Προκριματικά Μουντιάλ: Πρωτιά και Κατάρ η Ολλανδία, μπαράζ Τουρκία-Ουκρανία (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, Νοέμβριος 17, 2021 - 10:05πμ
Ολλανδία

4ος όμιλος

Οι Γάλλοι μπορεί να είχαν εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022, όμως μια νίκη την τελευταία αγωνιστική θα ολοκλήρωνε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στον προκριματικό γύρο. Έτσι κι έγινε με τους... συνήθεις υπόπτους, Μπενζεμά και Μπαπέ, να διαμορφώνουν το τελικό 2-0 απέναντι στη Φινλανδία, η οποία σε συνδυασμό με τη νίκη της Ουκρανίας στη Ζένιτσα έμεινε εκτός συνέχειας. Για 66 λεπτά ωστόσο οι γηπεδούχοι έδιναν μεγάλη μάχη απέναντι στους Τρικολόρ. Μια στιγμή όμως ήταν αρκετή για τον Καρίμ Μπενζεμά να ανοίξει το σκορ, με τον Μπαπέ δέκα λεπτά αργότερα να σφραγίζει τη νίκη των φιλοξενούμενων και παράλληλα τον αποκλεισμό των Φινλανδών.
Την ίδια ώρα οι Ουκρανοί έπαιρναν μεγάλη νίκη 2-0 απέναντι στην αδιάφορη Βοσνία και έκλεισαν την παρουσία τους στα μπαράζ του επόμενου Μαρτίου. Ο Ζιντσέσκο άνοιξε το σκορ στο 59', με τον Ντόβμπικ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 είκοσι λεπτά αργότερα, θέτοντας έτσι οριστικό τέλος στο... θρίλερ της δεύτερης θέσης.

Αποτελέσματα

Φινλανδία - Γαλλία 0-2 (66΄Μπεζνεμά, 76΄Μπαπέ)

Βοσνία Ερζεγοβίνη - Ουκρανία 0-2 (59΄Ζιντσένκο, 79΄ Ντόβμπικ)

Βαθμολογία

1. Γαλλία (18-3) 18 (Απευθείας πρόκριση)
2. Ουκρανία (11-8) 12 (Μπαράζ)
3. Φινλανδία (10-10) 11
4. Βοσνία (9-12) 7
5. Καζακστάν (5-20) 3

5ος όμιλος

Ακόμα και η ισοπαλία τους ήταν αρκετή. Άλλωστε το Βέλγιο είχε εξασφαλίσει από την προηγούμενη αγωνιστική την παρουσία του στο Κατάρ, την ίδια ώρα που η Ουαλία καιγόταν για τον βαθμό. Οι δυο τους τελικά αλληλοεξουδετερώθηκαν και... πανηγύρισαν στο φινάλε του ματς, με το τελικό 1-1 να εξυπηρετεί αμφότερες. Παρά το προβάδισμα των Βέλγων μόλις στο 12΄με φανταστικό σουτ του Ντε Μπρόινε, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στην ισοφάριση στο 32΄χάρη στο όγδοο γκολ του Μουρ από τότε που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την εθνική ομάδα, πίσω στον Σεπτέμβριο του 2019. Οι Βέλγοι είχαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, αλλά τελικά οι Ουαλοί κράτησαν τον βαθμό της ισοπαλίας μέχρι τέλους και έκλεισαν μια θέση στα μπαράζ.

Μαζί τους και η Τσεχία η οποία επικράτησε 2-0 της Εσθονίας και θα βρεθεί με τη σειρά της στα μπαράζ μέσω Nations League. Ο Μπράμπετς έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους στο 59΄, με με τον Σίκορα να σφραγίζει το τρίποντο (85΄) και παράλληλα την παρουσία των Τσέχων στην κλήρωση της 26ης Νοεμβρίου.

Βέλγιο - Ουαλία 1-1 (12΄Ντε Μπρόινε, 32΄Μουρ)
Τσεχία - Εσθονία 2-0 (59΄Μπράμπετς, 85΄Σίκορα)

Βαθμολογία

1. Βέλγιο (25-6) 20 (Απευθείας πρόκριση)
2. Ουαλία (14-9) 15 (Μπαράζ)
3. Τσεχία (14-9) 14 (Μπαράζ μέσω Νations League)
4. Εσθονία (9-21) 4
5. Λευκορωσία (7-24) 3

7ος όμιλος

Το 2018 είχε «ταρακουνήσει» το παγκόσμιο ποδόσφαιρο εν τη απουσία της. Η Ολλανδία βίωσε το πιο αποτυχημένο διάστημα της σύγχρονης ιστορίας της, αλλά πλέον έχει επανέλθει στα παραδοσιακά της στάνταρ. Κι ασφαλώς, δεν θα μπορούσε να χάσει για δεύτερη σερί φορά το πιο σπουδαίο ραντεβού. Η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ νίκησε με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο τη Νορβηγία στον «τελικό» του 7ου ομίλου και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο για συζητήσεις... μπαράζ, κλείνοντας την 10η και τελευταία θέση πρωτοπόρου στα γήπεδα του Κατάρ. Στο κεκλεισμένων των θυρών «Ντε Κάιπ» λόγω του «λουκέτου» που έχει επιβάλλει η ολλανδική κυβέρνηση, οι Οράνιε τα έβρισκαν σκούρα στην τελική προσπάθεια για 80 λεπτά, μέχρι να αναλάβει δράση ο Μπέργκβαϊν. Ο εξτρέμ της Τότεναμ σκόραρε στο 84' και μοίρασε ασίστ σε κενή εστία για τον Μέμφις Ντεπάι στο 90+1', υπογράφοντας έτσι το τρίποντο επιστροφής των Ολλανδών σε Μουντιάλ μετά το 2014. Όταν και τερμάτισε 3η.

Την ίδια ώρα, η Νορβηγία δεν βρήκε τη... χάρη που περίμενε από το Μαυροβούνιο, που έπαιζε κόντρα στην Τουρκία. Οι Τούρκοι έφυγαν με το διπλό και μάλιστα με ανατροπή χάρη στα γκολ των Ακτούρκογλοθ και Κόκτσου, δίχως επίσης να κινδυνεύσουν σε σενάρια ισοβαθμίας. Έτσι, πήραν το εισιτήριο για τα μπαράζ, όπου ωστόσο θα μπουν στην κλήρωση της 26ης Νοεμβρίου ως ανίσχυροι. Στο άλλο παιχνίδι, η Λετονία άφησε το Γιβραλτάρ χωρίς βαθμό στον όμιλο, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-1.

Ολλανδία - Νορβηγία 1-0 (84' Μπέργκβαϊν)
Μαυροβούνιο - Τουρκία 1-2 (4' Μπεκιράι - 22' Ακτούργκογλου, 60' Κόκτσου)
Γιβραλτάρ - Λετονία 1-3 (7' Γουόκερ - 25' Γκουτκόφσκις, 55' Ουλντρίκις, 75' Κρόλις