9 δίποντα), Σαλούστρος 9 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίλερ 6 (1), Χάγκινς 8 (2).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Γκρίφιν 2, Τσαλμπούρης 15 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Δίπλαρος 10 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μολφέτας 8 (6 ριμπάουντ), Ντέιβις 6 (1), Τσιακμάς, Ζούμπος 2, ΜακΛάχλιν, Τόμας 25 (5/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ).
Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 19/36 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 7/10 βολές, 36 ριμπάουντ (26+10), 16 ασίστ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.
Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 16/26 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 12/16 βόλες, 31 ριμπάουντ (25+6), 9 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.
Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος το Περιστέρι αντιμετωπίζει τον Άρη στη Θεσσαλονίκη (5/12, 17:00), ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ εντός έδρας (4/12, 17:00).

Στην εναρξη του αγώνα οι πάικτες κράτησαν πανό που έγραφε: Get well soon Stevan!
Eυχόμαστε από καρδιάς περαστικά και γρήγορη ανάρρωση στον καλαθοσφαιριστή της ΑΕΚ Στέφαν Γέλοβατς. Ο 32χρονος φόργουορντ υπέστη πριν λίγες ημερες σοβαρό εγκεφαλικό επεισόδιο. Σταθερή, αλλά κρίσιμη η κατάστασή του.

ΕΝΟΣ ΛΕΠΤΟΥ ΣΙΓΗ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΗΣ ΒΑΣΩΣ ΜΠΕΣΚΑΚΗ
Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη της Βάσως Μπεσκάκη.